aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Maďarsko

Maďarsko - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Maďarsko

Oficiální název země: Maďarská republika
Rozloha: 93036 km˛
Počet obyvatel: 10 214 000
Časové pásmo: GMT + 1
Hlavní město: Budapešť - 2 017 000 (1995)
Další města: Debrecín, Miškovec, Segedín (Szeged), Pécs
Měna: HUF - forint = 100 fillérů
Jazyky: maďarština (98%), romština, němčina
Náboženství: katolíci (68%), kalvinisté (20%), luteráni (5%)
Podnebí: kontinentální, průměrná teplota v Budapešti: 0°C v lednu, 22°C v červenci

Země ležící v Karpatské pánvi v samém srdci Evropy. Tato země, podobná krásné malé schránce na šperky, s rozmanitou krajinou, příjemným podnebím, bohatou kulturou nabízí každému z vás trvalý zážitek a odpočinek.

Zveme Vás: objevte krásy hlavního města Maďarska - Budapešti, ponořte se do vln Balatonu či do léčivých vod termálních pramenů. Ochutnejte speciality maďarské kuchyně a aromatická vína.

BalatonJedno z nejcennějších pokladů země „maďarské moře“ leží uprostřed Zadunají a je nejnavštěvovanějším rekreačním územím. S celkovou délkou 77 km, délkou pobřeží 195 km a hladinou o ploše 600 km˛, je největším jezerem střední Evropy. Jeho největší šířka je 14 km a největší hloubka 12,4 m. Nejvhodnější dobou ke koupání v Balatonu jsou tři letní měsíce, během nichž je teplota vody zřídkakdy nižší než 22 °C, přičemž uprostřed vrcholícího léta dosahuje často i 27–28 °C. Jezero je sladkovodní, takže se v něm mohou bez obav koupat i lidé s přecitlivělou pletí, a kvalita vody (soustavně podrobována kontrole nezávislých zahraničních odborníků) je mimořádně dobrá. Jediné vážné nebezpečí tu může číhat na příliš sebevědomé a neukázněné plavce v hluboké vodě. Občasná bouřka přichází znenadání a přináší netušenou podívanou: na jezeře se tvoří strmé a hřebenovité vlny, se kterými si těžko poradí i ti nejzdatnější plavci.

Aquapark Annagora v Balatonfüredu nabízí super vyžití nejen pro děti, ale i pro dospělé, kteří se stanou dětmi. Na ploše 800 m˛ najdete velký bazén s vlnobitím, dětský bazén s vlnobitím napojený na zážitkový bazén pro děti, 8 různých vodních klouzaček: Twister, Větrná smršť, Pomalá řeka, Divoká řeka, Anaconda, Race - závodní, Kamikaze, Turbo. Pro hosty jsou připravena lehátka se slunečníky. Pokud počasí nedovolí koupání venku, je pro hosty otevřen vnitřní vyhřívaný bazén. V areálu si můžete zahrát volejbal, stolní tenis. Občerstvit se můžete v několika restauracích a barech: Restaurant „Vodopád“, Pub 71, Piazza d'Oro Café, Martini Cocktail Bar, Sandwich Bar, Bacardi Cocktail Bar. Nakupovat můžete v butiku a tabáku.

Jezero VelenceTřetí největší jezero Maďarska, s rozlohou vodní plochy 26 km˛, je vzdáleno asi 30 km severovýchodně od Balatonu, v blízkosti města Székesfehérvár. Jeho průměrná hloubka je 1,2 m. S teplotou vody o 1–2ş C vyšší, než v Balatonu, se toto jezero řadí k nejteplejším v Evropě. Další evropskou raritou jsou zdejší pohyblivé kameny a žulové bloky, obroušené do podoby psa, lva, sfi ngy a medvěda. Třetinu jezera pokrývá rákosí, vytvářející úzké stezky a ostrůvky s vnitřními tůněmi, které jsou skvělými příležitostmi k rybaření. Vítr vanoucí z Velenského pohoří, dává výborné možnosti k plachtění a surfování na otevřené hladině.Střediska jižního pobřeží jezera byly už od r. 1930 oblíbenými rekreačními místy. Odpočinku chtivé návštěvníky od r. 1984 očekávají také nové termální lázně v Agárdu.


BükfürdöObec v západní části země, rozprostírající se na březích říčky Répce,v blízkosti rakouských hranic, proslavily nedaleké termální lázně, které jsou navštěvovány už skoro 40 let. Leží v nadmořské výšce 150 m n. m. Kolem termálního pramene vyrostly hotely, penziony, léčebno-regenerační objekty, restaurace a hospůdky. Klidné venkovské prostředí je balzámem pro duši a zárukou příjemného odpočinku. Návštěvníkům, kteří holdují golfu, doporučujeme jedno z nejkvalitnějších golfových hřišť v Maďarsku (9 a 18 jamek).
Mezi hlavní pozoruhodnosti okolí Büku patří zámek Szapáry a za návštěvu stojí blízký Kőszeg, jedno z nejhezčích historických městeček Maďarska nebo Szombathely, místo obývané od dob Římanů, kde se nachází mnoho architektonických památek, včetně zajímavé, hodně navštěvované svatyně bohyně Isis.

Lázně:V Bükfürdő narazili výzkumníci ropy v r. 1971 na pramen o teplotě 58 °C, který chrlí z hlouby země 1000 l/min. Léčivá voda má mimořádně vysoký obsah železa, je to charakteristická zemito-vápenitá voda s konstantním podílem vápníku, hořčíku a hydrogenuhličitanů.

Indikace:pohybové ústrojí, gynekologické poruchy, revmatizmus, klouby a páteř, rehabilitace po úrazu, deformita, lumbágo, žaludeční a žlučníkové choroby, kardiovaskulárních potíže, při Bechtěrevově nemoci.

Počet bazénů:10x termální bazén venkovní, 4x termální bazén krytý, 1x plavecký bazén venkovní, 4x dětský bazén, 1x tobogán

SárvárNa břehu řeky Rába, v idylickém prostředí, leží kouzelné městečko západního Maďarska, jehož dějiny se proplétaly s dějinami hradu.
V 16. století zde byla vytištěna první kniha v maďarském jazyce. Hrad s dlouhým kamenným mostem, botanická zahrada o rozloze 10 ha, mezinárodní folklórní festival, setkání dechových kapel, početné koncerty a tématické trhy pozvedávají kulturní význam města.
Léčebný hotel a nově zrekonstruované termální lázně zajistili Sárváru mezinárodní proslulost. Sárvár se tak stal oblíbeným rekreačním centrem.

Lázně:Pramen 43 şC teplé vody s vyšším obsahem minerálních látek, zejména sodíku, chloridu a hydrogenkarbonátu, vyvěrá z hloubky 1300 m. Má výborný vliv na léčení osteoporózy, revmatizmu, pohybového ústrojí a na rehabilitaci sportovních úrazů a pooperačních stavů.
Z druhého pramene, s vysokým obsahem minerálních solí, o teplotě 83 şC, se odpařováním získává známá sárvárská termální koupelová sůl, která napomáhá léčení některých gynekologických poruch, inhalací odstraňuje dýchací potíže.
Návštěvníkům je k dispozici 3600 m˛ vodní plochy, a to: krytý léčebný bazén s teplotou vody 30 şC, částečně krytý léčebný 36 şC, částečně krytý zážitkový bazén 33 şC, vodní školka 30 şC, plavecký bazén, dětský a baby bazén, skluzavka, bazén s mořskými vlnami, léčebné a wellness centrum, mediteranské odpočívadlo, exkluzivní odpočinkové plochy, fitness, solárium, internet, říše saun, kadeřnictví, kosmetika, restaurace.

Indikace: pohybové ústrojí, gynekologické poruchy, revmatizmus, klouby a páteř, rehabilitace po úrazu, úbytek vápníku, lupénka, ekzém a pocení, deformita, lumbágo

Počet bazénů: 2x termální bazén venkovní, 3x termální bazén krytý, 1x plavecký bazén venkovní, 2x dětský bazén, 1x tobogán, 1x bazén s vlnobitím

HévízJen 6 km od severního pobřeží Balatonu je vzdáleno nejznámější a nejstarší maďarské lázeňské městečko, které se od 18. století rozrůstá kolem největšího teplovodního termálního jezera, nejenom Evropy, ale i světa.
Vzájemně se mísící studené a teplé prameny vody vyvěrají z hlouby země prasklinou, ve 38 metrech pod hladinou jezera a zaplňují prostor kráteru. Teplota vody dosahuje v létě 32–35 şC, v zimě, i při venkovní teplotě -10 şC, neklesá pod 23 şC. Na hladině rozkvetlý egyptský lotos a indický leknín dodávají jezeru kouzlo romantiky. Okolní chráněný lesní porost napomáhá udržování zvláštního mikroklimatu.
Díky víc než 200leté lázeňské tradici, úspěšným léčebným výsledkům a profesionálnímu personálu, získal Hévíz přívlastek „Mekka revmatiků“ a roční počet návštěvníků dosahuje 2 milionů.
Poznejte s námi pohlazení léčivé vody, skleničku skvělého maďarského vína a příjemný společenský život s bohatým letním kulturním programem.

Lázně:Léčivé účinky termální vody využívali už staří Římané, ale první lázně byly postaveny až v roce 1795. V léčebných domech se stálou lékařskou péčí se už v roce 1800 léčilo 500 pacientů.
Voda, obohacená vápníkem, magnesiem, sodíkem, chloridem, hydrogenkarbonátem a jinými látkami, je vhodná k léčení nemocí pohybového ústrojí, revmatizmu, zastaralých degenerativních onemocnění páteře, kloubů a kostí (tenisový loket), osteoporózy, Bechtěrevové nemoci, poúrazových a pooperačních ortopedických stavů. Nedoporučuje se při srdečních, infekčních, nádorových onemocněních a plicním astmatu. Z těchto důvodů doporučujeme předem vyšetření u lékaře.
V případě nepříznivého počasí mohou návštěvníci využít v revmatologických a rehabilitačních lázních 5 krytých bazénů s podvodními tryskami s termální vodou a jeden bazén s obyčejnou vodou.

Indikace: pohybové ústrojí, revmatizmus, klouby a páteř, úbytek vápníku, rehabilitace po úrazu, deformita, lumbágo

Počet bazénů: jezero, 5x termální bazén krytý, 1x bazén s obyčejnou vodou

ZalakarosJedno z nejmenších maďarských měst, leží v jihozápadní části země. Obklopuje ho pahorkovitá krajina s vinohrady a ovocnými sady, která pozvolně a harmonicky přechází v orná pole a louky se vzácným porostem a bohatým živočišným světem. Okolní lesy zajišťují čisté ovzduší a příznivě ovlivňují místní klimatické podmínky. Od jara do pozdního podzimu květinová výsadba a bohatá zeleň dodává lázeňskému městečku útulnou a klidnou atmosféru.
Váš pobyt zajisté zpříjemní místní gastronomická zařízení, restaurace, csárdy, vinárny, cukrárny s nabídkami neodolatelných lahůdek, specialit a širokým výběrem místních vín. Kulturní pořady v rámci „Zalakarošského léta“ přispívají k možnosti kulturního vyžití. Okolní příroda vybízí k aktivnímu sportu - rybaření, turistice, cykloturistice, jízdě na koních a další. 

Lázně: Termální léčivá voda byla objevena při provádění ropných vrtů v r. 1962. Vyvěrá o teplotě 96 şC, má vysoký obsah chloridu sodného, uhlovodíku, jodidu a bromidu. Patří do skupiny sirnatých léčivých vod, je velice účinná při léčbě revmatických onemocnění, chronických zánětů kloubů a gynekologických onemocnění, zánětů dásní, před a pooperačních ortopedických stavů a při léčbě vegetativního nervového systému.
V posledních desetiletích zde byl vybudován lázeňský komplex vysoké úrovně s léčebnou, rekreační a atraktivní částí. Lázeňské hosty čeká téměř 4000 m˛ vodní plochy uprostřed rozsáhlého, upraveného a zalesněného parku. Mohou si vybrat z 11 venkovních a 8 krytých bazénů (termální - s léčivou vodou o teplotě 32–36 şC, plavecké, dětské, s mořskými vlnami, s atrakcemi - skluzavky a tobogány, s podvodními tryskami, sauny, masáže, bahenní lázně).

Indikace: pohybové ústrojí, gynekologické poruchy, revmatizmus, klouby a páteř, rehabilitace po úrazu, úbytek vápníku, deformita, lumbágo

Počet bazénů: 6x termální bazén venkovní, 6x termální bazén krytý, 1x plavecký bazén venkovní, 2x dětský bazén, 1x tobogán, 1x bazén s vlnobitím

HajdúszoboszlóPrvní písemné zmínky o usedlosti jsou staré více než devět století a pocházejí z doby Gézu I. Dnešní, skoro 30 tisícové město, známé největšími termálními lázněmi a prvním aquaparkem v Maďarsku leží v blízkosti Velké uherské nížiny a Hortobágyské puszty, ve vzdálenosti 22 km jihozápadně od Debrecenu.
Na první pohled monotónně působící krajina, představí v krátké chvilce před zraky návštěvníků své krásy, které opěvovali přední maďarští lyrici, spisovatelé a její proměnlivost v ročních obdobích zvěčnili známí malíři. Zdejší devíti obloukový kamenný most (167 m) je nejdelším mostem v zemi. Pro svoji výjimečnost bylo 80 tisíc ha území prohlášeno národním parkem a přírodním kulturním dědictvím.
Pokud budete mít zájem blíže poznat tuto část Maďarska, v letní sezóně si můžete vybrat z fakultativních výletů u našeho místního delegáta.

Lázně:V r. 1925, při hledání ložiska zemního plynu, z vrtu hlubokého 1090 m, vytryskl vydatný termální pramen, horký 73 şC a tím se změnil charakter zemědělského městečka na léčebné centrum. V r. 1931 se zde léčilo 91 tisíc pacientů. V současnosti přesahuje počet návštěvníků 1,5 miliónu ročně.
Voda má významný obsah hydrogenkarbonátu, jódu, brómu a jiných prvků. Je vhodná k léčení nemocí pohybového ústrojí, artritidy, bolestí a deformací páteře, Bechtěrevové nemoci, poúrazových a pooperačních stavů, bolestí svalů, onemocnění a zánětů nervů, některých psychických potížích, vyčerpanosti, chronických gynekologických zánětech, neplodnosti, chronických kožních nemocí a některých druhů ochrnutí.
Na rozloze 30 ha se mimo léčebnou část s termálními bazény mohou od r. 2000 návštěvníci ponořit do víru světa skluzavek a mnohých jiných vodních atrakcí prvního maďarského aquaparku.

Indikace:
pohybové ústrojí, gynekologické poruchy, dýchací cesty, revmatizmus, klouby a páteř, Bechtěrevova nemoc, rehabilitace po úrazu, úbytek vápníku, lupénka, ekzém a pocení, deformita, lumbágo

Počet bazénů: 12x termální bazén venkovní, 5x termální bazén krytý, 1x plavecký bazén venkovní, 1x plavecký bazén krytý, 2x dětský bazén, 1x tobogán, 1x bazén s vlnobitím, 1x aquapark

Maďarsko - popis destinací

Maďarsko - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.