aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Řecko - Santorini

Ty nejkrásnější pohlednice z Řecka s jiskřivě svítivými bílými fasádami a modrými kopulovitými střechami, s azurovým mořem a romantickým západem slunce pocházejí vždycky z ostrova Santorini. Už v dávné historii měl jméno Kallisti (Nejkrásnější) nebo také Strongyli (Kulatý). Velice vyspělá civilizace, která tu vzkvétala až do nejtragičtějšího výbuchu sopky v dějinách lidstva kolem roku 1600 před naším letopočtem, vede mnohé vědce k domněnce, že právě tady ležela ona bájná Platónova Atlantida. Původně kruhový ostrov dostal po sopečné erupci tvar půlměsíce a kráter (kaldera) byl zalit mořskou vodou. Zůstalo v něm jen několik ostrůvků. Po dórské kolonizaci dostal ostrov jméno podle jejich vůdce, Thera (řecky Thira).
Pláže jsou z hlavního města Thira vzdáleny asi osm kilometrů a jezdí se k nim místní autobusovou dopravou, která spojuje všechna zajímavá místa ostrova Akrotiri, Perissu, Oiu a Monolithos.

Proč je dobré navštívit Santorini:Na Santorini dosud není rozvinuta takzvaná masová turistika, hotely a penziony jsou spíše menší a plně zapadají do neobvyklého charakteru ostrova. Na východní straně ostrova jsou rozlehlé pláže s lávovým pískem, díky kterému je tu nejprůzračnější voda v celém Řecku. A navíc právě na Santorini můžete sledovat ty nejkrásnější západy slunce.

Základní informace
Hlavní město:  Thira (Firá)
Rozloha:  76 km2
Doba letu z Prahy:  2 hod. 40 min.

Naše tipy na výlety:
• AKROTIRI  (archeologické vykopávky minojského Akrotiri – bylo před více než 3 tis. lety zasypáno kamením a lávou při výbuchu sopky, letovisko Vlichada)
• LODNÍ VÝLET (celodenní lodní výlet – vulkanický ostrov Nea Kameni, lávový ostrov Palea Kameni, kamenitý ostrov Thirasia – městečko Manolas)

LETOVISKA

Thira (Firá)Hlavní město Thira, vybudované na stěnách sopečného kráteru (kaldery), je typickou ukázkou kykladské architektury. Z dálky připomíná bílá vlaštovčí hnízda, zblízka má pitoreskní vzhled s klikatými, kameny dlážděnými uličkami, neobvyklými domy, kostelíky, schůdky a patii. Ze všech míst Thiry je fascinující výhled na Egejské moře, zvláště na západ slunce. Po celý den až do nočních hodin je tu otevřeno nesčetné množství obchodů a obchůdků, butiků, restaurací, taveren, kaváren i barů. V přístavu denně přistávají lodě s výletníky z ostatních kykladských ostrovů, v podvečer už celé město patří jen těm, kdo na ostrově tráví svoji dovolenou. Z přístavu pod Thirou vede do města 588 schodů, lze také vyjet lanovkou nebo je možné využít zdejší zvláštní atrakce a nechat se nahoru vyvézt na hřbetě oslíka.

Imerovigli Nádherné městečko na útesech sopečného kráteru, který se zvedá do výše 300 metrů, má úžasný výhled na celý ostrov. Imerovigli vzdálené asi 2 kilometry od hlavního města bývalo kdysi sídlem aristokratických rodin. Nachází se zde zbytky středověkého hradu Skaros, ke kterému dojdete pěknou procházkou. Pláže jsou od tohoto klidného, romantického místa vzdálené asi 3 kilometry. Transfer z letiště asi 25 minut. Taverny, kavárny v letovisku najdete.

Kamari Kamari je nejpopulárnější letovisko ostrova. Leží v jeho východní části a rozkládá se kolem dva kilometry dlouhé oblázkové pláže se sopečným pískem. Plážovou promenádu lemuje řada taveren, restaurací, obchodů a obchůdků, kaváren, barů a diskoték. V Kamari si na své přijde každá generace, je však třeba vědět, že vstup do moře je zde kamenitý a poměrně prudký, proto doporučujeme obuv do vody.
Nedaleko Kamari nad skalnatými svahy Messa Vouno se nacházejí zbytky hlavního města starověké Thiry. Keramiku, mince a další artefakty, které zde byly nalezeny, si můžete prohlédnout v Archeologickém muzeu v hlavním městě ostrova. Z Kamari je lodní spojení do Perissy, která má nejdelší a turisticky nejatraktivnější pláž na Santorini. Spojení do hlavního města Thira zajišťují místní autobusové linky.

 

PerissaDruhé největší letovisko na Santorini se rozprostírá na opačné straně hory Messa Vouno, podél dlouhé písečné pláže, místy s prudším vstupem do moře. Promenáda podél pláže je lemována tavernami, kavárnami a obchůdky. V Perisse lze provozovat vodní sporty, včetně školy potápění.
Na hlavni silnici, která spojuje Perissu se zbytkem ostrova, se nachází obchody, bary a diskotéky. Oblíbené letovisko, které dosud není tak rušné, jako Kamari, má dobré autobusové spojení s hlavním městem.

PerivolosMalé letovisko, navazující na Perissu nabízí nejširší výběr vodních sportů na ostrově. Podél písečné pláže s tmavým pískem a prudším vstupem do moře se nachází kromě několika restaurací a obchůdků mnoho plážových barů, které nabízí občerstvení u moře při poslechu hudby. V letovisku je živo hlavně přes den, večer utichá. Milovníci noční zábavy odjíždějí do sousední Perissy nebo do hlavního města.

OiaNejsevernější městečko na Santorini je situováno západně od města Thira na skalách.

Řecko | Řecko - informace | Santorini - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.