aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Řecko - Rhodos

Ostrov růží – tak zní překlad názvu ostrova Rhodos, který je největším ostrovem v souostroví Dodekanessos a zároveň čtvrtým největším z řeckých ostrovů. Omýván Egejským a Středozemním mořem tvoří Rhodos jakýsi pomyslný most mezi východem a západem, mezi evropskou kulturou a Orientem. Rhodos patří k nejkrásnějším a nejpůsobivějším ostrovům Řecka. Sluncem prozářený, rozmanitý, rozkvetlý, úrodný a pohostinný, lemovaný nádhernými romantickými plážemi se zlatavým jemným pískem i oblázky, tak toto vše a ještě mnohem více je Rhodos. Turistická sezóna začíná v dubnu a pokračuje až do poloviny listopadu. Ostrov má mnoho tváří a každý z vás zde jistě nalezne to pravé pro strávení příjemné dovolené. Milovníci přírody, průzračného moře, tajemných zákoutí, rušného nočního života i klidu, kultury a zábavy, vášniví sportovci, ale také obdivovatelé starověkých civilizací a historických památek, vy všichni vítejte na ostrově Rhodos.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Rozloha: 1 400 km2
Délka pobřeží: cca 220 km
Hlavní město: Rhodos
Počet obyvatel: cca 100 000
Nejvyšší vrchol: Atáviros (1215 m n.m.)
Patron ostrova: bůh Helios
Doba letu z Prahy: 2 hod. 50 min.

TABULKA TEPLOT    IV.   V.   VI.  VII.  VIII. IX.  X.   XI.
Teplota vzduchu °C   21  25  30  32  33   29  25  21
Teplota vody °C         17  19   21  23  25   24  22  20

HistorieJedinečným lákadlem ostrova Rhodos jsou jeho kulturní pamětihodnosti. Podobu ostrova určují antické stavby, památky vybudované za éry rytířského řádu johanitů i za osmanské nadvlády. Na pobřeží se vypínají četné křižácké hrady, v horách stojí byzantské chrámy a kláštery, které propůjčují ostrovu nezapomenutelný ráz.
Ostrov se stal díky své poloze důležitým střediskem námořního obchodu a centrem pro budování obchodních kolonií. Zároveň se však stává i terčem mnoha útočných výprav a nájezdů. V helénistickém období odolává ostrov obléhání Makedonců a na památku tohoto vítězství budují obyvatalé Rhodský kolos. Dnes již neexistující 32 m vysoká bronzová socha byla ve své době jedinečným dílem a je považována za jeden ze starověkých divů světa. Novodobá historie se datuje rokem 1948, kdy byl ostrov připojen k Řecku a od roku 1981 se stal součástí Evropské unie.

Pláže, zábava a sportRhodos nabízí turistům velký výběr pláží, které se táhnou kolem celého ostrova. V mnoha případech jsou až několik kilometrů dlouhé, někdy se tu najdou i téměř liduprázdné romantické zátoky. Většina písečných pláží je na východním pobřeží. Západní část ocení díky ideálním větrným podmínkám zejména milovníci surfování. Pláže na této straně ostrova jsou však spíše oblázkové a pobřeží je členitější.
Mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější pláže bezesporu patří Tsambika – široká písečná pláž dlouhá několik kilometrů, střežená stejnojmenným klášterem na vysokém kopci. Dále doporučujeme koupání v zálivu Kalithea, kde v romantickém údolí naleznete úzkou zátoku s příznivými podmínkami pro šnorchlování. Písečné pláže s pozvolným vstupem do moře v Lindos, Pefkos a Faliraki jsou ideální pro strávení rodinné dovolené. Nejlepší pláže pro milovníky šnorchlování naleznete kromě zálivu Kalithea např. i v zátoce Anthonyho Quinna a zátoce sv. Pavla u Lindosu. Nesmíme zapomenout ani na nejjižnější a zároveň nejširší písečnou pláž ostrova – pláž Prasonissi s ideálními podmínkami pro surfaře.
Mnoho dalších zálivů a skrytých liduprázdných pláží stále čeká na své objevení. I ve vnitrozemí je doposud spousta míst, kterých se turistický ruch zatím vůbec nedotkl, např. tradiční rhodské vesničky. Naopak pro milovníky rušného života, kultury a zábavy je ideální sever ostrova. Tradiční hudba, jídlo a tanec, to vše je dostupné v typických řeckých tavernách, kavárnách a zábavních podnicích. Největším centrem je hlavní město Rhodos a také letoviska Faliraki a Kalithea. Ve střední části pak k nejrušnějším letoviskům patří Lindos. Rhodos je ostrov pro sportovce. Mimořádně bohatá je samozřejmě nabídka vodních sportů. Zájemci se mohou věnovat windsurfingu, jezdit na vodních skútrech a vodních lyžích, najmout si motorové čluny, vznášet se na padáku nad mořem, půjčit si šlapadlo nebo kajak. Potápění je ve vodách kolem Rhodu zakázáno. Pouze několik potápěčských center, kterým byla udělena úřední výjimka, umožňuje potápění na vyhrazených místech a vedle potápění pro zkušené sportovce nabízí také potápěčské kurzy. Zátoky ostrova jsou jedinečným místem pro šnorchlování.
Pro milovníky horských kol představuje Rhodos ideální terén. Ve vnitrozemí je dostatek asfaltových silnic, kudy jezdí málo aut, a ještě více prašných cest pro všechny, kdo se nebojí fyzické námahy. Silniční a horská kola se půjčují téměř ve všech letoviscích. Také nadšenci pro motocykly si přijdou na své. Pro vyznavače pěší turistiky je zde také ideální terén – dlouhé písečné pláže, zelená údolí a stinné lesy. Nevýhodou je však to, že zde neexistují ani turistické mapy, ani značené cesty.
 
Naše tipy na výlety:• hl. město RHODOS (městské hradby, palác Velmistrů, Rytířská ulice, přístav Mandraki, Městská galerie)
• ÚDOLÍ MOTÝLŮ (překrásné údolí plné rostlin, kam vůně stromů ambronií každoročně láká tisíce motýlů, kteří se sem slétávají kvůli páření. Výlet do údolí stojí za to v každé roční době, ale kdo chce mít jistotu, že uvidí motýly, musí přijet v červenci nebo v srpnu.)
• město LINDOS (Akropole s chrámem bohyně Athény, středověké historické centrum městečka, amfiteátr)
• pozůstatky antického dórského města KAMIROS = rhodské Pompeje
• klášter TSAMBIKA a nedaleká pláž, která patří k nejkrásnějším na ostrově
• klášter SKIADI se zázračnou ikonou Matky boží
• ARCHANGELOS druhé největší město ostrova s ruinami johanitského rytířského hradu
• malebný křižácký hrad MONOLITHOS 
• výlet na jedinečný ostrov SYMI

LETOVISKA
Rhodos – hlavní městoRušné přístavní město s bohatou historií patří mezi nejkrásnější místa ostrova. Město Rhodos, založené kolem roku 400 př. n. l. bylo vystavěno podle plánů antického architekta Hippodama a je dodnes považováno za jedno z nejvýstavnějších měst. Jeho dominantou jsou středověké hradby a Staré město s impozantní budovou paláce Velmistrů. Malebné křivolaké uličky staré části města lákají turisty k prohlídce obchůdků s kořením a suvenýry nebo k příjemnému posezení v typických řeckých tavernách a kavárničkách. Za návštěvu stojí především známá Rytířská ulice, Turecká čtvrť a přístav Mandraki. Sami se přesvědčíte, že stará část města patří právem ke světovému kulturnímu dědictví organizace UNESCO. Doporučujeme i noční návštěvu – procházka po osvětleném Starém městě je skutečným zážitkem.
Vzdálenost od letiště: cca 16 km
Hodnocení: Z města se můžete městskou linkou podívat do nedalekých měst, vesniček a známých míst. Zdejší linka jezdí velmi často a cestování s ní je snadné a finančně dostupnější než např. taxi.

KalitheaPůvodně termální lázně, kde se léčili již staří Řekové, a kde antický lékař Hippokrates předepisoval vodu Kalithei svým pacientům trpícím chorobami ledvin, močových cest a chronickou zácpou. Na počátku 19. století došlo k rozkvětu města a lázní, avšak během druhé světové války bylo město vybombardováno. Větší část budov italského architekta Pietra Lombardiho se alespoň částečně zachovala a je v současné době nákladně restaurována. Vychutnejte si zvláštní orientální kouzlo lázeňského města s blahodárnou a klidnou atmosférou. Kalithea leží stranou od velkých turistických center, na druhou stranu však v jejich bezprostřední blízkosti. Nabízí množství restaurací, barů a taveren. Město je právem považováno za jedno z nejhezčích míst na ostrově, k čemuž přispívá i romantická zátoka s řadou palem, kde si na své přijdou i milovníci šnorchlování.
Vzdálenost od hl. m. Rhodos: cca 10 km
Vzdálenost od letiště: cca 9 km
Hodnocení letoviska: Vhodné pro klienty, kteří si rádi vychutnají atmosféru historického města s možností zábavy. Letovisko leží blízko menších písčitých zátok a skalnatých zálivů, pláže jsou písečné s pozvolným vstupem do moře a možností šnorchlování.

FalirakiDříve to byla malá rybářská vesnička, dnes je to jedno z nejrušnějších míst ostrova. Centrum města je dokonce nazýváno „rhodské Las Vegas“, proslavené nočním životem se spoustou světel linoucích se ze všech směrů a všudypřítomnou hudbou. Najdete zde restaurace, taverny, bary, kluby, diskotéky, obchody, zlatnictví, klenotnictví, zdravotní středisko, banky a bankomaty a také lunapark. Milovníci extrémních sportů mohou vyzkoušet např. bunjee jumping a pro příznivce vodních radovánek je zde nově otevřený vodní park s množstvím tobogánů, bazénů a hydromasáží.
Faliraki, to jsou také dlouhé písečné pláže pozvolna se svažující do moře, kde můžete využít širokou nabídku vodních sportů. Na okrajích letoviska však naleznete velmi klidná místa, která jsou ideální pro strávení rodinné dovolené a noční procházky po pláži.
Vzdálenost od hl. m. Rhodos: cca 17 km
Vzdálenost od letiště: cca 16 km
Hodnocení letoviska: Vhodné pro klienty všech věkových kategorií. 

KolymbiaMenší poklidné letovisko s nádhernou eukalyptovou alejí, asi 10 km jižně od Faliraki. Kolymbia má členité pobřeží s romantickými zálivy a klidným mořem. Pláže jsou oblázkové, oblázkovo-písčité i čistě písečné a najdete zde půjčovny vodních lyží, skútrů, šlapadel i surfů.
V centru městečka máte dostatek možností k nákupům i zábavě. Doporučujeme procházky po pobřeží s úchvatnou vyhlídkou na celé letovisko. Kolymbia je také ideálním východiskem pro výlety do okolí, můžete navštívit např. Údolí sedmi pramenů, vyhlášenou pláž a klášter Tsambika nebo druhé největší město ostrova s ruinami johanitského rytířského hradu Archangelos. Využijte pravidelné autobusové linky.
Vzdálenost od hl. m. Rhodos: cca 27 km
Vzdálenost od letiště: cca 25 km
Hodnocení letoviska: Vhodné pro všechny generace.

KalathosTradiční klidná řecká vesnička, která si stále uchovává svůj půvab a kouzlo. Nachází se zde několik taveren, obchůdků a restaurací. Jezdí odtud pravidelně autobusy do Lindosu, který leží pouze 6 km od Kalathosu. Malé letovisko leží v zálivu s oblázkovo-písečnou pláží.
Vzdálenost od Lindosu: cca 6 km
Vzdálenost od letiště: cca 55 km
Hodnocení letoviska: Doporučujeme pro všechny věkové skupiny, ideální pro strávení klidné dovolené.

LindosStarobylé městečko, které patří k nejoblíbenějším a nejromantičtějším místům nejen ostrova Rhodos, ale celého Řecka. Přírodní krása se snoubí s kulturním dědictvím. Dominantou bílého města je Akropole s chrámem bohyně Athény, odkud je nádherný výhled na zátoku sv. Pavla. Chrám se zbytky původních dórských sloupů obklopují ruiny středověkých zdí. Staré město, nazývané „zkamenělý sen“, bylo právem prohlášeno památkovou rezervací. Malebné křivolaké uličky lákají turisty k příjemnému posezení v místních tavernách a kavárnách.
Krásná pláž Lindosu pokrytá jemným pískem se táhne kolem zátoky ležící v nádherné krajině a díky pozvolnému vstupu do moře je ideální pro rodiny s dětmi. Skalnatá zátoka sv. Pavla je téměř oddělená od otevřeného moře, úzké a krátké pláže se nachází pod Akropolí Lindosu a na své si zde přijdou i milovníci šnorchlování.
Vzdálenost od hl. m. Rhodos: cca 55 km
Vzdálenost od letiště: cca 57 km
Hodnocení letoviska: Lindos rozhodně patří mezi rušnější letoviska, která jsou hojně vyhledávána turisty z celého světa.

Pefki / LardosVesnice Pefki vyrostla díky rozvoji turistického ruchu, Lardos je naopak relativně původní vesnička s typickou řeckou atmosférou. Lardos i Pefki leží v Lárdenském zálivu, pouze 2 km od sebe. Oblast je vyhlášená dlouhými písečnými plážemi se širokým zázemím vodních sportů a půjčoven. Turistická část Pefki je plná obchodů, restaurací a barů a noční život se zde pomalu rozjíždí. Do vesničky Lardos turistický ruch pronikl poměrně pozdě a tak se zde budou dobře cítit turisté, které zajímá běžný všední život v řecké vesnici. Leží uprostřed zeleně v části, kde se zvláště hodně vyskytuje pro Rhodos typická černá žula, která se proto také nazývá lardos. Kolem náměstí s dominantní kašnou dle italského vzoru najdeme tradiční kavárny a taverny s prostou a chutnou nabídkou jídel. Doporučujeme také navštívit místní kostel Agios Taxiarchas s působivou zvonicí.
Vzdálenost od Lindosu: cca 8 km
Vzdálenost od letiště: cca 60 km
Hodnocení letoviska: Vhodné pro všechny věkové skupiny a rodiny s dětmi.

Ialyssos / IxiaLetoviska v severozápadní části ostrova asi 10 km od hlavního města Rhodos. Leží v oblasti s krásnými písčito-oblázkovými plážemi na úpatí hory Filerimos, odkud je nádherný pohled na západní pobřeží a byzantský klášter. Obě letoviska – Ialyssos i Ixia – jsou velmi rušná moderní turistická centra vhodná pro milovníky zábavy a také pro sportovně založené klienty. Zdejší pláž je vyhledávaná mezi příznivci vodních sportů, především windsurfingu. Na pláži si můžete pronajmout vodní skútry, vyzkoušet vodní lyžování nebo parasailing. Letoviska nabízí také rozličné možnosti večerní zábavy v místních barech a klubech, výhodou je i blízkost hlavního města Rhodos, se kterým funguje velmi dobré autobusové spojení.
Vzdálenost od hl. m. Rhodos: cca 10 km
Vzdálenost od letiště: cca 9 km
Hodnocení letoviska: Vhodné pro milovníky noční zábavy a klienty vyhledávající aktivní dovolenou.

TheologosTuristicky živé centrum s moderními hotely a organizovanými plážemi skýtající veškerý komfort a příležitost k pěstování vodních sportů. Pláže jsou zde převážně oblázkové, místy písečno-oblázkové.
Vzdálenost od letiště:  cca 5 km
Hodnocení letoviska: Doporučujeme obuv do vody.

LardosMalebná vesnička se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova. Náměstí Lardosu je tvořeno stylovými kavárnami, restauracemi, tavernami a bary. Pláže jsou zde písečné i písečno-oblázkové.
Vzdálenost od letiště:  cca 60 km
Hodnocení letoviska:  Lardos nabízí klidnou dovolenou a odpočinek.

Řecko | Řecko - informace | Rhodos - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.