aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Řecko

Řecko - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Řecko

Je kolébkou evropské civilizace – snad každý si vybaví antické filozofy, umělce a politiky, olympijské hry, bohatou historii opředenou bájnými mýty a legendami. Řecko je také zemí nenapodobitelných přírodních krás. Je to země s jedinečnou kulturou a jazykem, s krajinou, která patří k nejromantičtějším v Evropě, země s mnohaletou tradicí a pohostinným obyvatelstvem. Řecký stát jednoznačně patří mezi nejoblíbenější turistické destinace. Významnou roli v tom hraje rozloha Řecka, která je z jedné pětiny tvořena ostrovy. Žádný stát v Evropě není natolik spjatý a doslova prostoupený mořem. Délka veškerých řeckých břehů přesahuje 13 000 km, a to nejen díky zmiňovaným ostrovům, kterých k Řecku náleží přes dva tisíce, ale také díky členitému pobřeží pevniny. Moře bylo od počátku nepostradatelným zdrojem obživy, důležitou dopravní, obchodní a vojenskou cestou a v současné době i magnetem cestovního ruchu. Každý cestovatel si může vybrat mezi divokým pobřežím s členitým horizontem nebo klidnou písečnou pláží s romantickou atmosférou. Řecko je však také zemí hor. Ať už se tedy vydáte do hor, lesů, k jezerům nebo na pobřeží, vždy spatříte nádhernou a svěží krajinu.
Řecko je v neposlední řadě známé díky svým architektonickým a uměleckým pokladům. I během krátkého pobytu se můžete vypravit na výlet a prohlédnout si některé historické památky. Např. Meteora s kamennými kláštery patří k nejúžasnějším místům na světě. Toulky po ostrovech vás zavedou do starého přístavu Rhodos, kde kdysi stával Rhodský kolos, jeden ze starověkých divů světa, či k troskám královského paláce v krétském Knossu, středisku pozoruhodné minojské kultury. 

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Název země:
Řecká republika
Hlavní město: Athény
Poloha: jižní část Balkánského poloostrova + ostrovy, břehy Řecka omývá Jónské, Středozemní a Egejské moře
Rozloha: 131 957 km2, z toho ostrovy 25 042 km2
Délka pobřeží: cca 13 000 km
Nejvyšší bod: Olymp (2917 m n. m.)
Počet obyvatel: cca 10,7 milionu
Náboženství: řecké pravoslavné (98% obyvatelstva)
Státní zřízení: republika v čele s prezidentem

Jazyk: Oficiálním jazykem je řečtina. V Řecku je velmi rozšířená angličtina a němčina. Všechny směrové a informační tabule jsou napsány řeckým písmem i latinkou.

Měna:  1 euro (EUR) = 100 centů. Většina hotelů, obchodů, půjčoven aut i restaurací běžně přijímá platební karty. Bankomaty jsou všeobecně dostupné, ale upozorňujeme na to, že v menších turistických letoviscích kartami platit nelze a někde nejsou ani bankomaty. Doporučujeme vzít si s sebou raději dostatečnou finanční rezervu. České koruny nelze v Řecku vyměnit.

Doba letu z Prahy:  cca 2,5 až 3 hodiny (podle destinace)

Pláže, slunečníky a lehátka:  Pláže jsou v Řecku většinou veřejné. Lehátka a slunečníky si zde můžete pronajmout za poplatek, cena se pohybuje od 6-8 EUR za sadu dvou lehátek a jednoho slunečníku na den. Některé restaurace a bary u plážové promenády nabízejí slunečníky lehátka zdarma při zakoupení jakéhokoliv nápoje.

Časový rozdíl: +1 hodina

Elektrické napětí:  220 V

Vstupní formality:  Občané ČR mohou vstupovat a pobývat na území členských států Evropské unie – a tedy i Řecka – bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního pasu nebo průkazu totožnosti. Minimální doba platnosti cestovního dokladu není stanovena, doklad však musí být platný v době vstupu na řecké území. Doporučujeme platnost nejméně 3 měsíce po návratu z Řecka. Od 1. 1. 2006 lze jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, pokud nemají oddělenou vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Dle vyjádření MV ČR je občanský průkaz cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. Nedoporučuje se tedy, aby občan mladší 15 let cestoval bez vlastního cestovního dokladu a byl pouze zapsán v občanském průkazu spolucestujících rodičů.

Řecká kuchyně:  je nejenom velmi chutná a pestrá, ale hlavně zdravá. Olivový olej a spousta koření jako oregáno, bazalka, skořice a tymián dávají řeckým jídlům znamenitou chuť. Rozhodně by byla škoda neochutnat rybí speciality, gyros – masovou směs, moussaku – nákyp s baklažány a mletým masem, tzatziki – pokrm z jogurtu, okurek, česneku a oleje, katai – závitky s ořechy a sirupem a k tomu všemu výborné víno Retsina, anýzový likér Ouzo nebo hroznovou pálenku Raki.

Kategorie ubytování:  v Řecku je kategorie ubytovacího zařízení udávána označením „A, B, C, atd“. Cestovní kanceláře uvádí hodnocení formou „hvězd“ u jednotlivých ubytovacích zařízení na základě spolehlivé znalosti místních poměrů a ve spolupráci se zahraničními partnery, tak jak je uvedeno ve všeobecných informacích. Berte proto laskavě na vědomí, že po vydání katalogu může dojít k dodatečnému ohodnocení Řeckým ministerstvem turismu, které se nemusí schodovat s označením ve formě „hvězd“ uvedeným cestovní kanceláří.

Oblíbená místa: 
CHALKIDIKI , OLYMPSKÁ RIVIÉRA, PARGA, PELOPONES, KRÉTA, RHODOS, KORFU, LEFKADA, KEFALONIA, ZAKYNTHOS, THASSOS, KOS, SAMOS, SANTORINI, SKIATHOS, SKOPELOS, LESBOS 
a mnoho dalších.

 

Řecko - popis destinací

Řecko - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.