aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Bulharsko

Bulharsko - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Bulharsko

Bulharsko je země, která každé léto otevírá své brány pro tisíce turistů. Rozkládá se v jižní části západního pobřeží  Černého moře, které je známé svou průzračností a nádhernými písčitými plážemi. Bulharská přímořská letoviska dokáží turistu, znalého jen starých pořádků, mile překvapit svým novým turistickým servisem. Známá je pohostinnost místních obyvatel, příjemné jsou společné základy slovanského jazyka.
Podél celého 378 km dlouhého pobřeží, sahajícího od rumunské hranice na severu až k hranicím Turecka na jihu, na vás čekají třpytivé písečné pláže, skalnaté zátoky, romantická údolí řek i do daleka se táhnoucí plážové duny, zalesněné stráně a hory, horská jezera. Ve vnitrozemí Bulharska můžeme nalézt až 700 jeskyň, nejhlubší z nich má 415 metrů. Největším přírodním bohatstvím je samozřejmě Černé moře, není však pojmenované podle barvy, ba naopak je považováno za jedno z nejčistších a nejprůzračnějších moří s viditelností až 20 metrů. V dávných dobách bylo Černé moře nazýváno „nepřátelské moře“, zřejmě proto, že v zimních měsících se často bouří a dokonce tu v minulosti některé lodě ztroskotaly. V létě je ale poklidné a již staří Řekové ho nazývali „pohostinným mořem“. V jeho vodách můžete pozorovat delfíny nebo například tuleně. Černomořská voda obsahuje malé množství soli, protože se do něj vlévají dvě velké řeky Dunaj a Dněpr. V letních měsících jej sluneční paprsky prohřívají na úžasných 28 stupňů. Černé moře má tu báječnou schopnost rychle se ohřát, ale pomalu se ochlazovat. Není žádným tajemstvím, že radovánek vás v Bulharsku čeká opravdu hodně. Můžete kdykoliv vyrazit do centra dění nebo si posedět v příjemné romantické restauraci a ochutnat výbornou bulharskou kuchyni, ke které samozřejmě patří i široká nabídka místních vín. V Bulharsku je velkou výhodou to, že si můžete dopřát vše, co hrdlo ráčí za velice příjemné a dostupné ceny.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Hlavní město:
Sofie
Poloha: východ Balkánského poloostrova
Sousední státy: Srbsko, Makedonie, Rumunsko, Turecko, Řecko
Rozloha: 100 912 km2
Délka pobřeží: cca 378 km
Nejvyšší bod: Musala (2 925 m.n.m. )
Počet obyvatel: cca 7,5 milionu obyvatel
Doba letu z Prahy: cca 2 hodiny


Obyvatelstvo: v Bulharsku žije 7,5 milionů obyvatel a z toho většina v hlavním městě Sofii. Národní mentalita odpovídá jihovýchodnímu regionu. Často narazíte na ležérní postoj a všeobecné improvizování. Bulhaři jsou Slované a oficiálně tvoří asi 88 % z celkového počtu obyvatelstva. Největšími minoritami jsou Turkové, Rómové a Arméni.


Řeč: úředním jazykem je bulharština, která patří do skupiny jižních slovanských jazyků. Řeč prošla složitým vývojem. Díky vlivu sousedních jazyků, různým výpůjčkám z turečtiny, řečtiny a ruštiny, se však dost vzdálila slovanskému typu. Bulhaři píší kyrilským písmem, důležité nápisy jsou též v latince. Domluvit se lze i rusky, světovými jazyky jen částečně.

Cestovní pas: od října roku 2006 je možné, aby občané ČR cestovali do Bulharska na občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Občasné ČR mohou cestovat i s cestovním pasem, který je platný nejméně 3 měsíce po vycestování z Bulharska. Pro české turisty platí bezvízový styk na dobu 3 měsíců. Dle konzulárního oddělení Ministerstva zahraničních věcí České republiky je při cestách do Bulharska žádoucí, aby všechny děti mladší 15 let měly svůj cestovní pas. Podle platných předpisů, musí mít každý cizinec vstupující na území Bulharska v cestovním dokladu svoji identifikační fotografii. S ohledem na brzký vstup Bulharské republiky do Evropské unie, plánovaný na leden roku 2007, jsou předpokládany změny v podmínkách vstupu občanů ČR do Bulharské republiky.

Měna: bulharská leva (BLG)
Leva  se dělí na 100 stotinek. 1 Leva je cca 16 Kč. (1 EUR = cca 1,95 BGL). Doporučujeme ke směně využívat banky, které jsou všude dostupné a vyhnout se tak zbytečným problémům v některých malých směnárnách. Upozorňujeme, že mnozí Bulhaři odmítají dolarové bankovky, které jsou popsané či jinak poškozené a zkoumají pravost u nových bankovek. Velké hotely, lepší restaurace, zahraniční půjčovny automobilů a luxusnější hotely přijímají platební karty. Pokud je celková hodnota dovážených valut vyšší než 8000 BGL, existuje v Bulharsku povinnost tyto valuty deklarovat na hraničním přechodu při vstupu do země.

Bulharská kuchyně: bulharská kuchyně nabízí mnoho národních pokrmů s množstvím zeleniny a salátů, grilovaná a vařená masa, pečené a pražené ryby, kuřata. Jídla jsou většinou lehká, připravovaná na slunečnicovém oleji. Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších v Evropě. Velký podíl zeleniny a konzumace mléka a jogurtů je prý důvodem dlouhověkosti Bulharů. Bulhaři se pyšní tím, že právě na jejich území byl jogurt objeven. Kiselo mljako, jak ho nazývají, obsahuje speciální bakterii Lactobacillus bulgaricus, která chrání tělo před toxiny a dokonce před některými druhy rakoviny. Má i další blahodárné účinky, ale žije pouze v bulharském prostředí a tak tuto specialitu ochutnáte opravdu jen v Bulharsku. Velkou tradici má v Bulharsku vinařství, znalci označují tamější červená vína dokonce za jedny z nejlepších v Evropě.

Spropitné: v některých restauracích jsou 10% přirážky za obsluhu už připojené k ceně. Jestliže tam přirážka není a servis je dobrý, přispějte číšníkům asi 10%. Spropitné nechte vždy ležet na stole, je společensky nepřijatelné dávat je přímo do ruky.

Časový rozdíl: duben – září platí letní čas, tj. posun + 1 hodina.
Elektrické napětí: střídavý proud o napětí 220 V, 50 Hz.

TABULKA TEPLOT      IV.   V.    VI.   VII.  VIII.  IX.   X.   XI.
Teplota vzduchu °C     23   25   27  32   33   30   24  19
Teplota vody °C           17   20   23  25    26   24  19   15

NAŠE TIPYNESSEBAR (město jako z pohádky rozkládající se na půvabném poloostrově, antické památky, středověké stavby, starobylé jádro města patří ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO.)
VARNA (největší přístavní město v Bulharsku, katedrála „Nebevzetí“ se vzácnými nástěnnými malbami.)
SOZOPOL (kouzelná rybářská vesnice s malebnými domky z 19. století, nachází se zde archeologické muzeum s pozoruhodnou sbírkou řeckých váz.)
• Přírodní rezervace ROPOTAMO (bývalý lovecký revír, dnes chráněná přírodní rezervace, mezi nejkrásnější zážitky patří projížďka po řece Ropotamo protékající srdcem rezervace.)

Bulharsko - popis destinací

Bulharsko - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.