aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Řecko - Paros

Ostrov Paros s rozlohou 186 km˛ v posledních letech rychle dohání věhlas známého Mykonu. Má podobné písečné i skalnaté pláže, exotické scenérie i velmi příjemné klima. Paros je třetím největším ostrovem souostroví Kyklady, celoročně tu v tradičních vesnicích tvořených bílými domky s modrými okenicemi a malebnými kostelíky žije téměř 10 000 obyvatel. Zabývají se převážně zemědělstvím, pěstováním vinné révy, výrobou oleje a rybolovem, v poslední letech stále více také turistikou.

Do přístavu hlavního města ostrova Parikie připlouvá od jara denně spousta návštěvníků z Athén a okolních ostrovů, často i na krátkodobé pobyty. Přes léto pak Paros ožívá, hlavně když silný vítr přiláká surfaře z celého světa.

Vzdálenost z ČR: vzdušná vzdálenost Praha – Paros je asi 1700 km. Letecky do Athén s přestupem na místní linku Athény-Paros. Průměrná doba letu je 2 hodiny a 30 minut do Athén a přibližně 30 minut na Paros.

Proš navštívit Paros?
Přes svou vzrůstající popularitu není ještě ostrov v samém centru Kyklad zahlcen masovou turistikou, takže tu lze prožít klidnou dovolenou, daleko od každodenního shonu. Přes den relaxovat na plážích nebo surfovat, večer se procházet v romantických úzkých uličkách hlavního města anebo si jen vychutnávat příjemné chvíle se sklenkou vína. V neposlední řadě odtud můžete také podniknout lodní výlety na okolní ostrovy Antiparos, Naxo, Ios, Santorini nebo Syros. Stačí jen zajít do cestovní kanceláře v přístavu a vybrat si tu svou trasu.

Letoviska na Parosu:
Město Paros (Parikia)
  Metropolí ostrova je město stejného názvu, místními obyvateli také nazývané Parikia, které se rozkládá na západním pobřeží podél širokého zálivu s přístavem. Od rušného centra okolo náměstí vedou malebné postranní uličky, lemované tradičními, pečlivě udržovanými kykladskými domy s dvorky ověšenými květinami. Pod vzrostlými stromy u větrného mlýna nedaleko přístavu je hlavní stanoviště taxi a několik cestovních kanceláří nabízejících lodní lístky ke spojení na okolní ostrovy. Nejnavštěvovanějším místem města je nepochybně salvná byzantská katedrála Panagia Ekatontapyliani. Byla vystavěna v období od 5. do 7. stol. s využitím místního mramoru a pojmenována podle svých sta dveří. Traduje se, že ke splnění jakéhokoli tajného přání stačí zapsat ho v katedrále na papírek a zapálit svíčku. Hned v sousedství stojí Archeologické muzeum s unikátními díly z místního mramoru včetně parské kroniky.

Naoussa  Naoussa je považována za jeden z nejmalebnějších přírodních přístavů nejen Parosu, ale celého Egejského moře. Kdysi klidná rybářská osada se starým benátským přístavem se v posledních letech stává módním a kosmopolitním místem. Je tu řada zachovalých jednopatrových domů, jejichž obyvatelé pečlivě zachovávají tradiční ostrovní styl, včetně použití přírodních materiálů. V minulosti byly domky stavěné v úzkých uličkách těsně vedle sebe, kvůli ochraně před větrem, ale i před vpády pirátů. Pobřežní promenáda Naoussy je lemována tavernami, nabízejícími speciality z čerstvých ryb a plodů moře. Pro Paros jsou typické zavěšené chobotnice sušící se na slunci. Z Naoussy se můžete lodními taxíky dopravit na nejlepší pláže v severní části ostrova. Mezi nejznámější patří Kolymvythres - pláž s jemným pískem, rozdělená velkámi balvany na malé soukromé plážičky.

Antiparos  Na protější ostrůvek s rozlohou jen 38 km2 odplouvají z paroského přístavu Punta lodi několikrát denně. Nechejte si pronajaté auto v přístavu a dopřejte si večeři v jedné ze šesti taveren na Antiparosu.


ZAJÍMAVOST:  Parský mramor, zvaný lychnites, čistčí a průhlednější, než obvyklé druhy této horniny, je již od starověku velmi ceněný. Právě z něj je vytesána obdivovaná socha Venuše Mélské, Praxitelův Hermés i okřídlená bohyně vítězství z ostrova Samothraki. Rovněž Apolónův chrám na otrově Délos by, stejně jako řada dalších významných antických staveb, zhotoven z tohoto vzácného materiálu, který je na ostrově zpracováván do dneška.

Řecko | Řecko - informace | Paros - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.