aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Řecko - Kos

Ostrov Kos (Hippokratův ostrov) se nachází v jihovýchodní části Egejského moře v souostroví, které se jmenuje Dodekanissa, tzn. česky „Dvanáctiostroví“. Hlavních, tj. obydlených ostrovů je zde totiž právě dvanáct. Třetí největší je Kos, hned po ostrovech Rhodos a Karpathos. Celým ostrovem se táhne pohoří, které se nazývá Dikeos s nejvyšší horou Mt. Dikeos. Ostrov je sopečného původu, proto i zde můžete nalézt spoustu termálních pramenů, přičemž pouze jedny jsou přístupné, a to v Agios Fokas. V porovnání s dalšími řeckými ostrovy si Kos doposud udržel svůj původní a přirozený ráz, nepoznamenaný přílivem zahraničních turistů, kterých na tento ostrov každoročně směřuje stále více. Nejde však o masovou turistiku, jako např. na sousedním Rhodu. Na zdejších plážích není „hlava na hlavě“ a v tavernách a restauracích se skoro vždy najdou volná místa. Také prodavači mají více prostoru, aby se svým zákazníkům věnovali, u pokladen historických areálů se nečekají zbytečně dlouhé fronty, vše si tedy turista může vychutnat s větším požitkem, v klidu a pohodě, která k dovolené neodmyslitelně patří. Ačkoli je Kos malý ostrov, pyšnit se může velmi bohatou historií. Ve 14. století př. n. l. přišli Achájové z Thesálie a založili zde přístav, který se stal jednou z obchodních křižovatek mezi Malou Asií a Krétou.

Základní informace
Hlavní město:  Kos
Rozloha:  295 km2
Počet obyvatel:   30 000
Nejvyšší vrchol:  Dikeos – 846 m n.m.
Patron ostrova:  Hippokrates
Doba letu z Prahy:  2 hod. 50 min.

TABULKA TEPLOT    V.  VI.  VII.  VIII.  IX.   X. 
Teplota vzduchu °C  26  30  34  33   31  27 
Teplota vody °C         20  22  25  26   24  23 

Naše tipy na výlety:• OKRUH OSTROVEM (ženský klášter archanděla Michaela, Aliki – antický chrám, pláž Golden Beach, hlavní město Limenas)
• LODNÍ VÝLET (výlet za nejkrásnějšími plážemi ostrova)
• JEEP SAFARI  (celodenní výlet pro milovníky přírody- vodopády, vesnice Kastro, přír. útvar Diovo oko, klášter Archangelos)

LETOVISKA
Agios FokasVelmi poklidné středisko ostrova, kde si opravdu s potěšením prožijete klidnou a ničím nerušenou dovolenou. Pláže s drobnými kamínky jsou zde krásné, čisté, dlouhé a bezpečné. Moře je průzračně čisté a z druhé strany (za obzorem) ohraničeno tureckým pobřežím. Tuto část ostrova můžeme doporučit pro všechny generace, i pro ty, kteří by chtěli přes den odpočívat a relaxovat a v noci užívat rušného nočního života. Do centra města Kos jezdí skoro každých deset minut městský autobus, cesta samotná trvá necelých 15 minut. V Kosu je nespočet restaurací, taveren, cukráren, barů, obchodů se suvenýry a bohaté možnosti zábavy po celý den i noc.
Vzdálenost od Kosu: cca 7 km.
Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

KosSprávní středisko ostrova se stává stále známějším a žádanějším, především v době turistické sezóny, která zde trvá od května do října. Dominantou města je přístavní zátoka s johanitskou pevností z 15. století, v jejímž zdivu jsou vestavěny skulptury a vyryty nápisy z antického období. Mezi další cenné památky patří mešita Chatze - Hassana a tzv. Hippokratův platan, pod kterým prý otec lékařství vyučoval. Kmen tohoto stromu má obvod 12 m, ovšem ve skutečnosti je jen asi 500 let starý. Za návštěvu stojí i další z mešit - Defterdarova, s helénistickými a byzantskými sloupy, dále Archeologické muzeum, ve kterém jsou i novější nálezy z Asklepia. V přístavu kotví desítky lodiček, lodí, člunů i mořských obrů. V centru nechybí možnosti denní i noční zábavy. Každý večer se ve zdejších barech, klubech a diskotékách potkávají turisté z celého světa. Přes den je velmi příjemné posedět v některé z restaurací či taveren, které jsou vyhlášené rybími specialitami. Zmrzlinový pohár nebo osvěžující káva bude určitě chutnat v některé stylově upravené kavárně nebo cukrárně podél pobřeží.
Vzdálenost od letiště: cca 25 km.
Hodnocení letoviska: vhodné pro ty, kteří chtějí být nedaleko centra dění.

MarmariMenší klidnější letovisko, ležící mezi Tigaki a Mastichari. Podél moře se táhne příjemná písečná pláž s pestrou nabídkou vodních sportů. Vesničkou vede hlavní třída, kde je několik marketů, jeden větší supermarket, několik restaurací a taveren s místními specialitami. Doporučujeme individuální návštěvy města Kos městským autobusem, který jezdí poměrně často. Dále doporučujeme procházky nebo výlety do okolí (v cca 5 km vzdáleném letovisku Tigaki je solné jezero Alikes, kde hnízdí a zimují vodní ptáci. Kdysi dávno se zde těžila sůl).
Vzdálenost od Kosu: cca 15 km.
Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

MastichariMastichari je malebná a ne příliš velká rybářská vesnička s idylickým přístavem a zlatavou písečnou pláží. Hlavní třídu lemuje několik útulných taverniček, restaurací a obchůdků se suvenýry. Doporučujeme objednat si ve zdejší kavárně (kafenionu) pravou řeckou kávu, vařenou v džesvě a vychutnat si pohled na dění v přístavu. Možná Vás zláká i vůně čerstvě ugrilovaných rybích specialit, podávaných s bílým lehkým vínem. Vesnička je spojena s hlavním městem pravidelnou autobusovou přepravou a po moři lodí s ostrovem Kalymnos.
Vzdálenost od letiště: cca 6 km.
Vzdálenost od Kosu: cca 18 km.
Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

Řecko | Řecko - informace | Kos - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.