aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Švédsko

Švédsko - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Švédsko

Oficiální název země: Švédské království
Rozloha: 449964 km˛
Počet obyvatel: 8 950 000 
Časové pásmo: GMT + 1
Hlavní město: Stockholm 
Další města: Göteborg, Malmö, Uppsala, Linköping, Örebro
Měna: SEK - švédská koruna = 100 öre
Jazyky: švédština, finština, laponština (z cizích angličtina)
Náboženství: evangelicko-luteránská církev, katolíci
Podnebí: na jihu a v centrálních oblastech mírné přímořské, na severu kontinentální a subpolární, průměrné teplota ve Stockholmu -4°C v lednu a 18°C v červenci.

Historie: Švédové jsou na území původně obsazeném germánskými kmeny doloženi kolem roku 300. O dvě století později již vznikl Švédský kmenový svaz s centrem v Uppsale. Švédové postupně pronikali do Finska a Ruska, ve třicetileté válce získalo Švédsko území v severním Německu. V době napoleonských válek byl za švédského krále přijat Napoleonův maršál Jean-Baptiste de Bernadotte, zakladatel dodnes vládnoucí dynastie. V obou světových válkách si Švédsko zachovalo neutralitu. Švédsko je jednou z mála evropských zemí, které se již dvě stě let nezapletlo do žádného válečného konfliktu. V roce 1995 bylo přijato do Evropské unie.

Stockholm - radnice (Stadshuset) z jejíž věže je nádherný pohled na město, královský zámek (Kungliga slottet)- ve 12.00 můžete zhlédnout výměnu stráží.
Skanzen (nejstarší muzeum v přírodě na světě),
Vadstena - město u jezera Vättern (2. největší ve Švédsku) s renesančním zámkem a kostelem Blakyrkan (jsou zde uloženy ostatky sv. Birgitty, zakladatelky místního kláštera). 
Visby - ve středověku významné hanzovní město,kruhové opevnění ze 13. st., dóm Panny Marie. Jokkmokk - vesnice za polárním kruhem, horské a laponské muzeum AJTTE, pravidelné trhy. 
Národní park Sareks
Uppsala - významná gotická katedrála (spolu s dómem v Lundu největší ve Švédsku, bývalé pohřebiště králů), 
Zámek Slottsbacken (nynější podoba je z 18. st.), nejstarší skandinávská univerzita (zal. 1477) s univerzitní knihovnou (nejvýznamnějším svazkem je tzv. Stříbrná bible - Codex Argenteus, kterou Švédové ukořištili za Třicetileté války v Praze). 
Gota kanál - spojuje dvě největší švédská města Stockholm a Goteborg (a Baltské moře se Severním), vznikl důmyslným propojením jezer a řek a z části umělým prokopáním pevniny, samotný kanál je dlouhý 190,5 km, mezi nejzajímavější místa patří Berg, kde se nachází sedm zdymadel. 
Městečko Nusnes, kde se vyrábí malovaní dřevění koníci považovaní za symbol Švédska. 
Tannforsen - největší švédské vodopády (výška 38 m, šířka 50 m). 
Goteborg - 2. největší město, významný přístav,Goteborg Maritima centrum - námořní muzeum, moderní budova opery, náměstí krále Gustava II. Adolfa (zakladatel moderního Goteborgu), kde stojí nová i stará radnice.

Švédsko - popis destinací

Švédsko - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.