aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Řecko - Samos

Velmi půvabný a stále svěže zelený ostrov Samos leží v nejvýchodnější části Egejského moře, velmi blízko tureckého pobřeží. Jeho sousedy jsou ostrovy Chios, Ikaria, Fournoi, Agathonisi, Arkoi a Patmos. Ostrov je proslulý krásnými plážemi s jemným pískem i hladkými oblázky, malebnými vesničkami a pitoreskními rybářskými přístavy. Právě na tomto ostrově se zhruba před 2500 lety narodil známý antický matematik a filozof Pythagoras, autor věty o čtverci nad přeponou, jehož odkaz stále žije v mysli a srdcích místních obyvatel. Povrch Samosu je z velké části hornatý, avšak vyskytují se zde i roviny a údolí. Kupodivu zde nejsou klasické řeky, ale spíše sezónní prameny a říčky, jejichž objem závisí na aktuálním počasí. Olivové háje, které neodmyslitelně patří ke každému řeckému ostrovu, dávají bohatou úrodu oliv. Mezi hlavní produkty ostrova, které se odtud vyváží, je nutno zmínit víno značky Moschato (oblíbené zejména ve Francii), kvalitní olivový olej a mýdlo. Z antických dob se zde zachovalo velké množství památek. Rozvinutá ekonomika a kulturní dominance tohoto období přinesly také mnoho novinek, např. tzv. Jónskou abecedu o 24 písmenech, kterou systematizoval Sámosan Kallistratos. Za povšimnutí samozřejmě stojí i pozoruhodný tunel Eupalinos, který vznikl pod dohledem Polykrata, jenž své výpočty postavil na Pythagorově tezi “Čísla jsou principem bytí”. K jeho vykopání si pozval tehdy významného architekta Eupalina z Megary, od nějž je název tunelu převzat. Tunel byl kopán ze dvou stran hory a díky dokonalým matematickým propočtům se obě cesty spojily téměř uprostřed. Původně sloužil jako přívod vody do hlavního města, později také jako tajný průchod v případech obležení města. Nyní je to jedna z dalších hodnotných památek, které si můžete na vlastní oči prohlédnout.

Základní informace
Hlavní město:
  Samos
Rozloha:  475 km2
Délka pobřeží:  cca 159 km
Počet obyvatel:   34 000
Nejvyšší vrchol:  Kerkis – 1434 m n.m.
Patron ostrova:  Pythagoras
Doba letu z Prahy:  2 hod. 40 min.

TABULKA TEPLOT     V.  VI.  VII.  VIII.  IX.  X. 
Teplota vzduchu °C   27  31  34  34   30  26 
Teplota vody °C          20  22  24  25   23  20 

Naše tipy na výlety:• OKRUH OSTROVEM (městečko Pythagorion – archeologické naleziště Héřina chrámu, klášter Timios Stavros, horská vesnička Platanos, město Karlovassi)
• LODNÍ VÝLET – OSTROV PATMOS  (vesnička Chora, klášter Sv. Jana a jeskyně Apokalypse, přístav Patmos)
• LODNÍ VÝLET - TURECKO  (lodní výlet do Kusadasi – návštěva bazaru, chrám Efes)

LETOVISKA

Votsalakia/Kampos
Malé turistické středisko na jihozápadě ostrova se rozprostírá pod nejvyšším pohořím Oros Kerkis. Zde je dlouhá pláž, kde si turisté i v době hlavní sezóny najdou nerušené soukromí. Podél hlavní silnice a nad mořem je několik restaurací, taveren, kaváren, obchodů s potravinami a suvenýry. Nechybí ani bankomat a zastávka městského autobusu. Ideální místo pro relaxační rodinnou dovolenou nebo k dlouhým vycházkám do okolí či vnitrozemí, kde narazíte na divokou přírodu, mořské zátoky a rázovité vesničky s místní neopakovatelnou atmosférou.
Vzdálenost od letiště: cca 45 km.
Vzdálenost od správního střediska: cca 50 km.
Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

MykaliVelmi poklidná oblast, která se pyšní širokou a dlouhou pláží s oblázky a čistým mořem a možnostmi vodních sportů. Vhodné k individuálním procházkách do okolní krajiny. Doporučujeme též návštěvu správního střediska ostrova, kde je dostatek nákupních i zábavních možností. Milovníky historie možná zláká návštěva zdejšího archeologického a paleontologického muzea (vstupné do každého je cca 3€/osoba). Hlavní sál archeologického muzea musel být dokonce zvětšen, aby v něm mohly být vystaveny nejsenzačnější nálezy z Héraionu, např. 4,8 m vysoká, mramorová archaická kolosální figura jinocha (kúros), jehož torzo bylo nalezeno ve vinohradu sousedícím s posvátným okrskem.
Vzdálenost od letiště: cca 8 km.
Vzdálenost od správního střediska: cca 8 km.
Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

PythagorionV přístavním a velmi živém městečku, nejznámějším a nejoblíbenějším na ostrově nechybí snad nic, co hledá turista během své dovolené. Jsou tu bohaté možnosti denní i noční zábavy, nepřeberný výběr suvenýrů i restaurací, taveren i kaváren. Na zdejší písčito-oblázkové pláži jsou možnosti vodních sportů. Dominantu tvoří malebný rybářský přístav, kde kotví jednoduché loďky místních rybářů i luxusní zahraniční jachty. Nad městečkem, pojmenovaném po zdejším slavném rodákovi matematikovi a fyzikovi Pythagorovi, je ruina hradu z 19. stol., který byl vybudován na obranu proti Turkům. Další zajímavostí je tunel Efpalineio Orygma, zpřístupněno je jen několik desítek metrů, je zde poměrně úzký vstup, ale příjemný chládek. Svého času bylo toto dílo považováno za osmý div světa. Během pobytu doporučujeme navštívit jednu z nejkrásnějších místních pláží Psili Ammos s jemným pískem, odkud je hezký výhled na protější romantický ostrůvek.
Vzdálenost od letiště: cca 2 km.
Vzdálenost od správního střediska: cca 14 km.
Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

Potokali/Pythagorion
Tato turistická oblast se nachází ve vzdálenosti cca 1,50 km od Pythagorionu, kam se můžete dostat příjemnou procházkou podél pobřeží. Chcete-li poznat Samos důkladněji, doporučujeme pronajmout si auto a vydat se do vnitrozemí a méně známých míst ostrova. 
Vzdálenost od letiště: cca 2 km.
Vzdálenost od správního střediska: cca 16 km.
Hodnocení letoviska: vhodné pro všechny generace.

Řecko | Řecko - informace | Samos - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.