aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Chorvatsko - Kvarner a ostrovy Pag, Krk, Rab, Mali Lošinj, Ugljan

Pod pojem Kvarnerská riviéra se zahrnují letoviska východního pobřeží Istrijského poloostrova, omývaného vodami Rijeckého zálivu (Riječki zaljev) a Kvarnerského zálivu (Kvarnerski zaljev) či krátce Kvarneru. Toto pobřeží začíná mysem Kamenjak (Rt Kamenjak) na nejjižnějším bodě Istrie a táhne se k severovýchodu, ke Rijece. Kvarnerská riviéra sama začíná na jihu poměrně mladým letoviskem Duga Uvala (Krnica) a končí lázněmi se starou tradicí, Opatijí.
Většina míst Kvarnerské riviéry jsou stará věhlasná lázeňská střediska, sahající svou tradicí do druhé poloviny 19. století. Například Opatija, která byla prvními oficiálními přímořskými klimatickými lázněmi na zdejším pobřeží, slaví již 157. výročí udělení lázeňského statusu. Riviéra si získala popularitu především mezi nejvyšší rakouskou šlechtou, k jejíž prestiži patřilo vlastnit vilu nebo letohrádek na tomto pobřeží, nebo alespoň tu trávit delší dobu. Přitom je třeba zmínit, že si všechna místa na této riviéře získala oblibu především pro zimní pobyty a právě v zimě se tu scházela aristokratická smetánka z celé Evropy.
Koupání v severní části je trochu omezeno nevelkými rozměry pláží a koupališť, které jsou mnohdy součástí hotelových zařízení. Přitom většina pláží je velmi pěkná - hrubý písek s drobnými oblázky (navezeny). V Opatiji jsou čtyři veřejná koupaliště (platí se vstupné).
Nabídka výletů je velmi bohatá. Zajímavé jsou výlety do přilehlého vnitrozemí Istrijského poloostrova, do národního parku Risnjak, na ostrov Cres  či Krk. Zajímavá je i prohlídka sousední rušné Rijeky. Lákavé jsou též lodní výlety do nepříliš vzdálených Benátek, včetně prohlídky tohoto pozoruhodného města. Východiskem zájezdů je nejčastěji Opatija.

Crikvenica je více než 100 let považována za mimořádně vhodné lázeňské místo a je jedním z nejvýznamnějších center cestovního ruchu. Leží asi 40 km od Rijeky, naproti břehům ostrova Krk. Crikvenica je velkým pojmem v evropské lázeňské turistice. Koncem 19. století znamenala pro uherskou šlechtu totéž, co znamenala pro rakouskou šlechtu Opatija. Má výborné klimatické podmínky, které působí blahodárně na lidský organizmus. Do Crikvenice byly již před válkou posílány české děti do ozdravoven. V lázeňských domech se léčí astma mořskou vodou, revmatizmus, bronchitida. K přednostem Crikvenice patří nejen dlouhé oblázkové, mírně se svažující pláže, vhodné pro děti a neplavce, ale i příjemné podnebí. Crikvenica získala modrou vlajku čistoty pláží, které patří mezi pět nejčistších v Chorvatsku.

Selce Přímořské městečko Selce leží asi 2 km jižně od Crikvenice. Crikvenica a Selce jsou spojeny promenádní cestou, po které jezdí i turistický vláček. Najdete zde středomořskou vegetaci a krásné pláže, zvlášť vhodné pro děti.

Novi Vinodolski je přímořské lázeňské městečko, které je turisty vyhledávané již přes 120 let. Krajina je ze severu chráněna horami, a proto má středisko příznivé mikroklima s bohatou vegetací. 

Ostrov Krk je největší ostrov Jadranu, patří do skupiny Kvarnerských ostrovů. S pevninou je ostrov spojen Krčským mostem, dlouhým 1 140 m. Naši turisté objevili půvaby ostrova brzy, již ve 20. letech sem jezdili trávit léto na slunci v nerušené přírodě u průzračného moře. 

Ostrov Rab leží v Kvarnerském souostroví, mezi ostrovy Krk a Pag. Patří mezi nejslunnější místa Evropy, 2 500 hodin slunečního svitu ročně. Od pevniny je oddělen Velebitským průplavem. Je nejlépe dostupný trajektem z Jablanacu. Druhá možnost je trajekt z Bašky na ostrově Krk.

Ostrov Lošinj patří mezi nejkrásnější ostrovy celého Jadranu. Vyniká svým specifickým léčivým klimatem, množstvím různorodé vegetace a toto vše společně s mořským vzduchem působí blahodárně zejména při dýchacích potížích a alergických reakcích na pyly. Klima a flóra se podstaně liší od Cresu, ostrov je omýván teplým proudem, a proto je tady tepleji a daří se i subtropickému rostlinstvu. Mali Lošinj je hlavním střediskem ostrova s přístavem plným života a pěknou promenádou a již v minulém století bylo toto středisko vyhlášeno klimatickými lázněmi. Na Mali Lošinj navazují dvě zátoky, již zmíněná Čikat a zátoka Sunčana uvala s typickými romantickými plážemi. 

Ostrov Pag je jeden z jižních ostrovů Kvarneru, vyniká stálým a teplým počasím s minimem srážek v letním období. Ostrov má rozlohu 284 km2, 269 km pobřeží s četnými písečnými plážemi a průzračnou vodou, typickým chorvatským mořem. Jedná se o oblast s velmi nízkým zastoupením průmyslu, výroba sýru a soli. Ve městě Pag a jeho okolí je 20 km oblázkových a písčitých pláží využívaných turisty. Město je ceněno i pro výskyt léčivého pažského bahna, které má podobné léčivé účinky jako voda z Mrtvého moře a pomáhá zejména při ekzémech a alergiích. Ostrov Pag je řídce obydlen, pouze 7 400 obyvatel, se svéráznou neporušenou přírodou. Přístupný je trajektem z Prizny či po Pažském mostu. Město Pag je administrativním a kulturním centrem ostrova se středověkými památkami, dílo významného architekta Juraja Dalmatinace z 15. století. Novalja je živý přistav a velká rybářská obec. Leží asi 20 km od města Pagu a 7 km od trajektu v Žigljenu. Má krásné rozsáhlé oblázkové až písčité pláže, např. Straško, Caska, Zrče, Planjka, které leží u otevřeného moře. Vůbec za jednu z nejpůvabnější pláží na Jadranu je pokládána pláž Zrče u Novalji, z drobných oblázků a s pozvolným přístupem do moře. 

Letovisko Starigrad-Paklenica se rozkládá v délce 3 km podél moře, v letní sezoně žije čilým turistickým životem, množství obchůdků, restaurací a taveren vám zpříjemní volné chvíle po celodenním pobytu u moře nebo v horách. Pláže jsou zde velmi pěkně upravené jak pro plavce, tak i pro malé děti – s pozvolným vstupem do moře. V blízkosti se nachází národní park Paklenica, místo je proto vhodné pro turisty, kteří preferují aktivní dovolenou s pěšími výlety v horách a horolezce.

Ostrov Ugljan je pokrytý středomořskou vegetací: cypřišemi, borovicemi, olivami, vinohrady. Pobřeží je velmi členité, pláže jsou oblázkové a kamenité, místy písčité, ideální místo pro plavce. Spojení trajektem je ze Zadaru do obce Preko. Z ostrova vede most na ostrov Pašman. Z města Tkon na ostrově Pašman jezdí trajekt do Biogradu na Moru.

Chorvatsko | Chorvatsko - informace | Kvarner a ostrovy Pag, Krk, Rab, Mali Lošinj, Ugljan - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.