Svatá Lucie - výběr destinací | výběr země
SVATÁ LUCIE - patří mezi nejvyhledávanější místa na světě pro svou romantiku písečných pláží v uzavřených zátokách. Hornaté vnitrozemí ostrova, plné svěžího vánku, vzácných tropických stromů, popínavých lián a stromových kapradin skrývá i papouška Jacquotova, který je národním symbolem Sv. Lucie.
Svatá Lucie: Pitons - dvojvrchol tvořící nejznámější siluetu Malých Antil a malebná městečka ještě více umocňují atraktivitu tohoto nádherného kousku světa, kde se za poslední století život příliš nezměnil.
Svatá Lucie - geografie a podnebí
Svatá Lucie se nachází na východním okraji Karibského moře. Byl pojmenován podle Svaté Lucie ze Syrakusy. Je také znám jako „Helena západu“ díky podobnosti s ostrovem Svatá Helena.
Svatá Lucie je poměrně hornatý ostrov. Nejvyšší hora Mount Gimie dosahuje 950m nadmořské výšky.
Podnebí je tropické, částečně ovlivňováno severovýchodními větry. Období mezi lednem a dubnem je poměrně suché a beze srážek, ve zbytku roku se srážky vyskytují častěji.
Ostrov byl poprvé zaznamenán v mapě Francouzi kolem roku 1500. Po mnoha sporech a válkách o ostrov ho nakonec ovládli Britové. V roce 1979 se Svatá Lucie stala nezávislým státem.
Obyvatelé na Svaté Lucii
Velká většina obyvatel jsou potomci přistěhovalců z Afriky, původních Evropanů zde žije velmi málo. Oficiální jazyk je angličtina, mluví se zde také dialektem, který má základ ve francouzštině.
Zajímavost – Svatá Lucie má nejlepší poměr laureátů Nobelovy ceny na počet obyvatel. Ze Svaté Lucie pocházejí dva laureáti Nobelovy ceny, v roce 1979 dostal Sir Arthur Lewis Nobelovu cenu za ekonomii a v roce 1992 Derek Walcott dostal Nobelovu cenu za Literaturu.
Vstupní formality:
Občané ČR i SR potřebují ke vstupu na Svatou Lucii cestovní pas platný ještě minimálně 6 měsíců po ukončení cesty, potvrzení o zaplacených službách (vouchery) a zpáteční letenku.
Očkování a lékař:
Žádné očkování se nevyžaduje, doporučujeme pouze přibalit do cestovního zavazadla léky, které běžně užíváte při zvýšené teplotě, bolestech hlavy, potížích se zažíváním,… Nedoporučujeme koupání ve sladké vodě vzhledem k možnému výskytu bilharzie (schistosomiasis).
Jazyk:
Úředními jazyky jsou angličtina a kreolština.
Časový posun:
Oproti středoevropskému času -5 hodin.
Nápoje a strava:
Ve většině hotelů převažuje standardní evropské menu. Vesnické restaurace dávají přednost nabídce karibských a kreolských jídel s převažujícími čerstvými plody moře. Voda z vodovodních kohoutků je chemicky upravená a nezávadná. Místní pivo Piton je světlý ležák výborný k osvěžení.
Elektrické napětí:
Na ostrově se používá 220 V/50 Hz.
Měna:
Místní měnou je Východokaribský dolar (XCD), kde 1XCD = 0,4 USD. Běžně lze platit i americkými dolary, avšak bankovky 100,- USD nejsou obchodníky přijímány.
Odletová taxa:
Platí se hotově při odletu ze země ve výši 54,- XCD, což je cca 20,- USD.
Sportovní aktivity:
Nejrozšířenějšími sporty provozovanými na Sv. Lucii jsou potápění, šnorchlování, pěší turistika, vyjížďky na koních, tenis, squash a winsurfing.
Golf:
Na severním výběžku ostrova je 18-ti jamkové golfové hřiště.
Průvodce:
Pobyt na Sv. Lucii je individuální. Asistence je zajištěna v českém nebo anglickém jazyce.
Pronájem automobilu:
Je nutné mít Mezinárodní řidičský průkaz nebo si na místě k běžnému řidičskému oprávnění zakoupit za cca 30 USD povolení k řízení, jehož platnost je 3 měsíce. Na ostrově se jezdí vlevo, stav a kvalita silnic je velmi kolísavá. Pronájem automobilu střední třídy se pohybuje okolo 80,- USD/den.
Nabídka zemí Přehled všech zemí
Odběr novinek
Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.