aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Portugalsko

Portugalsko - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Portugalsko

Portugalsko s oblibou navštěvují jak aktivní cestovatelé tak i milovníci pasivního odpočinku. Jižní pobřeží je tvořeno převážně písčitými plážemi a romantickými skalními útvary, severní část země bývá pro svůj hornatý charakter cílem vyznavačů horské turistiky. Na své si přijdou znalci historie, kteří snad v každém koutě Portugalska najdou starobylé historické památky.
Večer můžete strávit v příjemné rybářské restauraci, kterých je zde bezpočet, a  pochutnat si na portugalských rybích specialitách…
Portugalsko je rozděleno do sedmi vnitrozemských provincií. Součástí portugalské republiky je i ostrov Madeira a Azorské ostrovy.

Oficiální název: Portugalská republika
Hlavní město: Lisabon
Rozloha: 92389 km2
Počet obyvatel: 10 102 022
Státní zřízení: pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Časové Pásmo: GMT +0, v létě GMT +1
Administrativní dělení: 18 distriktů a 2 autonomní území (Azory a Medira)
Nezávislost od: 1143 (nezávislá republika vyhlášena 5.10.1910)
Měna: Euro
Úřední jazyk: portugalština
Délka pobřeží: 1793
Nejvyšší hora: Estrela (1991 m)
Nejnižší bod: Atlantický oceán (0 m)
Nejdelší řeka: Douro (v zemi 275 km)
Náboženská příslušnost: římští katolíci 95%, protestanté 4%

Portugalsko lze rozdělit na Severní Portugalsko, Střední Portugalsko, Jižní Portugalsko (Algarve), Ostrov Madeira a Azory.
V jižním Portugalsku se téměř bez přerušení táhnou až k obzoru rozsáhlá pšeničná pole a vyprahlé roviny Alenteja. Tato část Portugalska má bohatou historii počínající se někde v přehistorii. Navzdory tomu zůstala města jako Elvas, Beja nebo dokonce Évora zatím masovou turistikou nedotčena. To se však nedá říct o jižním pobřeží. Mnozí turisté znají z celé země jen Algarve. Je to škoda, protože tato provincie není pro Portugalsko ani zdaleka tak charakteristická.

Algarve je nejjižnější provincie Portugalska a díky turistickému ruchu je nejznámější oblastí země v cizině. Rozkládá se od mysu Cabo de Sao Vicente na západě po řeku Rio Guadiana, která tvoří portugalsko-španělskou hranici. Podnebí i krajina Algarve, chráněná ze severu pohořím, se značně liší od ostatních částí Portugalska. Díky úžasnému pobřeží a mírnému klimatu, které po celý rok ovlivňují teplé mořské a vzdušné proudy z nedaleké severní Afriky, patří k nejvyhledávanějším rekreačním oblastem v jižní Evropě. Svým návštěvníkům nabízí neuvěřitelné spojení zlatavých písečných pláží a dramaticky utvářených skalisek, které se táhnou téměř po celém jeho pobřeží. Vzhledem k velice příjemnému klimatu, kdy teplota teploměru neklesá nikdy pod 15°C, využívají turisté toto místo po celý rok. V zimě sem jezdí přezimovat převážně Angličané spolu s Holanďany, kteří si toto místo velice oblíbili a stále se sem vrací. 
Sezóna zde začíná od konce května a trvá až do začátku října. 
V období července a srpna jsou v Portugalsku prázdniny, a tak se v tomto období sjíždějí lidé z celé země, aby zde strávili svou dovolenou. Vzhledem k tomu, že pobřeží je velice rozmanité, doporučujeme klientům zapůjčit si automobil a vydat se objevovat překrásné pláže, romantické zálivy a zlatá skaliska. Rekreace na Algarve je vhodná pro všechny bez rozdílu. Na své si přijdou milovníci historie, přírody, vodních sportů, ale i gastronomie. Zklamáni nebudou ani vášniví tenisté či golfisté.
Doslova rájem je celé pobřeží pro rybáře. Velice oblíbený a atraktivní je lov žraloků. Našinec má jedinečnou šanci ulovit svoji největší rybu v životě!

Cabo de Sao VicenteMys Svatého Vincenta (Cabo de Sao Vicente) je nejjihozápadnější bod Evropy.
Na šedesát metrů vysokém skalnatém útesu se nachází maják, který zde nechala postavit královna Marie II. Jeho světlo je vidět až do vzdálenosti 90-ti kilometrů. Maják je důležitým orientačním bodem pro všechny lodě plující z Atlantiku do Středozemního moře - navádí je do Cadizského zálivu a směrem ke Gibraltarskému průlivu.

Sever Portugalska je charakteristický svým venkovským rázem. Za obdiv jistě stojí jeho panenská příroda, stále ještě nedotčena průmyslovou civilizací. Přestože tato část země nepatří mezi turisticky tolik vyhledávanou lokalitu, návštěvníci zde naleznou množství kulturních a historických památek. Turisty dále okouzlí místní přírodní krásy, které přímo vybízejí k pěším túrám a k vodním sportům. Za údolím řeky Douro a urodnou provincií Minho vás uvítá romantický kraj Trás-os-Montes. Právě tento kout země se může považovat za kolébku portugalského národa, neboť zdejší historická města jako Braga, Porto či Braganc dávají návštěvníkovi možnost nahlédnout do fascinující minulosti země.

Severní Portugalsko se nachází na sever od řeky Douro a más píše venkovský ráz. Za obdělávaným údolím řeky Douro a úrodnou provinciíí MINHO se nachází romantický kraj  TRÁS-OS-MONTES (Za horami) s nespoutanou přírodou a malými středověkými městečky. Dalo by se říci, že tady, mezi Dourem a Minhem, je kolébka portugalskéh národa.
Fascinující minulost země můžete spatřit v některých z navštívených krásných měst, jako je například PORTO, BRAGA či BRAGANCA...

Oblast Středního Portugalska je velmi rozmanitá a nabízí svým návštěvníkům spoustu zajímavých pamětihodností a přírodních krás. Do oblasti  Středního Portugalska  můžeme zahrnout následující oblasti:

LISABONSKÉ POBŘEŽÍPo hodině jizdy z Lisabonu na severozápad se dostnete na skalnaté atlantrické pobřeží, k lesnatým svahům Sintry do krajiny s venkovskými sídly a královskými paláci.

ESTREMADURA & RIBATEJOEstremadura, kraj kulatých kopců, se nachází mezi oceánem a řekou Tejo, která ústí do oceánu v Lisabonu. Ribatejo je naproti tomu široká nížina, rozkládající se na březích Teja.

BEIRASTuto oblast Portugalska charakterizuje výrazný kontrast mezi rozlehlými plážemi a rybářskými vesnicemi na pobřeží a velebností hor ve vnitrozemí. Výraz „Beiras" je tradičním označením pro území, které leží na jih od řeky Douro a na sever od řeky Tejo. Je to oblast velkých kontrastů, kde je na jedné straně pás pobřeží podél Atlantického oceánu s mírným klimatem, nedozírnými plážemi bílého písku a háji typických atlantických pinií a na straně druhé strohé a hornaté vnitrozemí, v němž je duše země ukryta v kameni.  A právě v srdci vnitrozemí se zdvíhá pohoří Estrela s nejvyššími vrcholy kontinentálního Portugalska.  Příroda obdarovala tato místa léčivými prameny vyvěrajícími v elegantních lázeňských střediscích, jako je Curia a Luso či S. Pedro do Sul, kde si své stařecké neduhy léčil i první portugalský král. Přírodním bohatstvím jsou i vrchy pokryté staletými lesy, například Bucaco, kde zůstávají zachovány všechny přednosti ryzí netknuté přírody.
Na obzoru se rýsují historická města a vesnice střežené hrady, které pamatují již 1000 let. Postavili je zde první portugalští králové, aby z nich bránili svou zem.
V největších městech - v Coimbře, Aveiru, Viseu, Guardě nebo Castelo Branco, najdeme muzea se sbírkami nečekané hodnoty. Z tradičních řemesel stojí za to zmínit sklářství a výrobu keramiky na pobřeží, zatímco ve vnitrozemí se řemeslníci věnují hlavně výrobě černé keramiky, tkalcovství a kovářství zpracovávajícímu železo a měď.

Portugalsko - popis destinací

Portugalsko - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.