aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Slovinsko

Slovinsko - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Slovinsko

Oficiální název země: Slovinská republika
Rozloha: 20254 km˛
Počet obyvatel: 1991000
Časové pásmo: GMT + 1
Hlavní město: Lublaň - (Ljubljana) 
Další města: Maribor, Cejle, Kranj, Velenje
Měna: SIT - tolar = 100 stotin
Jazyky: slovinština (91%), chorvatština (7%)
Náboženství: katolíci (90%)

Podnebí Slovinska je středomořské na pobřeží, alpské v severních pohořích a kontinentální na východě. Průměrná teplota je -2°C v lednu a 21°C v červenci. Průměrné srážky dosahují 1000 mm na pobřeží, až 3500 mm v Alpách, 800 mm na jihovýchodě země a 1400 mm ve středním Slovinsku.
 
Přírodní zajímavostiNa území Julských Alp se nachází Triglavský národní park. Svou plochou patří mezi největší chráněné území v Alpách. Rozloha parku je 84 805 ha - což jsou 4% území celého Slovinska.
K dalším přírodním zajímavostem patří např. jeskyně Škocjan, řeka Soča, jezero Cerknica, kaňon Vršič,Postojnské jeskyně (dvacetikilometrový systém jeskyní, ve kterých plave tzv. lidská ryba. Jméno má podle své barvy, která je pdobná barvě lidské kůže) a další pozoruhodná místa.

ObchodyOtevírací doba téměř nonstop kromě odpoledních přestávek na oběd. Otvírací doba ve všední dny: 8-19 hod., soboty 8-13 hodin, neděle a státní svátky otevřeny lékárny a soukromé nákupní centra (obchodní centra)
Způsob platby: Euro, téměř všechny obchody akceptují platební karty: American Express,Diners, Master Card-Eurocard a Visa

Poštovní službyOtevírací doba: všední dny 8-18 hod., sobota 8-12 hod.v pozdních večerních hodinách a o nedělích jsou otevřeny hlavní poštovní úřady ve větších městech. Telefonní karty jsou k dostání na poště, v novinovém stánku nebo tabáku.

Lákavé jsou města Piran, Izola a Koper s malebnými středověkými jádry kdežto město Portorož známé již v roce 1251 nabízí velké množství moderních hotelů, termální lázně, kasína, kulturní aktivity a různé sportovní akce.
 
Za slovinským pobřeží se rozprostírá „krasová oblast“. Postrojna jeskyně, která byla objevena v roce 1231 je nejpopulárnější jeskyní v Evropě. Jeskyně Škocjan, které jsou na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, které se mohou pochlubit 1400 metrů dlouhou a 150 metrů hlubokém kaňonu vyhloubeném řekou Reka.

Na Slovinsku funguje přes 200 muzeí a muzejních sbírek. Nejdůležitější kulturní dědictví vystavuje Národní muzeum, Muzeum etnografie a Muzeum přírodních věd Slovinska. Mezi muzea evropského významu se řadí Muzeum I. světové války v Kobarid, které bylo oceněno cenou Evropského muzea roku Evropskou radou.
Úžasný počet malých muzeí a sbírek po celém Slovinsku odkrývá historii, typickou řemeslnou výrobu, od paličkování po vinařství, od alpského mlékárenství po chmelařství.
 
Neopomeňme také umělecké galerie a muzea výtvarného umění. Nejdůležitější instituce výtvarného umění jsou Národní galerie, Galerie moderního umění a Mezinárodní grafické centrum v Ljubljani. Ve slovinských městech narazíme na hojnost soukromých galerií a obvykle i městských galerií.
Slovinsko samo o sobě má bohatou minulost, o které svědčí cenné archeologické naleziště. Mnohé jsou světové důležitosti, například objev světově nejstarší flétny v Divje Babe poblíž Idrije. Nálezy jsou uloženy v muzeích , a také vystavovány v archeologických parcích a v místech vykopávek pro návštěvníky. Knihovny a archivy samozřejmě hájí historické a kulturní sbírky, památky a chráněné budovy, které přitahují pozornost turistů.

Julské AlpyOblastí protéká řeka Soča a Sáva, které se zarývají do reliéfu pod nejvyšší Slovinskou horou Triglav. Mezi těmito dvěma řekami se rozprostírá Národní park Triglav, ve kterém nalezneme mnoho chráněných endemitů rostlin a živočichů typických jen pro tuto oblast. K spatření jsou zde také nádherné krasové jeskyně.
 
Slovinské nejvyšší ski-centrum na hoře Kanin je dostupné  z údolí, ubytování pak turisté naleznou např. ve městě Kobarid a Tolmin
 
Na severní straně Triglavu se rozprostírá království řeky Sávy. Populární turistická destinace Krajská Gora láká v létě zvědavé návštěvníky svými možnostmi rekreace a sportů v přírodě jako je pěší turistika, horolezectví, cyklistika, jízda na koních, paragliding nebo rybaření. V zimním období jistě potěší dobře upravené lyžařské stopy a trasy, potěší i sáně tažené psi, sněžné skůtry.
 
Krajská Gora hostům dále nabízí zábavu v kasinu a wellness programy. 
 
Juplské Alpy jsou přímo „vyšperkovány“ dvěma malebnými jezery. Jezero Bled s legendárním ostrovem uprostřed. Oblast má příjemné klima, najdem zde i horké prameny,hrad a to vše láká turisty z různých koutů světa po všechna staletí. K tomu všemu patří i různé trasy pro pěší turistiku, golfová hřiště, kasino, veslařské závody a přírodní a kulturní zajímavosti.
 
Oblast jezera Bohinj s neporušenými vysokohorským jezerem nadchne návštěvníky nejen přírodními krásami a lyžařskými centry jako Vogel, Kobla a Soriška planina, ale také s bohatým etnografickým dědictvím a mnoha kulturními a sakrálními památkami. Blízká plošina Pokljuka je rájem pro pro pěší turisty, houbaře, běžkaře a hlavně se zde pořádají soutěže v biatlonu.

Slovinsko - popis destinací

Slovinsko - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.