aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Kypr - Jižní Kypr

Kypr je ostrov slunce a bohyně Aphrodite. Kypr vstoupil do povědomí všech kultur jako ostrov, u něhož se z mořské pěny zrodila Afrodita, řecká bohyně smyslné lásky a krásy, ale také přírodních sil a jara. Je to ostrov, o němž se říká, že si ho pro jeho půvaby ke svým hrátkám zvolili sami bohové; jméno Afrodita vzniklo z řeckého názvu mořské pěny afros. Ke Kypru patří průzračná, křišťálově čistá voda, nádherné čisté pláže, věčné jaro a dny plné pohody. Většina lidí má tento ostrov ve Středozemním moři nerozlučně spojen s představou ideální dovolené u moře. Kypr však může poskytnout mnohem více. Má nejen zlaté pláže, ale také vznešené zalesněné hory, nezničitelnou přírodu, okouzlující vesničky a světově uznávané historické památky, z nichž mnohé figurují na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Díky své poloze ve východní části Středozemního moře má Kypr jedny z nejzdravějších klimatických podmínek na světě.Je tu možnost provozovat všechny druhy vodních sportů, ale také golf, jsou tu vynikající terény pro horolezectví, pěší túry i cykloturistiku. V poslední době kvete celosvětově velmi oblíbená agroturistika. Milovníci přírody mají neobvyklou možnost pozorovat tisíce ptáků, kteří se u místních jezer zastavují na svých tazích. Nejen pro slunění na plážích, ale i pro aktivní dovolenou jsou na Kypru ideální podmínky.

KYPR _ LETOVISKA Protaras a Paralimni Protaras a Paralimni jsou letoviska podobná Ayia Napě. Už řadu let patří mezi nejvyhledávanější místa na ostrově především díky svým krásným a širokým plážím s jemným pískem, nabízejících širokou paletu vodních sportů (windsurfing, potápění, jachting i létání na padácích). Mezi nejznámější pláže patří určitě Fig Tree Bay, v jejímž okolí jsou však i romantické zátoky. Nechybí zde restaurace, bary, diskotéky, půjčovny a obchody. V okolí letoviska naleznete několik rybníků, ovocné zahrady a bezpočet ostrůvků. Tipy na výlety: mořské akvarium (tučnáci, žraloci, krokodýli…, otevřeno denně), zábavní park (atrakce zejména pro děti), vodní park (otevřeno denně), kouzelné tančící vody (u hotelu Kapetanios Bay). Dále Mys Capo Greco – pěší a cykloturistika. Církevní stavby: kostelík Sv. Eliáše, kostel Panny Marie, Sv. Andrease, Sv. Anny.
• Vzdálenost od Ayia Napy: cca 10 km.
• Vzdálenost od Paphosu: cca 195 km.
• Transfer od letiště v Larnace: cca 50 km.
• Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace, rodinné dovolené i různě náročnou klientelu.

Ayia Napa. Tato původně malá rybářská vesnička na jihovýchodním výběžku ostrova, která se v posledních letech rozrostla o množství hotelů, restaurací a barů, kaváren a klubů, obchodů se suvenýry, markety aj., se stala vyhledávaným prázdninovým cílem mnoha turistů. Láká je především nádherná pláž s jemným zlatavým pískem, která je rájem pro koupání a relaxaci a nabízí různé druhy vodních sportů. Tipy na výlet: vodní park Water World se spoustou tobogánů, houpaček a skluzavek, lunapark, mořský svět a Marine Life muzeum, kde si lze zblízka prohlédnout různé druhy mořských živočichů. Dále Mys Greco – pěší turistika.
K vyjížďkám na kole doporučujeme oblasti: Liopetri a Potamos, zde je malý rybářský přístav. Církevní stavby: benátský klášter z počátku 16. století, kostel Panny Marie a kostel Agia Saranta.
• Vzdálenost od Protarasu: cca 10 km.
• Transfer od letiště v Larnace: cca 40 km.
• Hodnocení letoviska: výborné místo pro všechny generace

Larnaka
Říká se, že Larnaka je branou do Kypru, je zde letiště i moderní přístav jachet. Je důležitým turistickým střediskem, které je dál od vlastního centra města. V zátoce Larnaka je vybudována pobřežní promenáda s palmami a spoustou hotelů i restaurací. Současné město bylo vybudováno na místě starověkého Kitionu. Zbytky starého města naleznete asi 1 km od centra města. Nápisy a štítky přibližují historii města a popisují archeologické nálezy a jejich hodnotu. Za zmíňku stojí archeologické muzeum se sbírkou keramiky ze starověkého Kitionu, neolitické sídliště Hirokitia nedaleko Larnaky, které je jedním z nejdůležitějších prehistorických nalezišť ve východním Středomoří a je chráněno mezinárodní organizací UNESCO, mešita Grand Mosque či posvátné islámské místo Hala Sultan, ležící na Slaném jezeře. Larnaka Salt Lake nebo-li Larnacké slané jezero se nachází mezi městem Larnaka a mezinárodním letištěm, v zimě je domovem tisíců plameňáků a ostatním druhům ptáků, v létě však vysychá a zůstává v něm jen tenká vrstva soli. Pláže – v této oblasti najdete typicky městské pláže s tmavším jemným pískem, místy i s oblázky nebo drobnými kamínky a moře s čistou vodou.
Tipy na výlety: velbloudí park Mazatos s dětskými atrakcemi, cca 10 km západně od města, pěší tůry na vápencové kopce za Dhekelia Road a dálnicí – hezký výhled na celý larnacký přístav, záliv i město. Projížďky lodí v zálivu, lodní výlety pro potápěče k vraku lodi Zenobia (cca 1,50 km od Finikoudes v hloubce 18 - 40m).
• Vzdálenost od Ayia Napy: cca 37 km.
• Transfer od letiště v Larnace: cca 10 km.
• Hodnocení letoviska: vhodné pro relaxaci a odpočinek i jako výchozí místo pro různé výlety po ostrově a do okolí města.


KYPR - ZÁKLADNÍ INFORMACERozloha: 9251 km2
Oficiální název: Kyperská republika
Datum založení: 16.08.1960
Úřední jazyk: řečtina, turečtina, velmi rozšířená je angličtina
Národnostní složení: kyperští Řekové (80 %), kyperští Turci (18 %)
Počet obyvatel: přes 741 000
Doba letu z Prahy: 3 hodiny 20 minut

Měna: kyperská libra (CYP), která se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě: 100, 50, 20, 10, 5, a 1 libry, mince jsou v hodnotě: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů. Eurošeky, cestovní šeky a platební karty se tu všeobecně přijímají, ale ne všechny banky vyplácejí hotovost na každou platební kartu. Téměř ve všech hotelích je možné platit kartami nebo šeky
Orientační kurz:   1 CYP = cca 49,50 Kč
100 USD = cca 45 CYP
100 € = cca 57,50 CYP

Hlavní město: Nikósie (Lefkosie)
Populace: 77,1 % je řecké národnosti, 18,1 % turecké a zbylých 4,8 % tvoří Maronité, Arméni a další.
Vzdělání: v podílu absolventů vysokých škol zaujímá Kypr v mezinárodním srovnání třetí místo.
Podnebí: je zde teplé středomořské subtropické podnebí. Kromě nejchladnějších zimních měsíců se lze na Kypru koupat po celý rok. Průměrně zde spadne 300 – 400 mm dešťových srážek za rok. Doba průměrného slunečního svitu je 6 – 7 hodin v zimě a 12 a více hodin v létě. Nejpříjemnější čas k poznávání historických a přírodních památek a kultury na Kypru je od dubna do května a od září do října. Červen až srpen, kdy zde bývá velké horko, je nejlépe využít pro pobyty u moře s mnoha vodními radovánkami.

Tabulka teplot                květen     červen    červenec     srpen     září       říjen      listopad
teplota vzduchu °C           27           30             32              33           31         27           22
teplota vody °C                  22           23             25              26           25         24           20
sluneční svit (hod./den) 10,8        12,6         12,4           11,8        10,6       8,8         7,1

Nejvyšší vrchol: pohoří: Chionistra (1951 m, přel. Sněžka, pohoří Olympos); na ostrově jsou 2 horská pásma – Kyrenia (Pentadaktylos Range) na severu a Troodos na jihu ostrova.
Čas: na Kypru je oproti ČR časový rozdíl 1 hod.
Elektrický proud: 240 V. Pro elektrické přístroje je třeba zpravidla třípólový adaptér (tzv. anglická norma).
Cestování na Kypru: cestovat po ostrově lze autobusy, taxíky, pronajatým autem nebo tzv. servisními taxíky. Tyto „servisní taxíky“ představují pohodlný prostředek pro delší trasy. Jejich výhodou je častá frekvence, spolehlivost a jsou rozhodně lacinější než-li soukromé taxíky, nevýhodou je pracovní doba, která obvykle končí kolem 19:00 hodin. Na Kypru nelze cestovat vlakem.
Cestování autem: na ostrově se jezdí vlevo, silniční ukazatele jsou dvojjazyčné – řecké a anglické. Nejvyšší povolená rychlost – na dálnici: 100 km/h, mimo obec: 60 km/h, v obci 50 km/h.
Zastupitelské úřady ČR na Kypru: Zastupitelský úřad ČR v Nikósii: Embassy of the Czech Republic, 48 Arsinois Str., Acropolis, P. O. Box 5202, 1307 Nicosia; Honorární Konzulát v Limassolu: Honorary Consulate of the Czech Republic, 118 Gladstonos Avenue, P. O. Box 6009, Limassol.

Kypr láká svými krásnými plážemi, čistým mořem, jedinečnými památkami, technikou nepoznamenanou krajinou a přírodou a pohostinností zdejších obyvatel.
Ostrov Kypr s vynikajícími podnebními podmínkami umožňuje turistiku po celý rok s pestrou nabídkou aktivit od jara do zimy. Teplé moře nabízí nepřeberné možnosti sportovního vyžití. Malá vzdálenost od pevniny umožňuje spojit výhodně pobyt na Kypru s výlety do Egypta nebo na ostrov Rhodos.

Kypr však není jen typicky „koupací“ destinací, neboť jeho historie sahá 10 000 let zpět, o čemž nás na každém kroku přesvědčí archeologické lokality a historické památky. Všudypřítomná je též bohyně Afrodita, která se nedaleko Paphosu, v místě zvaném Petra tou Romiou zrodila z mořské pěny. Proto se tato bohyně krásy a lásky stala symbolem ostrova.

Nesmíme opomenout ani výtečnou kyperskou kuchyni, v níž se mísí řecké a orientální prvky. Během pobytu na Kypru navštivte některou z taveren a ochutnejte pravé kyperské meze, které se skládá ze zeleninových i masových předkrmů báječné chuti.

 

Kypr | Kypr - informace | Jižní Kypr - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.