aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Řecko - Kréta - severní pobřeží

Bájná Kréta je velmi zvláštní ostrov. V době, kdy se na pevninské Řecko teprve dostávali první obyvatelé, na Krétě již byla vyspělá a rozvinutá civilizace. Tato kultura, zvaná minojská, vznikala zejména na obchodní bázi, nikoliv na bázi válečné, a přebírala mnoho prvků z rozvinuté kultury egyptské. Civilizace byla bohužel kolem roku 1 400 př. n. l. zničena přírodní katastrofou na ostrově Santorini, kde vybuchla sopka. Ostrov Kréta zasáhla přívalová vlna tsunami. Od té doby se na Krétě vystřídaly různé civilizace a kultury. Po řeckém a římském období následovali Byzantinci, Benátčané, Turci a nakonec znovu Řekové. Každá z těchto civilizací na ostrově zanechala nesmazatelné stopy a vdechla mu část své duše. I vás tento ostrov okouzlí. Nechte se prostoupit mýty a legendami sahajícími až do pradávných dob a nasajte tu nezapomenutelnou atmosféru. Ostrov je velmi bohatý na přírodní krásy, ať jsou to teplé vody Středozemního moře obklopené dlouhým písečným pobřežím, malé zálivy a horská údolí i nehostinná vysoká pohoří, nebo také slavná soutěska Samaria vedoucí z vysokých hor a po 18 km končící na břehu moře, palmová pláž Preveli či slavná Matala, kde v šedesátých letech žili hippies. Rozkošné rybářské vesničky s bílými domky a kostelíky navozují smyslnou atmosféru a tomu všemu vévodí neuvěřitelná krétská pohostinnost. Kréta je nejjižnější řecký ostrov a díky své geografické poloze vám zaručí dlouhou, teplou a slunečnou sezónu, takže se od května až do konce října můžete vyhřívat na dlouhých písečných plážích a užívat si průzračného modrého moře.

Základní informace
Rozloha: 8 335 km2
Délka pobřeží: cca 1 050 km
Hlavní město: Heraklion
Počet obyvatel: cca 624 000
Nejvyšší vrchol: Ida (2 456 m n.m.)
Patron ostrova: sv. Titus
Doba letu z Prahy: 2 hod 40 min 

TABULKA TEPLOT    IV.   V.   VI.   VII.  VIII.  IX.  X.   XI.
Teplota vzduchu °C   20  26  30   33  33   29  25  20
Teplota vody °C         17   20  22   25  26   24  23  19

Naše tipy na výlety:• hl. město HERAKLION s velmi živou a rušnou atmosférou, kde v Archeologickém muzeu nalezete sbírky archeologických a historických nálezů celé Kréty
• paláce KNOSSOS a PHAESTOS – jedinečné památky minojské civilizace
• klidný přístav RETHYMNO střeží benátská pevnost – místo konání letních festivalů umění
• živé nábřeží v AGIOS NIKOLAOS okouzluje turisty stejně jako místní obyvatele
• krásný ostrůvek s působivou pevností SPINALONGA ze 16. století
• velkolepá soutěska SAMARIA – skutečný div přírody

LETOVISKA:

Kokkini Hani
Kokkini Hani je menší a klidnější vesnička s velice pěknými písečnými plážemi, která se stále rozrůstá a vzkvétá ve velmi hezké prázdninové letovisko. Najdete zde spoustu obchůdků, taveren a restaurací a samozřejmě můžete také zajít na drink do některého z místních barů. Nedaleko od této původně rybářské vesničky se nachází největší krétský aquapark Watercity.
Vzdálenost od Heraklionu: cca 15 km
Hodnocení letoviska: Velice příjemné letovisko vhodné pro všechny. Dobrá vybavenost a dostupnost, pláže s pozvolným vstupem do moře.

Gouves
Gouves je malá vesnička, jejíž okolí je z části stále ještě zemědělsky obhospodařované. Mimo hezkých hotelů zde naleznete i příjemné taverny, obchůdky se suvenýry a supermarkety. Pláž je písečná i oblázková, nabízející velké množství vodních sportů, plážová promenáda je lemována spoustou barů a občerstvení.
Vzdálenost od Heraklionu: cca 19 km
Hodnocení letoviska: Vhodné pro strávení příjemné rodinné dovolené.


Anissaras a Analipsis
Anissaras a Analipsis jsou příjemná prázdninová místa rozkládající se podél dlouhé písečné pláže (místy s oblázky), na plážové promenádě je několik restaurací, taveren, barů, obchůdků a supermarketů.
Vzdálenost od Heraklionu: cca 22 km
Hodnocení letoviska: Doporučujeme klientům všech věkových kategorií, ideální pro rodiny s dětmi.

Chersonissos
Chersonissos se v posledních letech změnil z původní rybářské vesničky na oblíbené prázdninové místo s malým přístavem orámovaným plážovou promenádou se spoustou taveren, kavárniček, diskoték, barů a restaurací servírujících báječné řecké speciality. Přes den láká hezká písečná pláž místy s oblázky, večer pestrý a čilý život na diskotékách a v barech.
Vzdálenost od Heraklionu: cca 27 km
Hodnocení letoviska: Vhodné pro milovníky noční zábavy a klienty vyhledávající aktivní dovolenou.

Malia a Stalis
Tato městečka během posledních let vyrostla ve velmi hezká a oblíbená prázdninová letoviska. Den můžete strávit na překrásné písečné pláži, večer a noc na nákupních procházkách či při vynikajícím jídle v některé z taveren, kaváren nebo v zábavních lokálech.
Vzdálenost od Heraklionu: cca 34 km
Hodnocení letoviska: Vhodné pro všechny generace. 

Agios Nikolaos
Moderní prázdninové letovisko s malebným přístavem leží v romantické zátoce Mirabello s krásnými plážemi v okolí. Pláže Agios Nikolaos jsou písčité, oblázkové i kamenité. Zvláštností města, které je pojmenováno podle sv. Mikuláše (navštívit můžete i kapličku Sv. Mikuláše ze 14. stol. s překrásnými freskami), je někdejší sladkovodní jezero, ve kterém se podle pověsti koupávala bohyně Athéna. Jezero ztratilo sladkou vodu v 19. století, kdy jej dal turecký paša propojit s mořem. Dnes je na jeho březích hlavní turistická zóna s řadou restaurací, barů a diskoték.
Vzdálenost od Heraklionu: cca 65 km
Hodnocení letoviska: Doporučujeme všem klientům, vhodné i pro milovníky zábavy a nočního života.

Rethymno
Malebné přístavní městečko, které leží západně od Heraklionu, hlavního města ostrova. Můžete zde bloudit spletí mnoha uliček s krámky a kavárnami. U přístavu a podél dlouhé pobřežní promenády se nachází řada útulných barů a typických řeckých taveren. Na převážně písčitých plážích s pozvolným vstupem do moře se nabízí spousta možností vodních sportů.
Vzdálenost od Heraklionu: cca 79 km
Vzdálenost od Chanie: cca 60 km
Hodnocení letoviska: Doporučujeme všem klientům.  Vhodné i pro milovníky zábavy a nočního života.

Bali Velmi klidné prázdninové letovisko s malým přístavem rozkládající se v malebném zálivu. I když toto středisko nepatří mezi ty největší, naleznete zde řadu stylových restaurací, kavárniček a barů, ale i přesto je zde oproti ostatním střediskům více soukromí a klidu. Pláže jsou zde převážně písčité a čistá voda a kamenné útesy zajisté přilákají i milovníky šnorchlování.
Vzdálenost od Heraklionu: cca 55 km
Vzdálenost od Chanie: cca 90 km
Hodnocení letoviska: Vhodné pro milovníky klidné dovolené.

Chania
Bývalé hlavní město ostrova, Chania, patří bezesporu mezi nejmalebnější a nejpočetnější. Nabídne vám pohled na jedny z nejkrásnějších zahrad ostrova. V centru města na vás z trhu zavane vůně čerstvého ovoce, ryb, vína a koření. Na milovníky historie zapůsobí zdejší architekturou benátské paláce, zbytky turecké mešity a kostely. Chania je hlavním městem prefektury Chania, která je nejzápadnější oblastí ostrova. Tato oblast oplývá velkým množstvím přírodních rezervací, které činí více než 75% území ostrova.
Vzdálenost od Heraklionu: cca 138 km
Vzdálenost od Rethymna: cca 60 km
Hodnocení letoviska: Doporučujeme všem klientům. 

Stalos/Aghia Marina/Platanias
Nejživější střediska v oblasti Chania, rozkládající se podél dlouhé krásné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. Na pláži se nachází mnoho barů, občerstvení a nabídky vodních sportů. Můžete odtud pozorovat ostrůvek Ag. Theodori, na kterém žijí divoké kozy. Oběma letovisky vede hlavní třída lemovaná množstvím obchůdků, taveren, restaurací a klubů. Do centra města Chania vás bez problémů dopraví místní autobusová linka. Část městečka Stalos, zvaná Kato Stalos, se rozkládá na úrovni moře. Jedná se o klidnou část letoviska, která je od centra vzdálená cca 600 m.
Vzdálenost od Chanie: cca 12 km
Hodnocení letoviska: Vhodné pro milovníky noční zábavy a klienty vyhledávající aktivní dovolenou.

Gerani Menší, spíše klidné letovisko, kde však naleznete několik luxusních hotelů a v centru také dostatečné zázemí pro strávení příjemné dovolené jako jsou např. restaurace, taverny, bary, půjčovny a obchody. Za rušnějším životem, nákupy či noční zábavou si můžete zajít pěšky za cca 10 min. do Platanias nebo využít pravidelných autobusových linek do Chanie. Klidná dlouhá písčito-oblázková pláž s prudším vstupem do moře je vhodná pro zdatnější plavce.
Vzdálenost od Chanie: cca 15 km
Hodnocení letoviska: Doporučujeme klientům, kteří si rádi vychutnají klid a soukromí zdejších pláží.

Řecko | Řecko - informace | Kréta - severní pobřeží - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.