aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Slovensko

Slovensko - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Slovensko

Oficiální název země: Slovenská republika
Rozloha: 49035 km˛
Počet obyvatel:  5 433 000 
Hlavní město: Bratislava
Další města: Košice, Nitra, Prešov, Banská Bystrica, Žilina
Měna: EURO
Jazyky: slovenština, maďarština, čeština
Náboženství: katolíci, protestanti, řeckokatolická církev
Podnebí: mírné, průměrná teplota v Bratislavě je 1°C v lednu a 20°C v červenci

V osmém století na jihozápadě Slovenska vzniklo Nitranské knížectví, které ovládali postupně keltští Bójové, Dákové, Markomani a Kvádové. Římané území začlenili do své provincie Pannonia. Nitranské knížectví bylo později začleněno k Velkomoravské říši, od roku 1018 součástí Uherského království. V roce 1918 byla v Turčinaském Sv. Martině přijata deklarace o začlenění Slovenska do československého státu. Ten se rozpadl v historii dvakrát. Nejprve na počátku druhé světové války, kdy se Slovensko odtrhlo a založilo Slovenský stát a podruhé v roce 1992, kdy vznikly samostné republiky v rámci bývalé federace.

VYSOKÉ TATRY - Nejvyšším vrcholem Vysokých Tater je Gerlachovský štít, který dosahuje nadmořské výšky 2 655 m. Výšku 2 500 m n. m. ještě přesahuje dalších osm vrcholů. Současný vzhled těchto velehor je dílem třetihorního vrásnění a intenzivní modelační činnosti ledovců, které po skončení doby ledové ustoupily. Ledovcového původu jsou rovněž plesa (vysokohorská jezera), z nichž jsou ve Vysokých Tatrách největší Velké Hincovo pleso, Štrbské pleso a Morské oko.

TATRANSKÝ NÁRODNÍ PARK - Tatranský národní park (TANAP) o výměře 769 km2 byl založen v roce 1949. Jeho sídlo i muzeum je v Tatranské Lomnici. TANAP zahrnuje jak území Vysokých Tater, tak i Belanských Tater i s jejich podhůřím jako ochranným pásmem.

NÍZKÉ TATRY - nejvyšším bodem pohoří je Ďumbier, dalším známým vrcholkem je Chopok. Za nejkrásnější dolinu NT je považována Demänovská dolina s nejhezčí ledovou jeskyní na Slovensku.
Termální koupaliště v oblasti NT: Bešňová, Liptovský Ján.

SLOVENSKÝ RÁJ - národní park bohatý na přírodní krásy. Rozprostírá se na rozloze 20 tisíc ha a nachází se zde úzké kaňony, vodopády, jeskyně a rokliny.

PIEŠŤANY - lázeňské město na jihozápadě Slovenska v údolí řeky Váhu.

TERMÁLNÍ LÁZNĚ - v oblasti jižního Slovenska -  Dunajská Streda, Dudince, Patince, Podhájska, Senec, Štúrovo, Velký Meder.

Slovensko - popis destinací

Slovensko - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.