aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Jižní Afrika

Jižní Afrika - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Jižní Afrika

JIŽNÍ AFRIKA – svět v jedné zemi – to je možná nejpřiléhavější přezdívka pro nesmírně různorodou zemi úchvatné přírody, pohnuté historie a úžasných měst. Kapské Město, kolonie tučňáků, Mys Dobré naděje, rezervace plné exotických zvířat, pláže Atlantického a Indického oceánu či pestrá směs obyvatelstva – to je pouze nejstručnější výčet lákadel, která svádějí cestovatele k cestě do jednoho z nejpoutavějších koutů planety.
Vydejte se s námi proto za poznáním rozmanitých pokladů téhle země, která byla až donedávna vinou apartheidu mnoha lidem zapovězeným a neobjeveným místem na mapě světa.

Rozloha: 1.223.201 km2 
Nejvyšší bod: Njesuthi 3.408 m  
Počet obyvatel: 44.344.136 
Hlavní město: Pretoria 
Největší město: Johannesburg 
Měna: 1 rand (ZAR) 
Úřední jazyk: angličtina

POČASÍ V JIŽNÍ AFRICE 

Měsíc                           I.           II.         III.         IV.        V.           VI.        VII.       VIII.       IX.         X.         XI.              XII.       

Průměrná teplota
vzduchu (°C)

25 23 23 21 20 19 20 21 23 24 24 25

Průměrná teplota
vody (°C)

24 25 25 24 22 21 20 20 20 22 23 23

Průměrné měsíční
srážky (mm)

12 8 17 47 84 82 85 71 43 29 17 11

Kapské Město lze směle považovat za jednu z nejkrásnějších metropolí světa. To není dáno jen polohou a atraktivním okolím, nýbrž i řadou zajímavostí, kulinářských zážitků a aktivit.  Začněme třeba Stolovou horou s úžasnými vyhlídkami na město i oceán, do jehož chladných vod se nedaleko města  vrývá podmanivý Mys Dobré naděje, který stojí určitě za výlet.

Za nejpůsobivější část města je považována malajská čtvrť Bo-Kaap s domky potomků malajských otroků, příjemnými lidmi a klidnou atmosférou. Navštivte také botanickou zahradu Kirstenbosch s devíti tisíci druhy rostlin. A v přístavních trhovištích Victoria & Alfred se zase skvěle nakupuje. Odtud odjíždějí vyhlídkové lodě k plavbám po zálivu, kde míjejí Robben Island, na němž byl vězněn Nelson Mandela.  A nakonec se vypravte do oblasti měst Paarl, Stellenbosch či Franschhoek, která jsou vysoce ceněna mezi znalci vína a koňaku. Minimálně jeden důvod navíc, proč zajet sem i do Kapského Města…

CO JE BIG FIVE? Lev, levhart, slon, nosorožec a africký buvol – pětice nejúžasnějších zvířat africké divočiny. Big Five čili Velká pětka. Zvířata, jejichž lstivé úskoky, strategie lovu, živočišná síla či divoký temperament vzbuzovaly úctu a strach. Zvířata, jejichž trofejí si lovci v dobách ještě nedávných cenili ze všech nejvíce, neboť lov byl nebezpečný, náročný, vzrušující a často také fatální pro neopatrného lovce.

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Jazyk v Jihoafrické republice
Anglicky mluvící návštěvník nebude mít žádné jazykové problémy.

Jihoafrická republika - nápoje a strava
Ve většině měst a rezervací je voda z vodovodní sítě pitná. Množství restaurací nabízí různé zahraniční kuchyně.

Měna a směnárny v JAR
Místní měnou je 1 rand (ZAR), který se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 200 randů. Hlavní světové měny lze směnit v kterékoliv bance, k placení jsou přijímány prakticky všechny mezinárodně uznávané druhy platebních karet. Kurz je zhruba 3,2 Kč/1 ZAR.

Doprava v Jihoafrické republice
Městská veřejná doprava je velmi omezená.Taxi zajišťují i příměstskou dopravu. Jezdí se vlevo.

Nákupy
Vše potřebné lze nakoupit v obchodních centrech a supermarketech. Na místech turistických atrakcí je množství prodavačů suvenýrů: prodávají zejména rukodělné předměty ze dřeva a kamene zobrazující africká zvířata a šperky z malachitu. Smlouvat je možné.

Jihoafrická republika - bezpečnost
V zájmu bezpečí doporučujeme zvláště v Johannesburgu chodit ve skupinách, vyhýbat se po setmění prázdným ulicím a nenosit nápadné šperky. U sebe mějte jen menší částku peněz, zbytek spolu s doklady ukládejte do hotelového trezoru.

Očkování a lékař v Jihoafrické republice
Při cestách do JAR není nutné žádné speciální očkování, doporučujeme pouze poradit se před odjezdem se svým lékařem o prevenci proti malárii, která se vyskytuje v oblasti Národního parku Kruger. Lékařská péče je kvalitní a lehce dostupná. 

Jižní Afrika - popis destinací

Jižní Afrika - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.