aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Řecko - Kréta - jižní pobřeží

Bájná Kréta je velmi zvláštní ostrov. V době, kdy se na pevninské Řecko teprve dostávali první obyvatelé, na Krétě již byla vyspělá a rozvinutá civilizace. Tato kultura, zvaná minojská, vznikala zejména na obchodní bázi, nikoliv na bázi válečné, a přebírala mnoho prvků z rozvinuté kultury egyptské. Civilizace byla bohužel kolem roku 1 400 př. n. l. zničena přírodní katastrofou na ostrově Santorini, kde vybuchla sopka. Ostrov Kréta zasáhla přívalová vlna tsunami. Od té doby se na Krétě vystřídaly různé civilizace a kultury. Po řeckém a římském období následovali Byzantinci, Benátčané, Turci a nakonec znovu Řekové. Každá z těchto civilizací na ostrově zanechala nesmazatelné stopy a vdechla mu část své duše. I vás tento ostrov okouzlí. Nechte se prostoupit mýty a legendami sahajícími až do pradávných dob a nasajte tu nezapomenutelnou atmosféru. Ostrov je velmi bohatý na přírodní krásy, ať jsou to teplé vody Středozemního moře obklopené dlouhým písečným pobřežím, malé zálivy a horská údolí i nehostinná vysoká pohoří, nebo také slavná soutěska Samaria vedoucí z vysokých hor a po 18 km končící na břehu moře, palmová pláž Preveli či slavná Matala, kde v šedesátých letech žili hippies. Rozkošné rybářské vesničky s bílými domky a kostelíky navozují smyslnou atmosféru a tomu všemu vévodí neuvěřitelná krétská pohostinnost. Kréta je nejjižnější řecký ostrov a díky své geografické poloze vám zaručí dlouhou, teplou a slunečnou sezónu, takže se od května až do konce října můžete vyhřívat na dlouhých písečných plážích a užívat si průzračného modrého moře.

Základní informace
Rozloha:
8 335 km2
Délka pobřeží: cca 1 050 km
Hlavní město: Heraklion
Počet obyvatel: cca 624 000
Nejvyšší vrchol: Ida (2 456 m n.m.)
Patron ostrova: sv. Titus
Doba letu z Prahy: 2 hod 40 min 

TABULKA TEPLOT   IV.   V.   VI.  VII.  VIII.  IX.  X.    XI.
Teplota vzduchu °C  20  26  30  33   33   29  25  20
Teplota vody °C        17   20  22  25   26   24  23  19

Naše tipy na výlety:• ELAFONISSI (celodenní výlet na nejkrásnější mys ostrova Elafonissi s překrásnou písečnou pláží s bílým pískem)
• FESTOS-GORTYS-MATALA (celodenní výlet za nejzajímavějšími památkami jižní Kréty)
• velkolepá soutěska SAMARIA – skutečný div přírody
• neobydlený pirátský ostrov GRAMVOUSA

LETOVISKA:

Plakias
Na jihu Kréty leží ukryté malebné městečko Plakias. Podél písečné pláže se táhne obchody a tavernami lemovaná promenáda, je zde několik barů, půjčovna aut, lékárna. Jižní část Kréty je více větrná než severní. V okolí Plakiasu je několik dalších menších zátok. Ceny jsou zde oproti jiným místům na Krétě mnohem příznivější.
Vzdálenost od Rethymna: cca 35 km
Hodnocení letoviska: Ideální místo pro klidnou dovolenou.

Paleochora 
Město je korunováno hradní zříceninou benátského hradu Selino z roku 1279. Na území Paleochory stávalo starobylé město Kalamydi. Hluboký a široký písečný záliv Paleochory patří k nejlepším plážím Kréty. Kdo dává přednost pláži oblázkové nalezne ji na východním pobřeží poloostrova. Centrum nočního života je ve středu městečka.
Vzdálenost od Chanie:  cca 78 km
Hodnocení letoviska:  Pro milovníky přírody a klidného tradičního řeckého života.

Řecko | Řecko - informace | Kréta - jižní pobřeží - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.