aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Tunisko - Tunisko - pevnina

TUNISOblast hlavního města nabízí návštěvníkům kouzlo tisícileté kultury i krásné pláže pro rekreaci. Tunis spojuje na jedné straně staré město (medinu) charakteristickou svým tržištěm (soukem), jehož arabský charakter umocňuje zázračná olivovníková mešita. Na druhé straně moderní město rozložené okolo hlavní třídy Avenue H. Bourguiba, kterou odděluje od mediny Brána moře. Místo, kde kdysi stávalo světoznámé Kartágo, je dnes residenčním předměstím hlavního města, jemuž dominují římské Antoniovy lázně. Nezapomenutelným dojmem působí staré modrobílé městečko Sidi Bou Said. Bílá perla nad azurovým zálivem si stále hlídá svou nedotknutelnost před moderním technickým světem. Po Tunisu se vyplatí cestovat pozemním metrem TGM, které je praktickým spojením mezi všemi oblastmi hlavního města.

HAMMAMETMěstečko Hammamet leží 63 km jihovýchodně od tuniské metropole v půlměsíci zálivu Cap Bon. Vzniklo ve 13. století na místě dvou římských osad Pupput a Siagu. Pro svou malebnost a klidnou polohu se stalo od 19. století střediskem umělců, z nichž stojí za to jmenovat osobnosti jako Gustav Flaubert, Guy de Maupassant a Oscar Wilde. Za posledních dvacet let se v Hammametu nevídaně rozšířil cestovní ruch, o jehož vznik se zde zasloužil George Sébastien. Mezinárodní kulturní středisko umístěné v Sébastienově vile připomíná jeho památku. Hotely zasazené s neobyčejnou citlivostí do krajiny, přímo na písečných plážích, obklopují rozsáhlé parky hýřící mimózami, eukalypty, palmami a cypřiši. Nedaleko rybářského městečka Hammamet lze navštívit Nabeul, kde vedle keramiky, kameniny a ostatních hrnčířských výrobků můžete obdivovat i výrobky krajkářů a kovotepců. Jižně od městečka Hammamet se nachází turistická zóna Yasmine – Hammamet.

SOUSSE
Snad nejvyhledávanějším turistickým cílem Sahelu (neúrodné oblasti Tuniska) je Sousse vzdálené 140 km jihovýchodně od Tunisu. Přitažlivé pro návštěvníky jsou historické stavební památky a bohaté muzejní sbírky pocházející až z 9. století, kdy byla Féničany založena kupecká osada Hadrumete. Hlavní aktivitou Sousse je cestovní ruch. Tato „Brána Sahelu“ je připravena přivítat v rozrůstajícím se moderním parku hotelů stále více hostů. Z historického centra Sousse u mediny vás taxi, autobusy, turistické vláčky a Tuk tuky (motorová vozítka) dovezou do romantického přístavu Port El Kantaoui. Zářivě bílý přístav byl postaven dle vzoru Sidi Bou Said až v 80. letech 20. století. Pro vaši aktivní dovolenou je zde k dispozici nejen jachtařský přístav, ale i mini ZOO, vodní park, dětský zábavný park, golfové hřiště a nespočetné množství obchůdků se suvenýry, kaváren, pizzerií a diskoték.

SKANES MONASTIRPrázdninové letovisko mezi městy Sousse a Monastir. Díky rozvíjejícímu se turistickému ruchu Skanes s Monastirem téměř splynuly dohromady. Přesto si však letovisko zachovalo své osobité kouzlo krásných písečných pláží a křišťálově čistého moře. Naleznete zde několik golfových hřišť.

MONASTIRMěsto Monastir se nachází 190 km jihovýchodně od hlavního města. Féničany založená osada Rous Penna byla též základnou pro Caesara, když přišel dobýt Egypt. V 8. století opevnili pobřeží Arabové proti nájezdům křižáků. Z té doby se zachovala pevnost – Ribat. Nedaleko od pevnosti připomíná památku prvního tuniského prezidenta Bourguibovo muzeum. Krása tohoto města láká nejen turisty ale i filmové režiséry. Natáčel se zde film „Dobyvatelé ztracené archy“ a seriál „Ježíš Nazaretský“. Dnešní Monastir má asi 40 000 obyvatel a je čtvrtým nejdůležitějším turistickým centrem Tuniska.

NABEULMěstečko s původním názvem „Neapolis“ se nachází zhruba 15 km od Hammametu. Rozkládá se na úrodném poloostrově Cap Bon pokrytém pomerančovými háji, oleandry a především rozsáhlými vinicemi. Z této oblasti pocházejí nejlepší tuniská vína. Město je proslulé tradičním řemeslným uměním a výrobou překrásné tuniské keramiky. Její tradice sahá do dávných dob římské nadvlády. Zdobí nejen okna a dveře domů, pulty krámků a hrnčířských dílen, ale i krásnou mešitu Habiba Bourguiby. Každý pátek se v Nabeulu koná tradiční „velbloudí trh“, kde jsou kromě velbloudů a keramiky k dostání i překrásné krajky a parfémy. Z košů pouličních prodavačů se line vůně jasmínu a pomerančových kvítků. Díky bujné vegetaci a širokým písečným plážím mnozí přezdívají Nabeulu „zahrada ráje“ a je jedním z nejvyhledávanějších turistických letovisek.

MAHDIAMahdia je typické islámské město s charakteristickými bílými domy v maurském stylu, kopulovitými mešitami a štíhlými minarety. Město se proslavilo zejména nálezem potopené řecké lodě z r. 86 n. l. s nákladem mnoha uměleckých památek, které jsou dnes uložené v muzeu Bardo v Tunisu. Dnešní Mahdia má okolo 30000 obyvatel a je nejdůležitějším rybářským přístavem země. Ryby se zpracovávají v moderních závodech, obyvatelstvo se tradičně zabývá vyšíváním a tkaním plátna a hedvábí. Mahdia nabízí svým návštěvníkům jedny z nejkrásnějších, dosud nepřeplněných písečných pláží Tuniska s průzračným azurovým mořem, kde můžete prožít příjemnou dovolenou. Ideální pro ty, kteří dávají přednost klidu a odpočinku u nádherného moře a překrásných písečných pláží i poznání tradičního tuniského života.

PORT EL KANTAOUI
Jedno z nejmalebnějších letovisek Tuniska cca 8 km od Sousse. Bylo postaveno v jihoevropském stylu kolem přístaviště pro jachty a plachetnice. Romantické malé kavárničky, bary a restaurace s terasami zvou k posezení. Je zde i řada nákupních možností a velký výběr vodních sportů na pláži.V letovisku se nachází aquapark a golfové hřiště s 27 jamkami.

BORJ CEDRIA
Přímořské letovisko Borj Cedria je ideálním místem pro strávení dovolené plné odpočinku mezi olivovými háji, rozkvetlými oleandry a krásnými písečnými plážemi. Jsou zde i obchůdky, kavárny a restaurace a jednou týdně se tu koná i trh. Výhodou je dobré spojení s hlavním městem Tunis, které je vzdálené necelých 30 km.

VÝLETY

Sahara – 2 dnyTento zaručeně nejzajímavější výlet, který pravdivě vypovídá o životě a přírodních úkazech Tuniska, patří mezi nejoblíbenější. První den nejprve zavítáme do městečka El Jem, kde navštívíme římský amfiteáter z první poloviny 3. století našeho letopočtu. Cestou mezi olivovými háji okolo přístavu s distribucí fosfátů - Sfax dorazíme až do vesničky Mahres se zajímavými sochami umístěnými přímo na pláži. Přes přímořskou oázu – Gabes se dostaneme až do pohoří Atlas. Navštívíme podzemní vesnici Matmatu, kde dodnes starší generace Berberů žije v troglodytních obydlích vydlabaných do poddajného terénu Daharského pohoří. Návštěva jedné z těchto rodin ve vás zanechá hluboké dojmy a uvědomíte si, že i v 21. století existuje mnoho lidí, kterých se vymoženosti moderní civilizace téměřani nedotkly. Touto měsíční krajinou, kde se natáčely Lucasovy Hvězdné války, projedeme až do oblasti, kde se písečné duny začnou střídat s kamenitou jakoby měsíční krajinou. V této bizardní části Tuniska dodnes potkáte kočovné berberské rodiny ženoucí svá několikasethlavá stáda ovcí, koz a dromedárů napříč pláněmi. V pouštní oáze Douz se zastavíte na fotografování úžasné zelené palmérie, která čítá přes půl milionu datlových palem a pak už vás čeká fakultativní projížďka na velbloudech (cca 10 TND). Večeře a ubytování je v pouštní oáze v hotelu *** s klimatizací. Po snídani za svítání namíříme přes solné jezero Chott El Djerid, kde se zastavíme na fotografování, do oázy Saharienne, kde máte možnost projíždky na koňské bryčce (cca 5 TND). Dále budete pokračovat do pouštní zoologické zahrady, potom volný čas ve starém městě Tozeur na prohlídku města a nákupy. Poobědváte v městečku Gafsa. V posvátném městě Kairouanu se zastavíme u mešity Sidi Okba a v manufaktuře na výrobu ručně vázaných koberců.


Tunis/Kartágo/Sidi Bou Said – jednodenní výletModerní hlavní třídou H. Bourguiba, stíněnou alejí palem, projdeme „Bránou moře“ až do historického centra – mediny, která ukrývá orientální tržiště – souk. Kdo neholduje smlouvání, může navštívit zázračnou Olivovníkovou měšitu, která nabízí pohled na celé dění mediny. Vychutnáme si oběd v restauraci. V druhém největším muzeu v Africe – Bardu si prohlídneme expozice již od střední doby kamenné. Mezi nejvzácnější však patří kolekce římských mozaik. Světoznámé Kartágo připomene nejen historii doby punské, římské, příběhy Hannibala, jeho bratra Hasdrubala, týrské královny Elissy, ale umožní také vyfotit neopakovatelné záběry z Antoniových lázní. Nezapomenutelný půvab modrobílého městečka Sidi Bou Said láká umělce z Tuniska, Francie i odjinud. Po výhledu na Tuniský záliv a nakoupení ptačích klecí, akvarelů a šperků v medině městečka si můžete na závěr výletu vychutnat svoji arabskou kávu, mátový čaj nebo vodní dýmku v proslulékavárně „Café des Nattes“.

Kairouan – půldenní výletEukalypty lemovaná silnice vás dovede do Kairouanu, čtvrtého v řadě svatých měst muslimů, po Mecce, Medině a Jeruzalému. Nejdříve navštívíme vodní nádrže Aghlabitů z 9. století sloužící dodnes jako rezervoár vody. Za hradbami mediny se nalézá „Mešita lazebníka” vyzdobená barevnou uměleckou fajánsí. Velká mešita Sidi Okba byla postavena Aghlabovci v roce 672 našeho letopočtu. Její 35 metrů vysoký minaret z 9. století je nejstarší v severní Africe. Architektura mešity je velkolepá svou jednoduchostí, jednotností a patří k nejkrásnějším islámským stavbám vůbec. Mešitu obklopují trhy – souky, kde typickou atmosféru podtrhují manufaktury na výrobu koberců.


Výlet lodí – půldenní výletRáno se vydáte pirátskou karavelou podél pobřeží města Sousse nebo Hamammet na relaxační plavbu, během níž se s námořníky můžete naučit lovit ryby a užívat si pohody na moři. Největším zážitkem na této cestě je bez pochyby koupání na otevřeném moři. Během odpočinku vám piráti z lodi připraví chutný oběd – námořnický salát, grilovanou rybu, sezónní ovoce. Zároveň je pro vás připraven zábavný pirátský program a tak bude příjemná zábava zaručena. Z tohoto pohodového výletu se opálení a odpočatí vrátíte zpět do přístavu a poté do vašeho hotelu.


Karavana – půldenní výletOblíbená projížďka na velbloudu, na hřbetě osla nebo koňským povozem se zastávkou v berberském stavení, kde ochutnáte arabské chléb, mátový čaj a sezónní ovoce.

Tunisko | Tunisko - informace | Tunisko - pevnina - přehled hotelů

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.