aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Kypr

Kypr - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Kypr

 

Kypr je ostrov slunce a bohyně Aphrodite. Kypr vstoupil do povědomí všech kultur jako ostrov, u něhož se z mořské pěny zrodila Afrodita, řecká bohyně smyslné lásky a krásy, ale také přírodních sil a jara. Je to ostrov, o němž se říká, že si ho pro jeho půvaby ke svým hrátkám zvolili sami bohové; jméno Afrodita vzniklo z řeckého názvu mořské pěny afros. Ke Kypru patří průzračná, křišťálově čistá voda, nádherné čisté pláže, věčné jaro a dny plné pohody. Většina lidí má tento ostrov ve Středozemním moři nerozlučně spojen s představou ideální dovolené u moře. Kypr však může poskytnout mnohem více. Má nejen zlaté pláže, ale také vznešené zalesněné hory, nezničitelnou přírodu, okouzlující vesničky a světově uznávané historické památky, z nichž mnohé figurují na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Díky své poloze ve východní části Středozemního moře má Kypr jedny z nejzdravějších klimatických podmínek na světě.Je tu možnost provozovat všechny druhy vodních sportů, ale také golf, jsou tu vynikající terény pro horolezectví, pěší túry i cykloturistiku. V poslední době kvete celosvětově velmi oblíbená agroturistika. Milovníci přírody mají neobvyklou možnost pozorovat tisíce ptáků, kteří se u místních jezer zastavují na svých tazích. Nejen pro slunění na plážích, ale i pro aktivní dovolenou jsou na Kypru ideální podmínky.

ZÁKLADNÍ INFORMACERozloha: 9251 km2
Oficiální název: Kyperská republika
Datum založení: 16.08.1960
Úřední jazyk: řečtina, turečtina, velmi rozšířená je angličtina
Národnostní složení: kyperští Řekové (80 %), kyperští Turci (18 %)
Počet obyvatel: přes 741 000
Doba letu z Prahy: 3 hodiny 20 minut

Měna: kyperská libra (CYP), která se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky v hodnotě: 100, 50, 20, 10, 5, a 1 libry, mince jsou v hodnotě: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů. Eurošeky, cestovní šeky a platební karty se tu všeobecně přijímají, ale ne všechny banky vyplácejí hotovost na každou platební kartu. Téměř ve všech hotelích je možné platit kartami nebo šeky
Orientační kurz:   1 CYP = cca 49,50 Kč
100 USD = cca 45 CYP
100 € = cca 57,50 CYP

Hlavní město: Nikósie (Lefkosie)
Populace: 77,1 % je řecké národnosti, 18,1 % turecké a zbylých 4,8 % tvoří Maronité, Arméni a další.
Vzdělání: v podílu absolventů vysokých škol zaujímá Kypr v mezinárodním srovnání třetí místo.
Podnebí: je zde teplé středomořské subtropické podnebí. Kromě nejchladnějších zimních měsíců se lze na Kypru koupat po celý rok. Průměrně zde spadne 300 – 400 mm dešťových srážek za rok. Doba průměrného slunečního svitu je 6 – 7 hodin v zimě a 12 a více hodin v létě. Nejpříjemnější čas k poznávání historických a přírodních památek a kultury na Kypru je od dubna do května a od září do října. Červen až srpen, kdy zde bývá velké horko, je nejlépe využít pro pobyty u moře s mnoha vodními radovánkami.

Tabulka teplot                květen     červen    červenec     srpen     září       říjen      listopad
teplota vzduchu °C           27           30             32              33           31         27           22
teplota vody °C                  22           23             25              26           25         24           20
sluneční svit (hod./den) 10,8        12,6         12,4           11,8        10,6       8,8         7,1

Nejvyšší vrchol: pohoří: Chionistra (1951 m, přel. Sněžka, pohoří Olympos); na ostrově jsou 2 horská pásma – Kyrenia (Pentadaktylos Range) na severu a Troodos na jihu ostrova.
Čas: na Kypru je oproti ČR časový rozdíl 1 hod.
Elektrický proud: 240 V. Pro elektrické přístroje je třeba zpravidla třípólový adaptér (tzv. anglická norma).
Cestování na Kypru: cestovat po ostrově lze autobusy, taxíky, pronajatým autem nebo tzv. servisními taxíky. Tyto „servisní taxíky“ představují pohodlný prostředek pro delší trasy. Jejich výhodou je častá frekvence, spolehlivost a jsou rozhodně lacinější než-li soukromé taxíky, nevýhodou je pracovní doba, která obvykle končí kolem 19:00 hodin. Na Kypru nelze cestovat vlakem.
Cestování autem: na ostrově se jezdí vlevo, silniční ukazatele jsou dvojjazyčné – řecké a anglické. Nejvyšší povolená rychlost – na dálnici: 100 km/h, mimo obec: 60 km/h, v obci 50 km/h.
Zastupitelské úřady ČR na Kypru: Zastupitelský úřad ČR v Nikósii: Embassy of the Czech Republic, 48 Arsinois Str., Acropolis, P. O. Box 5202, 1307 Nicosia; Honorární Konzulát v Limassolu: Honorary Consulate of the Czech Republic, 118 Gladstonos Avenue, P. O. Box 6009, Limassol.

Kypr láká svými krásnými plážemi, čistým mořem, jedinečnými památkami, technikou nepoznamenanou krajinou a přírodou a pohostinností zdejších obyvatel.
Ostrov Kypr s vynikajícími podnebními podmínkami umožňuje turistiku po celý rok s pestrou nabídkou aktivit od jara do zimy. Teplé moře nabízí nepřeberné možnosti sportovního vyžití. Malá vzdálenost od pevniny umožňuje spojit výhodně pobyt na Kypru s výlety do Egypta nebo na ostrov Rhodos.

Kypr však není jen typicky „koupací“ destinací, neboť jeho historie sahá 10 000 let zpět, o čemž nás na každém kroku přesvědčí archeologické lokality a historické památky. Všudypřítomná je též bohyně Afrodita, která se nedaleko Paphosu, v místě zvaném Petra tou Romiou zrodila z mořské pěny. Proto se tato bohyně krásy a lásky stala symbolem ostrova.

Nesmíme opomenout ani výtečnou kyperskou kuchyni, v níž se mísí řecké a orientální prvky. Během pobytu na Kypru navštivte některou z taveren a ochutnejte pravé kyperské meze, které se skládá ze zeleninových i masových předkrmů báječné chuti.

Kypr, stejně jako Česká Republika je od 01.05.2004 členem EU, což s sebou přináší z pohledu turistů řadu výhod. Po 30 letech se významně uvolnily vztahy s okupovanou severní částí ostrova, což otevřelo hranice a umožnilo jak místním, tak zahraničním návštěvníkům bez omezení a obav návštěvu míst, která byla do roku 1974 chloubou celého ostrova – Kyrenia, hrad St.Hillarion, Bellapais, Famagusta. Čas nikdo nevrátí, historie se nepřepíše. Někdy nezbývá než s lítostí hledět na bývalé klenoty a věřit, že teprve budoucnost smaže hluboké rány a omyly minulosti.

KYPR _ LETOVISKA 

Protaras a Paralimni Protaras a Paralimni jsou letoviska podobná Ayia Napě. Už řadu let patří mezi nejvyhledávanější místa na ostrově především díky svým krásným a širokým plážím s jemným pískem, nabízejících širokou paletu vodních sportů (windsurfing, potápění, jachting i létání na padácích). Mezi nejznámější pláže patří určitě Fig Tree Bay, v jejímž okolí jsou však i romantické zátoky. Nechybí zde restaurace, bary, diskotéky, půjčovny a obchody. V okolí letoviska naleznete několik rybníků, ovocné zahrady a bezpočet ostrůvků. Tipy na výlety: mořské akvarium (tučnáci, žraloci, krokodýli…, otevřeno denně), zábavní park (atrakce zejména pro děti), vodní park (otevřeno denně), kouzelné tančící vody (u hotelu Kapetanios Bay). Dále Mys Capo Greco – pěší a cykloturistika. Církevní stavby: kostelík Sv. Eliáše, kostel Panny Marie, Sv. Andrease, Sv. Anny.
• Vzdálenost od Ayia Napy: cca 10 km.
• Vzdálenost od Paphosu: cca 195 km.
• Transfer od letiště v Larnace: cca 50 km.
• Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace, rodinné dovolené i různě náročnou klientelu.

Ayia NapaTato původně malá rybářská vesnička na jihovýchodním výběžku ostrova, která se v posledních letech rozrostla o množství hotelů, restaurací a barů, kaváren a klubů, obchodů se suvenýry, markety aj., se stala vyhledávaným prázdninovým cílem mnoha turistů. Láká je především nádherná pláž s jemným zlatavým pískem, která je rájem pro koupání a relaxaci a nabízí různé druhy vodních sportů. Tipy na výlet: vodní park Water World se spoustou tobogánů, houpaček a skluzavek, lunapark, mořský svět a Marine Life muzeum, kde si lze zblízka prohlédnout různé druhy mořských živočichů. Dále Mys Greco – pěší turistika.
K vyjížďkám na kole doporučujeme oblasti: Liopetri a Potamos, zde je malý rybářský přístav. Církevní stavby: benátský klášter z počátku 16. století, kostel Panny Marie a kostel Agia Saranta.
• Vzdálenost od Protarasu: cca 10 km.
• Transfer od letiště v Larnace: cca 40 km.
• Hodnocení letoviska: výborné místo pro všechny generace

Larnaka
Říká se, že Larnaka je branou do Kypru, je zde letiště i moderní přístav jachet. Je důležitým turistickým střediskem, které je dál od vlastního centra města. V zátoce Larnaka je vybudována pobřežní promenáda s palmami a spoustou hotelů i restaurací. Současné město bylo vybudováno na místě starověkého Kitionu. Zbytky starého města naleznete asi 1 km od centra města. Nápisy a štítky přibližují historii města a popisují archeologické nálezy a jejich hodnotu. Za zmíňku stojí archeologické muzeum se sbírkou keramiky ze starověkého Kitionu, neolitické sídliště Hirokitia nedaleko Larnaky, které je jedním z nejdůležitějších prehistorických nalezišť ve východním Středomoří a je chráněno mezinárodní organizací UNESCO, mešita Grand Mosque či posvátné islámské místo Hala Sultan, ležící na Slaném jezeře. Larnaka Salt Lake nebo-li Larnacké slané jezero se nachází mezi městem Larnaka a mezinárodním letištěm, v zimě je domovem tisíců plameňáků a ostatním druhům ptáků, v létě však vysychá a zůstává v něm jen tenká vrstva soli. Pláže – v této oblasti najdete typicky městské pláže s tmavším jemným pískem, místy i s oblázky nebo drobnými kamínky a moře s čistou vodou.
Tipy na výlety: velbloudí park Mazatos s dětskými atrakcemi, cca 10 km západně od města, pěší tůry na vápencové kopce za Dhekelia Road a dálnicí – hezký výhled na celý larnacký přístav, záliv i město. Projížďky lodí v zálivu, lodní výlety pro potápěče k vraku lodi Zenobia (cca 1,50 km od Finikoudes v hloubce 18 - 40m).
• Vzdálenost od Ayia Napy: cca 37 km.
• Transfer od letiště v Larnace: cca 10 km.
• Hodnocení letoviska: vhodné pro relaxaci a odpočinek i jako výchozí místo pro různé výlety po ostrově a do okolí města.

Limassol
Limassol, jedno z nejvýznamnějších turistických středisek ostrova Kypru, je druhým největším městem na Kypru, hlavním přístavem ostrova a řecky se nazývá Lemesos. Po celém městě i jeho okolí je rozeseto mnoho historických a archeologických památek a zajímavostí (starověké naleziště Kourion či Amathous, amfiteátr v Episkopi, hrad Kolossi), muzea (lidového umění, byzantského umění), veřejné parky, zoologická zahrada aj., ale také hypermoderní budovy bank a zahraničních společností a luxusní hotely, které daly vzniknout názvu „Malá Paříž“, kterým bývá Limassol označován. Konají se zde různé slavnosti a festivaly vína a karnevaly. Nejznámější turistickou atrakcí města je místní hrad Limassol vybudovaný v byzantském stylu. Dokonce zde prý v místní kapli v r. 1191 korunoval Richard III. Lví srdce královnu Anglie Berengariu z Navarry. Na hradě je umístěno muzeum středověku (Medieval Muzeum), které uchovává byzantské a středověké předměty zahrnující mimo jiné i tureckou keramiku, zlaté předměty užívané v kostelích, zbraně a oblečení. Pláže: přímo v Limassolu jsou dlouhé písečné pláže či pláže písčito-oblázkové. V okolí se nachází další známé pláže jako Lady´s Mile Beach (nejbližší pláž od Limassolu, je dlouhá 7 km a lemuje ji několik hospůdek, které nabízejí občerstvení), Governor´s Beach (nachází se cca 30 km na východ od Limassolu, pláž má tmavý písek), Kourion Beach (nedaleko Sovereign Base Area, jezdí sem místní autobusy z Limassolu), Avdimou Beach (cca 17 km na západ od Kourion Beach (je to divoká písčitá pláž s velmi čistou vodou), Pissouri Bay (oblíbené turistické místo, je zde několik restaurací a kaváren). Pobavení, pohyb i odpočinek lze prožít ve vodním parku WET a WILD se spoustou skluzavek, tobogánů a ostatních atrakcí, který se nachází přímo v Limassolu, další větší vodní areál je v nedalekém Fasouri.
• Vzdálenost od centra Paphosu: cca 77 km.
• Transfer od letiště v Paphosu: cca 60 km.
• Vzdálenost od centra Larnaky: cca 70 km.
• Transfer od letiště v Larnace: cca 73 km.
• Hodnocení letoviska: moderní, rušné, živé.

 Paphos
 Paphos, jedno z nejpůvabnějších letovisek. Jediné město ostrova, které si zachovalo svou původní identitu a nebylo pohlceno rychlou turistikou výstavbou. Je to velmi příjemné, přátelské a starobylé městečko se stylovými tavernami, kavárnami, restauracemi a obchody. Dle pověsti právě nedaleko Paphosu vystoupila bohyně lásky a krásy Afrodita z pěnivých mořských vln, toto mystické místo se nazývá Petra tou Romiou (Řekova skála). Celé město je právem, díky svým četným historickým památkám, na seznamu světového dědictví organizace UNESCO. Mezi nejnavštěvovanější památky patří rozsáhlé naleziště antických vykopávek v části Nea Paphos neboli Kato Paphos, další oblíbenou turistickou atrakcí jsou tzv. Paphosské mozaiky (zajímavá sbírka barevných mozaik v tzv. Dionýsově vile), Hrobky králů, křesťanské katakomby ukryté v hoře Fabrica, Odeon, kostely i malebný přístav, který střeží stará benátská pevnost a odkud je hezká vyhlídka na moře a okolí. Dále jsou zde muzea – Byzantské muzeum, Etnografické muzeum, ale nejvíce stojí za návštěvu Archeologické muzeum (sbírky výrobků ze skla, mince, keramika, sošky aj. z neolitu až po 18. st.).
Přímo zde v Paphosu jsou pláže písečné, městské, veřejné i kamenité. Většinu turistů však láká svým jemným pískem Coral Bay (vzdálená cca 12 km), kde si vychutnávají relaxaci, koupání a širokou nabídku vodních sportů. Další pláž s jemným pískem, která je lehce přístupná z Paphosu a je dlouhá 100 m, je Agios Georgios Beach. Výborným místem k osvěžení je také pláž u Petra tou Romiou, která je oblázková a voda zde je křišťálově čistá.
• Vzdálenost od Limassolu: 77 km.
• Transfer od letiště v Larnace: cca 150 km.
• Hodnocení letoviska: je vyhledáváno především střední a starší generací, ale i těmi, kteří chtějí každý den poznávat něco nového.

ChlorakaMalá turistické oblast, která se rozkládá mezi Paphosem a Kissonergou. Nachází se zde několik hotelových areálů, které svou komlexností uspokojí všechna přání a požadavky turistů. Chloraka se stala pro svou jedinečnou polohu velmi vyhledávaným místem investorů, takže zde během posledních pár let vyrostlo mnoho vilek k pronajmutí či ke koupi do osobního vlastnictví. Je zde velmi čisté moře vhodné ke šnorchlování a potápění.
• Vzdálenost od Paphosu: cca 5 km.
• Transfer od letiště v Larnace: cca 155 km.
• Hodnocení oblasti: pro všechny, kteří hledají klidné místo k odpočinku i relaxaci.

KissonergaKissonerga je malé letovisko. Spíše by se tak dala nazvat klidná oblast, ležící mezi Coral Bay (cca 3 km) a Paphosem (cca 7 km), turistickými letovisky, nabízejícími široké možnosti zábavy a nákupů, kam jezdí několikrát denně městské autobusy. Kissonerga je také jediné místo, kde se výborně daří banánovníkům, pěstovaným na rozsáhlých plantážích. Pláže – je zde spíše divoké pobřeží jako stvořené pro potápění a šnorchlování, protkané menšími zátokami s písečnými plážemi.
• Vzdálenost od Paphosu: cca 7 km.
• Transfer od letiště v Larnace: cca 157 km.
• Hodnocení letoviska: vhodné pro turisty, kteří vyhledávají především klid pro odpočinek a relaxaci, četbu příjemné knížky a čas na sebe.

Coral Bay Toto klidnější rychle se rozvíjející letovisko, ležící nedaleko Paphosu, kam je možné dopravit se místními autobusy či taxíky, je považováno za jedno z nejatraktivnějších míst na Kypru a je vhodným místem pro rodinnou dovolenou. Přírodním úkazem s křišťálově čistým mořem, zlatým pískem a rájem pro milovníky vodních sportů je zdejší „Korálová zátoka“. Příjemné jsou také ranní i večerní procházky okolní přírodou. Taverny a restaurace nabízející místní kyperské speciality a jídla jako „souvla“ a „kleftiko“ jistě uspokojí i nejnáročnějšího turistu. Nechybí zde však ani obchody se suvenýry a supermarkety. Ideální podmínky pro milovníky golfu nabízí golfový klub Tsada s hřištěm o 18 jamkách, který je vzdálen od Coral Bay cca 18 km.
• Vzdálenost od Paphosu: cca 12 km.
• Transfer od letiště v Larnace: cca 162 km.
• Hodnocení letoviska: vhodné pro rodiny s dětmi, ale i pro ty, kteří hledají klidné místo pro relaxaci a odpočinek.

 

 

 

 

Kypr - popis destinací

Kypr - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.