aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Egypt

Egypt - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Egypt

Egypt – země obestřená tajemstvím, záhadami a mystikou, země protikladů, země rozpáleného pouštního písku a životadárného Nilu, země zašlé slávy faraónů a pyramid, z jejichž vrcholků dosáhnete až ke hvězdám. Naleznete zde bezpočet kulturních a historických památek nesmírné hodnoty, máte možnost pozorovat úchvatný podmořský svět v Rudém moři, opalovat se na nekonečných písčitých plážích či se oddávat vodním radovánkám. Cestovatel, který se vypraví do Egypta, by neměl opomenout ani jednu z možností, které tato země nabízí. Písčité pláže, nekonečná hladina jiskřícího se moře a hotely na kvalitní úrovni učiní Vaši dovolenou plnou nezapomenutelných vzpomínek. Na své si přijdou i potápěči _ Rudé moře s jeho fascinujícím světem mohou objevovat nejen ti, kteří mají s potápěním bohaté zkušenosti. Díky bezpočtu kvalitních potápěčských center se do hlubin ponořit i úplní začátečníci. A těm, kteří nechtějí jejich nabídky využít, postačí i šnorchl. Pro Vás, kteří nemáte v oblibě relaxovat na plážích u moře, jsme připravili i poznávací a kombinované zájezdy. V jejich průběhu můžete zavadit o historii, která je stará několik tisíc let a objevovat doteky slávy již dávno zaniklých civilizací.

ZÁKLADNÍ INFORMACERozloha: cca 1 002 000 km
Délka pobřeží: 2 450 km
Hlavní město: Káhira
Počet obyvatel: cca 67 milionů
Nejvyšší vrchol: Katherina (2 629 m n. m.)
Doba letu z Prahy: 4 hod 10 min

Náboženství a chování: 90% islám, 10% náboženství koptské (křesťané), římsko katolické, ortodoxní řecké a anglicko protestantské. Muslimové věří v jednoho, jediného neporovnatelného, milosrdného Boha (Alláha). V této souvislosti je nezbytné upozornit na vhodné oblékání, zejména dívek, které by mělo být oproštěno od nošení krátkých kalhot, dámských šatů bez ramínek, hlubokých výstřihů apod. Tyto „pravidla“ doporučujeme dodržovat hlavně při výletech , kde je větší koncentrace místních obyvatel. V hotelových komplexech či v turistických částech letovisek jsou již tyto normy volnější. Za nevhodné je považováno také pití alkoholických nápojů na veřejnosti a některé v Evropě běžné společenské projevy, jako je vodění žen za ruku, polibky na veřejnosti atd.

Řeč: úředním jazykem je arabština. Většina pracovníků ve státních institucích a podnikatelské sféře mluví anglicky. Rovněž většina publikací ve státním sektoru je vydávána v arabsko-anglické mutaci. Okrajově se používá francouzština a němčina.

Cestovní pas a vízum: občané ČR potřebují pro cestu do Egypta cestovní pas s dobou platnosti nejméně 6 měsíců ode dne podání žádosti o vízum / od příletu do země. Občané ČR mohou získat vízum na mezinárodním letišti v Káhiře, příp. na dalších vstupních místech (letištích) do země (Alexandria, Hurghada, Sharm El Sheikh, Luxor apod.). Turistické vízum bude na letišti vlepeno do pasu, je platné pro jeden vstup a maximální délku pobytu jeden měsíc. O vízum mohou občané ČR také požádat na zastupitelském úřadě EAR v Praze, ale cena za vízum je v tomto případě vyšší než poplatek, který zaplatí turista až po příletu na letiště do EAR. Vízum za poplatek cca 15 USD.

Měna: egyptská libra (LE) Egyptská libra se dělí na 100 piastrů (PT). 1 EUR = cca 7 LE, 1 LE = cca 5 Kč. Doporučovali bychom vám, abyste si s sebou vzali dostatek peněz v hotovosti v EUR nebo USD, jelikož na tržištích, výletních místech a výletních lodích po Nilu se platí výhradně hotovými penězi. Kreditními kartami můžete platit ve většině hotelů a obchodů, ale také vybírat z bankomatů. Počítejte však s tím, že banka vám za tuto operaci vyměří poplatek. Institut povinné směny valut v EAR neexistuje. Nedoporučuje se směna peněz na černém trhu, vzhledem k možným postihům ze strany místních orgánů a také vzhledem k bezpečnostním rizikům pro cizince. Finanční prostředky je lépe směňovat v místech k tomu určených (banky, směnárny a mezinárodní hotely). Do Egypta je možné dovážet a vyvážet jakoukoli volně směnitelnou měnu v neomezeném množství, ale dovézt nebo vyvézt můžete maximálně 1000 LE. České koruny není možno v Egyptě směnit.

Spropitné: dávání almužny je v islámu náboženskou povinností bohatých vůči chudým. Praktické je mít u sebe drobné bankovky, jelikož spropitné po vás mohou chtít např. za odnesení kufru, za otevření dveří na toaletě, pózování pro fotografii atd. Tyto částky jsou zpravidla velmi malé a záleží jen na vás, kolik dáte. Zkrátka v zemi jako Egypt, budete považováni vždy za movité a každý po vás něco málo spropitného bude chtít.

Celní a devizové předpisy: do EAR je zakázán dovoz potravin, alkoholu, pornografie, zbraní a všech druhů drog. Je nutno připomenout, že je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné a pohybují se řádově v desítkách let odnětí svobody. Za nedovolené držení drog může být udělen i trest smrti. Mnoho léků a podpůrných prostředků podléhá přísnému režimu kontroly, zejména pokud jde o jejich vývoz z Egypta. Egyptské úřady se snaží chránit přírodní bohatství Rudého moře. Pokud jsou v nějakém zavazadle při odletu nalezeny mušle nebo úlomky korálů atd., jsou zabaveny a provinilci hrozí pokuta několika set dolarů.

Egyptská kuchyně: egyptská kuchyně nabízí velké množství pokrmů, ze kterých si vybere snad každý. Pro ty, kteří mají rádi maso, zde nabízí zejména různě upravené jehněčí a skopové maso (např. kebab). Také milovníci rybích lahůdek si přijdou na své. Ze sladkostí lze doporučit proslulou místní lahůdku om-ali, což je dezert z rýže, mléka, hrozinek a kokosu a také známou baklavu. Pravý muslim má však pití alkoholu zakázáno. U Egypťanů i turistů je velice oblíben čaj podávaný s lístkem máty.

Časový rozdíl: + 1 hodina

Elektrické napětí: 220 V

TABULKA TEPLOT      V.  VI.  VII.  VIII. IX.  X.  XI.
Teplota vzduchu °C   29  32  33  37  31  29  26
Teplota vody °C          24  25  26  26  26  25  23

 NAŠE TIPY

KÁHIRA  
  (hlavní město Egypta s nezapomenutelnou atmosférou, možnost navštívit sbírky Egyptského muzea)
ÚDOLÍ KRÁLŮ s hrobkou faraona Tutanchamóna
• Největší egyptský chrámový komplex v KARNAKU 
MOJŽÍŠOVA HORA s klášterem sv. Kateřiny
• Národní park RAS MOHAMED s okouzlujícím podmořským světem

Egypt - popis destinací

Egypt - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.