aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Finsko

Finsko - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Finsko

Oficiální název země: Finská republika
Rozloha: 338145 km˛
Počet obyvatel: 5124000
Časové pásmo: GMT + 2
Hlavní město: Helsinky
Další města: Espoo, Tampere, Turku, Vantaa, Oulu, Lahti, Kuopio
Měna: EUR - euro
Jazyky: finština (93%), švédština (30%), laponština
Náboženství: evangelíci-luteráni (87%), finské pravoslaví (1%)

Podnebí: mírné na jihu, na severu subpolární s dlouhými studenými zimami, průměrná teplota v Helsinkách je - 7°C v lednu a 17°C v červenci.
Počasí významně ovlivňuje jak Golfský proud, tak vnitrozemské podnebí západní Sibiře. Teploty se mohou, zejména v zimě, měnit velmi rychle. Někdy se teplota změní i o několik desítek °C během jednoho dne. V zimě je většina území Finska pod sněhem. V jižním Finsku je po většinu zimy několik desítek cm sněhu, který postupně připadává. Jezera v zimě zamrzají, obvykle v listopadu, větší jezera v prosinci. Rozmrzají pak v dubnu, případně v květnu. Zamrzají i okolní moře.
Čtvrtina finského území leží za polárním kruhem. Díky tomu se zde dá zažít půlnoční Slunce. Čím více na sever, tím je víc dnů, kdy je to možné. Na severním konci Finska v létě Slunce nezapadá po 73 dnů a v zimě nevyjde 51 dnů. V jižním Finsku pak v létě sice Slunce zapadá, ale nesetmí se. V době okolo letního slunovratu jsou noci takzvaně bílé. Okolo zimního slunovratu pak zde jsou nejkratší dny asi pět až šest hodin dlouhé.

Finsko je zemí tisíců jezer a ostrovů, necelých 10 % jeho plochy pokrývají jezera. Přesněji je ve Finsku 187 888 jezer větších než 500 m˛[2] a 179 584 ostrovů, z nichž jen 80 897 leží v moři.[3] Jezero Saimaa je čtvrté největší v Evropě.[4] Finská krajina je převážně rovinatá s nízkými kopci. Nejvyšším bodem je Haltitunturi s výškou 1328 m nad mořem. Nalézá se daleko na severu Finska na hranici s Norskem. Kromě mnoha jezer krajině dominují rozsáhlé severské lesy. Převážná část ostrovů leží jihozápadě (souostroví Ĺlandy) a podél jižního pobřeží ve Finského zálivu. Finsko je jednou z mála zemí na světě, která se stále zvětšuje. Od konce poslední doby ledové se země izostaticky zvedá každý rok až o 8 mm a zvětšuje se tak zhruba o 7 km2.[6]

HELSINKI - Pravoslavný chrám se zlacenou kupolí. Jezdecká socha a hrob maršála Mannerheima, empírové budovy v centru. Dalšími místy stojícími za vidění jsou: Turku, Rauma, hrad Olavinlinna v oblasti jezer Savonlinna, kde se každý červenec koná divadelní festival, národní parky Lemmenjoki a Kolovesi, vesnička Joulupukin Pajakyla u města Rovaniemi, kde přímo na polárním kruhu sídlí Santa Claus, muzeum laponské kultury v Inari ALAND (ostrovní autonomní provincie s hlavním městem Marienhavn)

KulturaStará finská kultura vychází z původního finského pohanství. Vánoční dárky dětem nosí Joulupukki, místní varianta Santy Clause.
K životu každého Fina neodmyslitelně patří sauna, náleží zde ke standardnímu vybavení domácnosti.
Archeologické nálezy prokazují, že oblast, která dnes náleží Finsku, byla osídlena již v osmém tisíciletí před naším letopočtem během doby kamenné, když se stáhl ledovec po poslední době ledové. Předpokládá se, že první obyvatelé byli především lovci.[8]
Okolo roku 5000 př. n. l. došlo k výraznějšímu oteplení a zvlhčení, což vedlo k rozvoji sídlišť.
Dnes se soudí, že mluvčí ugrofinského jazyka přišli do Finska během doby kamenné, pravděpodobně již mezi prvními mezolitickými osadníky.
V letech 1808-1809 Finsko dobyly armády ruského cara Alexandra I.. Ruský car, vědom si vazeb na Švédsko a odlišnou kulturu, ustanovil Finsko velkoknížectvím v personální unii s carským Ruskem. Aby ruština nahradila švédštinu a také aby se zpřetrhaly citové vazby se Švédskem, carský dvůr a finská vláda začaly prosazovat finštinu. Přidalo se také silné nacionalistické obrozenecké hnutí. Krátce po VŘSR, 6. prosince 1917, vyhlásilo Finsko samostatnost. Hranice mezi Finskem a Ruskem byla poprvé stvrzena Tartskou dohodou v roce 1920.
Rozpad Sovětského svazu roku 1991 Finsko překvapil a způsobil ekonomickou krizi, ale Finsko mohlo nabrat nový kurz. Roku 1995 tak vstoupilo do Evropské Unie. Finsko v EU podporuje federalismus oproti ostatním severským zemím, které převážně podporují konfederalismus.

 

Finsko - popis destinací

Finsko - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.