aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Itálie - Elba

Největším z toskánských ostrovů je ostrov Elba, který leží pouhých 6 km od přístavu Piombino, odkud se můžete dostat několikrát denně trajektem do hlavního přístavu Portoferraio. Elba má rozlohu 220 km2 a díky tomu je třetím největším ostrovem Itálie, pokud chcete přehlédnout celé jeho panorama, musíte se dostat na vrchol Monte Capanne (1019 m.), na níž vede pohodlná lanovka. Ostrov má 28 000 stálých obyvatel a na ostrově je vybudována silniční síť 160 km dlouhá; proto je automobil nejpraktičtějším způsobem návštěvy ostrova vzhledem k jeho velikosti. Na ostrově je sedm vesnic a městeček: Campo dell´Elba, Porto Azzurro, Rio Marina, Marciana, Capoliveri, Marciana Marina a Rio nell´Elba. Kdo z návštěvníků má rád dobrá jídla, přijde si v místních restauracích na své. Zdejší kuchyně vychází především z nejrůznějších úprav ryb, a tak pokud Elbu navštívíte, nezapomeňte ochutnat vynikající rybí polévky sburita, cacciucco a cibulové gurguglione. Kdysi to byla jídla chudých, dnes kralují místní kuchyni.

Letoviska:
Bagnaia je menší letovisko na severu Elby, leží na klidném místě v zátoce obklopené zalesněnými kopci. Z 250 m dlouhé oblázkové pláže si budete vychutnávat výhled na přístav Portoferraio. V městečku se nachází bary a restaurace, můžete také navštívit blízký hrad z 11. století.

Vesnička Sant´Andrea by téměř mohla aspirovat na nejdelší původní vesničku na ostrově, je dlouhá téměř 6 km, ale její věhlas plyne především z jejího postavení coby základny pro množství potápěčů, kteří jsou do těchto míst přitahováni křišťálovým mořem. Díky rozvinutému turismu je zároveň jedním z nejmodernějších letovisek na ostrově, přičemž si stále zachovává tradiční klid italských vesniček, které ožívají až s přicházejícím večerem. Pláž a moře: písčitá s útesy, volná i placená.

V jihovýchodní části ostrova Elba se nachází jedno z nejpůvabnějších městeček ostrova - Capoliveri. Svou polohou na vrcholu kopce dominuje jižnímu pobřeží Elby a je z něj nádherný výhled na oblasti Lacony i Porto Azzurro, stejně jako na ostrovy Montechristo a dokonce i Pianosa, který díky své plochosti vypadá jako deska položená na hladině. Capoliveri je starobylé hornické a vinařské městečko a je dobrým výchozím bodem pro výlet na horu Monte Calamita. V jeho okolí je mnoho malých zálivů s krásnými nepřeplněnými plážemi. Pláž a moře: písek, prostorné pláže, pozvolný vstup do moře.

Letovisko Fetovaia se nachází na jihozápadním pobřeží Elby. Podle místních obyvatel se zdejší pobřeží se dá beze všeho označit za nejpůvabnější a nejcharakterističtější z celé Elby - překrásné pláže, působivá příroda, málo osídlená krajina. Lokalita je také vhodná pro zkušené potápěče a v blízkosti vesničky se nacházejí dvě místa potápěči vyhledávaná - Punta di Fetovaia a Secca di Fetovaia. Větším centrem oblasti s obchody, restauracemi a zábavou je cca 10 km vzdálené Marina di Campo.

Přímořská vesnička Magazzini je rozložena podél hezké zátoky Golfo Mazzini s krásným výhledem na celý záliv u největšího města Elby Portoferraio. Jako většina letovisek na Elbě je to místo klidné, roztáhlé po pobřeží kolem zátoky, centrum Magazzini je soustředěné kolem malého přístavu, který teď už slouží jen turistickým lodím nebo svátečním rybářům. Pláž a moře: jemný štěrk, pozvolný vstup do moře s prudším klesáním.

Lacona je označení oblasti na jihu Elby, ležící při pobřeží mezi městy Capoliveri a Marina di Campo. Hory v této oblasti poněkud ustoupily a vytvořily tak prostor pro jen pozvolna se zvedající krajinu. Do moře zde vybíhá mys, který rozděluje záliv na dvě menší zátoky, jednu písčitou a druhou oblázkovou. V pozadí zálivu je vidět na obzoru z moře vystupující ostrov Montechristo.Pláž a moře: jemný žlutý písek, prostorné pláže, pozvolný vstup do moře.

Marciana Marina je malebné elegantní městečko, obtočené promenádou kolem zátoky s místní hlavní pláží, tvořenou především oblázky. Je to nejpůvabnější místo na ostrově s nádhernou polohou mezi krásnými plážemi a hornatým centrem ostrova. Původně zde byla pouze malá rybářská vesnička, později za Medicejů chráněná opevněnou věží, vývoj městečka však započal až po konci pirátských nájezdů. Letovisko je přímořskou částí vysoko položené vesničky Marciana, která je nejstarším osídlením na Elbě, odkud také vede jedna z hlavních atrakcí, a to kabinová lanovka na vrchol Monte Capanne (1018 m), nejvyšší vrchol ostrova.Pláž a moře: kamínkové a oblázkové pláže někde s pískem, útesy, prudší vstup do moře.

Marina di Campo byla původně rybářskou vesničkou, rozloženou kolem široké zátoky, výhodného přírodního kotviště. Od začátku minulého století postupně přibývalo návštěvníků a později turistů, a Marina di Campo se stala prvním letoviskem vybudovaným na Elbě. Je vy-hlášené především nádhernou zatočenou pláží, na níž bílý písek až září, a průzračnou, čistou vodou. Dnes je dokonce největším letoviskem na ostrově a najdete zde turistické atrakce i čilý noční život, který by se vyrovnal mnoha větším přímořským letoviskům. Skvostné jsou i okolní pláže, doporučujeme především pláže Fettovaia (10 km od Marina di Campo), Cavoli (5 km) a Seccheto (7 km).Pláž a moře: jemný bílý písek, prostorné pláže, pozvolný vstup do moře.

Nisporto - pro pobřeží této strany Elby jsou charakteristické kopce a menší hory, jejichž úbočí padají příkře přímo do vod zálivu. Mezi nimi jsou zářezy spolusousedících údolíček Nisportino s plážemi s oblázky, s hrubým pískem a Nisporto, kde jsou pláže především oblázkové. Obě místa nejsou příliš turisticky zatížená a jistě uspokojí všechny ty, kteří hledají klidné místo pro strávení klidné dovolené uprostřed nevšední přírodní scenérie.Pláž a moře: kamínkové a oblázkové pláže, pozvolný vstup do moře s prudším klesáním.

Vesnička Patresi je jednou z menších frakcí vyhledávaného místa potápěčů, Capo Sant´Andrea, které leží asi ve vzdálenosti 4 km. Potápěči jsou do těchto míst přilákáni množstvím prudkých zátok s krystalickým mořem a dlouhými kilometry opuštěného pobřeží. Samotná vesnička Patresi je položené v úbočí nad mořem s nádherným výhledem na ostrov Capraia. Nedaleko odtud na západní straně Elby je známé skalisko, tvz. Židle Napoleonova, odkud se prý dívával na Korsiku. Při krásném počasí se opravdu rozprostírá přes celý horizont a zdá se téměř na dosah.

Letovisko Porto Azzurro najdete ve východní části ostrova Elba. Je to jedno z mála z velmi živých letovisek s příjemným nočním životem. K dispozici je zde velké množství kaváren, obchůdků se suvenýry nebo butiků. Pevnost San Giacomo, kterou již v polovině 16. století nechal vybudovat španělský král Filip II., dnes slouží jako vězení.Pláž a moře: písek a štěrk, menší pláže, pozvolný vstup do moře.

Procchio je příjemné a elegantní letovisko u krásné písčité pláže. Není příliš veliké, takže své hosty nestresuje přílišným hlukem nebo množstvím hotelů, ale zároveň však dokáže nabídnout možnost denní a večerní zábavy v místních kavárničkách nebo restauracích. Umožňuje strávení klidné a pohodlné dovolené pro ty, kteří nejsou samotáři ani vyznavači hlučných diskoték. Pláž a moře: kamínkové a oblázkové pláže někde s pískem, útesy, prudší vstup do moře.

 

TIP PRO POTÁPĚČE
Mírným a stálým počasím a nádherně čistou vodou plnou života se stala Elba vyhledávanou i mezi sportovními potápěči. Murény, chobotnice, množství všemožných ryb, ale také ropušnice, úhoře, hvězdice a sasanky je možno zahlédnout takřka v kterémkoli místě. Raritou je potopený lodní vrak, stejně tak jako malé letadlo cessna usazené na mořském dně.
Potápěčská sezóna na Elbě začíná o Velikonocích a uzavírá se koncem října.
K potápění v Itálii (tzn. na Elbě) není zapotřebí žádné povolení, čluny nepodléhají registraci ani placení poplatků do síly motoru 20 HP.

Itálie | Itálie - informace | Elba - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.