aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Tunisko - Djerba

Ostrov Djerba je právem nazýván díky svým výjimečným klimatickým podmínkám, písečným plážím obklopeným palmami a vroucností lidí „Středozemním Tahiti“. Patří k Tunisku  a je jeho nejjižnějším ostrovem. Djerba je považována za jedno z nejúrodnějších míst na Zemi. S tuniskou pevninou je spojena takzvanou „římskou přehradou“. Djerba díky 320 slunečným dnům v roce, krásné palmové vegetaci, dlouhým písečným plážím a čistému moři splňuje všechny podmínky pro strávení příjemné a klidné dovolené. Je ideálním místem pro milovníky slunce, ale i pro dobrodruhy a cestovatele, kteří se zde zajisté nebudou nudit. Ostrov lemují kilometry dlouhých písečných pláží s palmovými háji a olivovníky ve vnitrozemí.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
Rozloha:
514 km2
Délka pobřeží: cca 125 km
Hlavní město: Houmt Souk
Počet obyvatel: cca 120 000
Nejvyšší vrchol: kopec Guellala (52 m n. m.)
Doba letu z Prahy: cca 3 hod
Náboženství: 98% muslimů, 1% křesťanů, 1% židů
Jazyk: arabština a francouzština

TABULKA TEPLOT     IV.  V.   VI. VII.  VIII. IX.  X.   XI.
Teplota vzduchu °C    23  25  30  34 34  31 28  22
Teplota vody °C          20  21  24  27  28 24  24  20

NAŠE TIPY• hlavní město HOUMT SOUK s historickou medinou, kam můžete vyrazit za nákupy
• hrnčířská dílna a Muzeum národních tradic v GUELLALA
• největší krokodýlí farma ve Středomoří v DJERBA EXPLORE
OSTROV PLAMEŇÁKŮ nedaleko od Djerby, kde můžete pozorovat delfíny
• podzemní vesnice MATMATA, kde dodnes žijí Berbeři

HOUMT SOUKZajímavá pro vás bude  návštěva hlavního a největšího města ostrova Houmt Souk. Je to jméno opravdu výstižné, neboť v překladu znamená „místo trhu“ a v centru města se rozkládá velké tržiště. Žije zde kolem 40 000 obyvatel. V roce 1968 zde bylo založeno muzeum se sbírkou tradičního oblečení, ale i šatů pro nevěsty, židovskými šperky a hrnčířským zbožím. Při procházce uličkami plnými rozličného zboží vychutnáte typickou orientální atmosféru a můžete vyzkoušet svůj obchodnický talent při smlouvání cen koženého zboží, ručně tkaných koberců či keramiky, která se dodnes vyrábí tradiční metodou. V hlavním městě se nachází více jak 200 mešit, z nichž nejznámější jsou Mešita Turků a Mešita cizinců.

 MIDOUNJe to druhé největší město ostrova, příjemné místo přizpůsobené cestovnímu ruchu. Rozkládá se cca 5km směrem do vnitrozemí od severních pobřežních letovisek. Naleznete zde samozřejmě kavárny, obchůdky a mešity, každý pátek se zde koná trh.

GUELLALAOblíbeným výletním místem je také vesnička Guellala, nacházející se na jižní straně ostrova. Žije zde nejstarší hrnčířská komunita. Hrnčířské řemeslo se zde dědí z generace na generaci, a tak se dodnes zachoval původní tradiční postup výroby. Keramické výrobky doslova naplňují téměř všechny ulice ve vesnici.

 LA GHRIBASynagoga La Ghriba, nazývaná též La Marvielleuse, neboli Nádherná, se nachází ve vesnici Er Riad. Její název La Ghriba v překladu znamená „dílo zázraků“. Vesnice je jednou ze dvou na Djerbě, které jsou již velmi dlouho domovem zdejší židovské komunity. V období svátků Pesah (období našich Velikonoc) je zde pořádána velká pouť ze všech končin světa. Jedná se o velké poděkování za nalezení útočiště v době dvou zničení Jeruzaléma. V obou případech zde, na ostrově Djerba, našli Židé bezpečné útočiště. Termín pouti není náhodný. Židovské svátky Pesah jsou poděkováním Hospodinu za vysvobození z egyptského otroctví. Synagogu můžete navštívit mimo sobotu každý den.

SIDI MAHREZSidi Mahrez je nejznámější a nejnavštěvovanější pláž na ostrově. Nachází se na severovýchodním pobřeží. Podél této pláže se rozkládá největší turistická zóna, ve které najdete většinu hotelů. V blízkosti se nachází golfové hřiště Djerba Golf Club (27 jamek).

AGHIRTato turistická zóna se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova, u písčité pláže Seguia. Do města Midoun je to cca 6 km. 

ZARZISMěsto Zarzáš je nejjižnějším turistickým letoviskem na tuniském pobřeží a leží v těsné blízkosti ostrova Djerba, se kterým je spojen silnicí. V centru města najdete rybářský přístav či Velkou mešitu. Turistická zóna vzdálená 2 km od centra města se může pochlubit krásnými plážemi s bílým pískem, křišťálovým mořem a vysokými palmami, které chrání před horkým sluncem.

VÝLETY
Okruh ostrovemNávštěva vyhlášené vesničky keramiky Guellala, Muzea národních tradic a zvyků a hrnčířské dílny s možností nákupu keramiky. Dále zastávka v hlavním městě ostrova Houmt Souk a možnost zastávky v místní tkalcovně koberců, volný čas na prohlídku města a nákupy. Další zastávkou je areál Djerba Explore s největší krokodýlí farmou ve Středomoří.

Lodní výletZábavná pirátská plavba na písečný Ostrov plameňáků nedaleko Djerby. Během relaxační plavby se s námořníky naučíte lovit ryby pomocí sítí. Na ostrově volný čas na koupání a opalování, oběd a arabský čaj.

Folklórní večerGalavečeře v národním tuniském stylu v areálu Oazis, ve kterém zažijete to nejlepší z kulturního dědictví od tanců a zpěvů přes vystoupení fakíra, polykače ohňů, krotitele hadů, akrobatů na berberských koních až po exotickou národní kuchyni Tuniska.

Douz – MatmataBrzy ráno přesun trajektem na pevninu, zastávka na panoramatické vyhlídce na pohoří Dahar, kde se natáčely exteriéry Lucasových Hvězdných válek. Poté zastávka v horské vesnici Berberů Tamezret. V pouštní oáze Douz zastávka na fotografování úžasné zelené palmérie a hodinová fakultativní vyjížďka na velbloudech. Odpoledne návštěva podzemní vesnice Matmata a prohlídka troglodytních obydlí.

Gabes – Matmata
Během tohoto výletu navštívíte město Medenice, blízkou osadu Metameur, kde si zblízka prohlédnete opevněné sýpky Berberů. Následuje cesta do přímořské oázy Gabes. Volný čas na tržišti Grand Jara. Poté možnost hodinové vyjížďky na koňských bryčkách (za poplatek) zeleným srdcem oázy. Následuje cesta do Matmaty a prohlídka podzemních troglodytních obydlí. Možnost projížďky na velbloudu v okolí vesnice v pohoří Dahar.

Dvoudenní Sahara
Brzy ráno přesun trajektem na pevninu, zastávka na panoramatické vyhlídce na pohoří Dahar, kde se natáčely exteriéry Lucasových Hvězdných válek. Poté návštěva pozdemních troglodytních obydlí v Matmatě. Následuje zastávka v horské vesnici Berberů Tamezret. Dále cesta do pouštní oázy Zaafran a možnost fakultativního výletu na velbloudech nebo bryčkách do písečných dun (cca 30 TND). Oběd v oáze Douz. Odpoledne se pokračuje přes solné jezero Chott El Jerid (zastávka na fotografování) do Tozeuru. Zde ubytování a večer volný čas na prohlídku města, nebo fakultativní návštěvu muzea Pohádek tisíce a jedné noci Dar Chrait. V hotelu vás také večeře. Druhý den ráno možnost si na místě přikoupit „Jeep Safari“ (cca 40 TND) a navštívit tak oázy Chebica a Tamerza v pohoří Atlas. Následuje cesta přes Gabes se zastávkou v kavárně s termálním pramenem.

 

Tunisko | Tunisko - informace | Djerba - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.