aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Francie

Francie - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Francie

Fascinující je mnohotvárnost země, která je ohraničená třemi moři a dvěma horskými pásmy. Zde se sjednocuje západní, střední a jižní Evropa s odpovídajícími klimatickými poměry: nížiny, řeky a močály, zalesněné pahorky regionu, objevené vulkány, strmá pohoří a zasněžené vrcholy, dlouhé písečné pláže, strmě se vypínající skály a skryté zálivy na z části divokých, z části půvabných pobřežních úsecích. Mnohotvárná je také kultura a dějiny Francie.

Oficiální název země: Francouzská republika
Rozloha: 547030 km˛
Hlavní město: Paříž - (Paris) 
Další města: Marseille, lyon, Toulouse, Nice, Štrasburk (Strasbourg), Nantes, Bordeaux, Rennes
Měna: EUR - euro
Jazyky: francouzština, italština, bretonština
Správní rozdělení: 22 oblastí
Etnické složení: Francouzi (94%), Němci, Bretonci, Katalánci
Náboženství: katolíci (81%), sunnitský islám, kalvinisté
Podnebí: vlhké přímořské na západě, kontinentální na východě, horká a suchá léta na pobřeží Středozemního moře. Průměrná teplota v Paříži je od 1°C v lednu do 25°C v červenci 

Na severu a západě je krajina rovinatá s mírným vlněním, na zbytku území převážně pahorkatá a hornatá. Ve francouzských Alpách se nachází nejvyšší bod západní Evropy Mont Blanc (4 810 m). Další hornaté kraje země zahrnují Pyreneje, Centrální masív, Jura, Vosges, Armorský masív a Ardenny. Největšími francouzskými řekami jsou Loire, Rhône (pramenící ve Švýcarsku), Garonne (ve Španělsku), Seina a část toku Rýnu.

Gastronomie
Nikde se nedá tak dobře hýřit jako ve Francii. Každá oblast má svoje speciality, kterým je nutno se učit. Pověstná jsou vynikající vína. Nemusí být vždy nejdražší. Žádejte v restauraci domácí víno - budete nadšeni. Obědy se podávají v restauracích mezi 12 a 14.30 h, večeře (noční jídlo), které je vlastně hlavním jídlem Francouzů, začíná obvykle ve 20 h. Spropitné je započítáno v konzumaci, při dobré obsluze host zpravidla přidá až 10%ceny.

Jízda autem
Francie vlastní dobrou dopravní sít. Existují povinné poplatky na dálnicích, rychlosilnicích a zemských silnicích. Poplatky lze uhradit kreditní kartou. Povolená rychlost na dálnicích je 130 km/h (za mokra 110), na rychlosilnicích 110 km/h (za mokra 100), na ostatních silnicích 90 km/h a v obcích 50 km/h. Povinnost připoutání řidiče i spolujezdců. Limit alkoholu je 0.5 promile.

Paříž - výpravy za modou a vůněmi
Možná máte Paříž zafixovanou pouze jako město galerií, vznosných katedrál a četných muzeí. Potom je na čase do výčtu pařížských pozitiv přidat i výhodné nákupy. Nákupní příležitosti jsou tady natolik jedinečné, že se do francouzské metropole pořádají speciální zájezdy zaměřené pouze na nakupování. Paříž měla dlouho pověst města, které je zaslíbené módě. O toto prvenství však v posledních letech usiluje Londýn. Trumf, který však Paříži v nákupech stále náleží, jsou parfémy a kosmetika vůbec. Právě tady koupíte nejen parfémy známých značek za zlomkovou cenu, ale i vůně, které u nás nejsou vůbec k dostání. Pokud tedy patříte mezi milovníky čichových požitků, je pro vás Paříž tou správnou volbou.

Kde nakupovat:
Mezi klasické adresy módních i kosmetických nadšenců patří už legendární Galerie Lafayette, kde najdete všechno, co je právě v kursu. Další adresou, kterou nesmíte minout, pokud si chcete vybírat z obrovského množství parfémů, je butik Guerlain, který najdete na Champs-Élysées. Jde o jediný autorizovaný pařížský outlet pro takové voňavé skvosty, jako jsou Shalimar, L´Heure Bleue, nebo Vol de Nuit. Najdete tady také další produkty z oblasti dekorativní kosmetiky, z nichž některé v Čechách vůbec neseženete. 

Nejnavštěvovanější památkou ve Francii je Mont-Saint-Michel. Další velmi populární místa jsou: Muzeum Louvre, Eiffelova věž, Palác Versailles, Disneyland v Paříži, Centre Georges Pompidou, Zámky v údolí řeky Loiry, lyžařská centra ve Francouzských Alpách, Tahiti a zátoky Francouzské Polynésie, atd. 

EIFELLOVA VĚŽEiffelova věž (Tour Eiffel) je 300 metrů vysoká železná rozhledna, symbol Paříže.
Byla postavena v r. 1889 podle projektu A. G. Eiffela k příležitosti Světové výstavy v Paříži v r. 1890 a musel čelit ostrým výpadům estetiků 19. st. Guy de Maupassant ji nazval „černým, obludným továrním komínem a ďábelským podnikem kotláře, posedlého velikášstvím“. Až do r. 1931 byla nejvyšší stavbou na světě.
Věž má tři patra, 1. ve výšce 57 m, kam vede 345 schodů, 2. ve výšce 125 m, kam vede 359 schodů, 
a 3. ve výšce 274 metrů. V každém ze čtyř pilířů je schodiště a výtah, na ten se čekají dlouhé fronty a po schodech se do jedné třetiny výšky dostanete asi za hodinu, pokud ovšem nezkolabujete cestou.

SACRÉ-COEURPohled ve dne ze schodů katedrály není příliš romantický a představuje Paříž spíše jako průmyslové velkoměsto, ale v noci se naskýtá krásný pohled na moře barevných světel. 
Nahoru na kopuli SACRÉ-COEUR vede 237 schodů.

Čtvrť La DéfenseJe pojmenována podle památníku obrany Paříže z r.1871 od sochaře Barraise. Výstavba této oživené obchodní čtvrti podle zcela nové koncepce byla pozoruhodným a odvážným počinem poválečné francouzské architektury. Výstavba začala v r. 1958 na ploše přibližně 800 ha. Aby se zabránilo přetěžování dopravy, je La Défense obrovskou pěší zónou na betonové desce o délce 1200 metrů, která terasovitě vede až k Seině. Nejvyšší z mrakodrapů v Défense má 45 podlaží. Je zde 47 budov, ve kterých sídlí více než 400 společností.

LOUVRELouvre je největší palácový komplex na světě. Nejstarší část Louvru je pod nádvořím Cour careé: jsou tu základy původní pevnosti, zbudované v prvních letech 13. st. králem Filipem Augustem. Ve 14. st. byl hrad proměněn dočasně v rezidenci, ale trvalým sídlem francouzských králů se Louvre nestal. Za Františka I. byl Cour careé přestavován na renesanční sídlo. V pol. 16. st. vdova po Jindřichovi II, Kateřina Medicejská, dala postavit 500 metrů od Louvru palác Touileries, který byl později spojen se starým Louvrem třemi galeriemi. V l. 1680-1750 byl Louvre opuštěn a chátral, takže se uvažovalo o demolici nejstarších částí. Za císaře Napoleona však nastal obrat. Na oslavu vítězství nad Rakouskem byl postaven vítězný oblouk a byla započata rozsáhlá rekonstrukce, která pokračovala až do doby Napoleona III., kdy byl vlastně Louvre dostavěn.
Sbírky obrazů začal v Louvru umisťovat král František I. Další panovníci sbírky rozšiřovali. Rozhodnutím konventu v r. 1793 byly zpřístupněny veřejnosti. Císař Napoleon je rozhojnil kořistí z poražených států, část však byla po jeho pádu vrácena. Plány modernizace a rozšíření Louvru byly poprvé načrtnuty v r. 1981. Ministerstvo financí se mělo přestěhovat z Richelieova křídla jinam a muzeum mělo dostat nový hlavní vchod, který navrhl v r. 1989 americký architekt čínského původu I. M. Pei: Grande Pyramide, vysokou 21 m a širokou u základny 33 m. Ta zároveň slouží jako výchozí bod pro návštěvníky muzea.
Otevírací doba: Denně mimo úterý od 9 -17.45 hod., pondělí a středa do 21.45 hod. Vstupné cca 8 EUR, po 15.00 hod cca 6 EUR, zdarma do 18 let a studenti uměleckých škol, a pro všechny 1. neděli v měsíci.

Francie - popis destinací

Francie - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.