aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Kypr - Severní Kypr

Severní Kypr (Turecká republika severního Kypru) je, de facto, nezávislý stát ležící v severní části ostrova. Nezávislost byla vyhlášena v roce 1983. Od jížní části ostrova, tedy od Kyperské republiky je oddělen zelenou linií, spravovanou OSN a má rozlohu 3 355 km². Žije zde přes 265 tisíc obyvatel a hlavním městem je Lefkosia (turecký název pro rozdělenou Nikósii). Dalšími většími městy jsou Famagusta, Kyrenia, Morphou a Rizokarpaso. Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři, v jehož blízkosti leží Řecko, Turecko, Jordánsko a Egypt. Na Kypru si můžete prohlédnout pozůstatky antických staveb starověkých Řeků a Římanů, byzantské kostely a také několik křižáckých pevností. Díky své poloze, v subtropickém pásu, je letní sezóna na Kypru delší než v jižních částech pevninské Evropy. Se zástupy turistů, kteří přijeli prozkoumat vnitrozemí ostrova, se zde ale můžete setkat i v zimních měsících. Hlavními hospodářskými činnostmi je cestovní ruch, vývoz oděvního a řemeslného zboží i námořní doprava. Ke specialitám místní kuchyně patří tradiční meze (výběr různých chuťovek podávaných jako hlavní jídlo), sýr halloumi a pálenka zivania.

CESTOVNÍ DOKLADYPři turistických cestách na Severní Kypr, které nepřesahují 3 měsíce pobytu, není od držitelů cestovních pasů pro ČR vyžadováno vstupní vízum. Platnost cestovního pasu musí být minimálně po dobu pobytu v destinaci. Děti musí cestovat s vlastním cestovním dokladem. Cestuje-li dítě mladší 18 let s rodičem jiného jména, doporučuje se mít s sebou kopii rodného listu dítěte v angličtině. Cestuje-li dítě mladší 18 let s prarodiči nebo jinými osobami, doporučuje se mít s sebou i podepsané prohlášení jednoho z rodičů, že s danou osobou může cestovat (souhlas rodiče s vycestováním v angličtině s uvedeným telefonním číslem). Držitelé cestovních pasů jiných států jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu. S ohledem na skutečnost, že Severokyperská turecká republika není uznávána jako samostatná republika nikým kromě Turecka, může být konzulární pomoc turistům pobývajícím v severní části ostrova poskytována pouze v omezeném rozsahu. V případě dotazů je na místě k dispozici česky či slovensky hovořící delegát. Turisté se na přechodech z jižní do severní části mohou prokazovat cestovním pasem. Severokyperská strana vyžaduje vyplnění žádosti o „víza”, na jejímž základě vystaví příslušný dokument (zvláštní listina udělovaná mimo cestovní doklad). Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky, mohou cestovat na severní i jižní část prostřednictvím legálních přechodů. Orgány Kyperské republiky však mohou při návratu na jednotlivá území kontrolovaná vládou požadovat předložení letenky (tj. důkaz, že občan vstoupil na Kypr legálně). Turistům, kteří by vstoupili na jižní část Kypru ze severu individuálně bez doprovodu hrozí, že jim přechod na území kontrolovaná vládou nebude umožněn. V současné době funguje šest přechodů: v Nikósii – Ledra Street, Ledra Palace (pouze pro pěší přechod) a Agios Dometios (pouze automobilem), dále Pyla / Pergamos, Vryssoules / Deryneia / Agios Nicolaos, Astromeritis/Zodia. Předpokládá se otevření dalších přechodů.
 

LETOVISKA:

FAMAGUSTA   Famagusta je město na východním pobřeží ostrova Kypr, ležící na území severního Kypru. Ve městě žije přes 35 tisíc obyvatel a je významným přístavem, průmyslovým centrem a turistickým střediskem. Bohatství města dodnes připomínají neuvěřitelně zachovalé honosné středověké stavby. Z historických památek ve městě je nejznámnější pevnost ve starém přístavu tzv. Othellova věž. Tato pevnost získala svůj název díky Williamu Shakespearovi, který sem zasadil děj hry Othello. Ve skutečnosti se však jedná o benátskou pevnost, kdysi chránící město a její přístav. U vstupu si můžete prohlédnout mramorovou desku s vyobrazením znaku námořní benátské republiky – okřídleného lva. Z vrcholu Othellovy věže je nádherný výhled na Famagustu a přilehlý přístav. Kromě Othellovy věže se z původního opevnění dochovala i Mořská brána (Porta del Mare) z roku 1496, opět zdobená benátským lvem a brána Ravalin (Akkule Bastion). Další dvě brány se nazývají Djanboulat a Nová brána. Ty však nejsou původní, ale pocházejí až z dob britské nadvlády nad Kyprem. Katedrála svatého Mikuláše (St. Nicholas) je největší středověkou stavbou ve Famagustě. Stavba je tak často přirovnávána k francouzské katedrále v Remeši. V roce 1571 provedli noví turečtí vládcové Kypru na katedrále drastické úpravy. Nechali ji přestavět na mešitu a v souladu se svým náboženstvím odstranili všechny výjevy lidských bytostí, které stavbu zdobily. Nenávratně tak byly zničeny sochy, obrazy, fresky, ale i zdobená vitrážová okna. Dnešní oficiální název stavby je mešita Lala Mustafa Pasha. Stejný osud postihl i kostel svatého Petra a Pavla. Tato stavba z roku 1359 byla přeměněna na mešitu jménem Sinan Pasha. Během britského období budova začala sloužit jako sklad brambor a obilnin a dnes v jejích zdech můžete najít veřejnou knihovnu. Kromě těchto dvou nejznámějších církevních staveb nabízí Famagusta bezpočet dalších křesťanských chrámů a mešit.

KYRENIA    Kyrenia (Girne) je vzkvétajícím pobřežním letoviskem na severním pobřeží. Díky své poloze v turecké části Kypru není ještě zcela zasažená cestovním ruchem jako letoviska na jihu, a tak si zde můžete užít opravdu klidnou relaxační dovolenou. Pláže jsou tvořené jemným pískem a ani v nejvyšší letní sezóně nebývají přeplněné. Městečko Kyrenia je plné historických budov a pozůstatků středověkých věží a hradeb, které společně s úzkými uličkami a lemovanými krámky dotváří prázdninovou atmosféru střediska. Během dne byste určitě neměli vynechat návštěvu zdejšího trhu. Zde si můžete nakoupit čerstvou zeleninu a ovoce, stejně jako rukodělné výrobky a netradiční suvenýry. Okolí Kyrenie je obklopené nádhernou neporušenou přírodou, která je skvělým místem pro pěší i cyklistické výlety. Nejpopulárnější pláží je bezpochyby Acapulco Beach. Tato pláž nabízí kilometr dlouhý písečný úsek pobřeží s pozvolným vstupem do vody. Na Acapulco Beach si můžete zapůjčit lehátka nebo se skočit občerstvit do zdejších plážových barů. Velmi oblíbený je na této pláži windsurfing. Pláž Escape najdete asi 5 kilometrů daleko od Kyrenie a je považována za jednu z nejkrásnějších pláží na severním pobřeží ostrova. Písečná Escape je ideálním místem pro opalování, ale pokud toužíte po trošce vzrušení, je možné si zde pronajmout vodní skútr, kanoe nebo šlapadlo.

 

Kypr | Kypr - informace | Severní Kypr - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.