aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Řecko - Chalkidiki

Poloostrov Chalkidiki leží na severovýchodě Řecka a patří mezi nejoblíbenější cíle zahraničních návštěvníků, kteří chtějí trávit dovolenou na krásných plážích. Chalkidiki ústí do Egejského moře třemi výběžky. Nejjižnější je Kassandra, prostřední Sithonie a nejsevernější Athos. Turisté však mohou jezdit jen na Kasandru a Sithonii, na Athosu má více než tisíc let sídlo tajemná a nepřístupná mnišská republika Agion Oros. Mniši povolují vstup na své území pouze návštěvníkům mužského rodu, dětem a ženám je vstup zakázán.

Proč je dobré navštívit Chalkidiki?
Kvůli krásné přírodě s hlubokými lesy, které se často svažují až k pobřeží. Chalkidiki má průzračné čisté moře a nádherné pláže, jejichž délka je 850 km. Mimo hlavní letoviska tu najdete malé romantické písečné a oblázkové pláže.

Kassandra
Nejoblíbenější je poloostrov, který leží nejvíce na západě, s názvem Kassandra. Má asi největší historické bohatství, romantické vesničky, a i některé přírodní krásy. Právě proto si ho pro svou dovolenou vybírá nejvíce turistů, kteří navštíví Chalkidiki. Když vezmeme ta nejznámější letoviska, je tu v první řadě Polichrono, které je jedním z vůbec nejnavštěvova­nějších míst na Chalkidiki. I přesto, že sem jezdí opravdu hodně turistů, díky čemuž už dávno ztratilo Polichrono obraz poklidné vesničky, stále si udržuje unikátní atmosféru, která je především díky místním obyvatelům nesmírně přátelská. Čisté moře s nadstandardním servisem na plážích, krásná promenáda a velký počet diskoték a klubů, které umožňují i bohatý noční život, přesně takové je toto neoficiální centrum Kassandry.

Sithonia
Sithonia je prostředním poloostrovem má unikátní a divokou přírodu, jejíž bohatství na jeho sousedech nenajdete. Typické jsou pro poloostrov tiché zátoky, ve kterých najdete malé přístavy a klidné vesničky. Když projdeme nejznámější letoviska, v čele asi bude stát jedno z největších městeček, kterým je Sarti na jihovýchodním pobřeží. Je jedním z mála míst na poloostrově, které má poměrně moderní hotelová centra, ale na druhou stranu tu jsou i kempy pro spořivější návštěvníky. Městečko má okouzlující romantické centrum, které ale i v noci žije poměrně rušným životem. O původním osídlení v antickém městě Sarti, které se zde rozkládalo, se zmiňuje už Herodotos a v každém případě se jedná o jedno z nejnavštěvo­vanějších míst na Chalkidiki. Zajímavé je i městečko Neos Marmaras, které je v mnoha ohledech vcelku kontrastní a kosmopolitní. Centrum je nesmírně živé a plné piniových hájů. V okolí se pak nacházejí pozůstatky po původní osadě Pantheon, nebo opuštěný klášter Tripotamos, který symbolizuje architekturu poloostrova. Především rodiny s dětmi si pak oblíbily letovisko Kalamitsi, které je poklidné a zaměřené na absolutní relaxaci.

Poloostrov Athos
Tento poloostrov je poměrně specifický a většina návštěvníků ani neví, že na něm existuje poměrně uzavřený mnišský stát. Z velké části je tak ostrov nepřístupný především pro ženy. Jediným letoviskem je tak městečko Ouranopolis. To se nachází dva kilometry od brány do posvátné oblasti v okolí hory Athos, kde se mniši oddávají svým modlitbám. Město je průměrným řeckým letoviskem, které láká pouze zvědavé turisty, kteří doufají, že se do mnišského státu dostanou. Ten je ale opravdu striktně uzavřen a v současnosti zde žije zhruba 1700 mnichů v naprostém odloučení od žen. Jedná se tak o druhou největší komunitu hned po Tibetu, nicméně v dobách největšího rozmachu tu žilo až 40 tis. mnichů. Celý stát má autonomní správu, ale spadá pod svrchovanost Řecka. Pokud byste chtěli toto zajímavé místo, které se skládá s dvanácti klášterů, navštívit, musíte se dostat na loď, která vyplouvá každý den právě z Ouranopolis, a která nabere sto věřících a deset turistů. Pro vstup potřebujete speciální povolení Diamonitirion, o které musíte žádat ještě před příjezdem do Řecka a musíte být muž starší 18 let. Toto povolení vás pak opravňuje pobývat čtyři dny na území mnišského státu.

Naše tipy na výlety:
lodní výlet kolem poloostrova ATHOS s výhledem na kláštery
• METEORA (druhá nejvýznamnější klášterní osada v Řecku)
• THESSALONIKI (druhé největší město Řecka a hlavní město Makedonie)
• jeskyně neopakovatelné přírodní krásy KOKIKINES PETRES, kde byla nalezena lebka neandrtálského lovce Petralona
• městečko STRAGIRA, rodiště antického filosofa Aristotela 

 

Řecko | Řecko - informace | Chalkidiki - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.