aktivnicalendardalsiTypyemailhomelastMinuteletenkymenuHamburgerphoneplavbypobytovepoznavacisearchseniortripsCataloguetripType11tripType13tripType2tripType3tripType9
Menu

Turecko

Turecko - výběr destinací | výběr země

Informace o zemi Turecko

Turecké pobřeží patří dnes k nejoblíbenějšímu cíli turistů, kteří chtějí strávit dovolenou u Středozemního moře. Pobřeží Turecka má mnoho tváří – mnohakilometrové pláže, idylické, mnohdy opuštěné zátoky, široká úrodná údolí řek a pohoří, která vyhlížejí téměř alpsky. Území dnešního Turecka je právem považováno za pokladnici historických skvostů. Právě tady vedle sebe naleznete antické památky, byzantské chrámy i štíhlé minarety. Legendární zaniklé město Trója, popsané v Homérově Iliadě bylo nalezeno právě na severozápadě Malé Asie. Naleznete zde i dva ze sedmi divů světa – mauzoleum v Halikarnassu a Artemidám chrám v Efesu . Také příroda má své skvosty a zvláštnosti jako jsou například obří kamenné čepičky v Kapadoki nebo travertinové kaskády s desítkami bazénků s vyvěrající vodou v Pamukkale, známé jako Bavlněný zámek. Egejské moře a riviéra nabízejí kilometry písečných pláží  a ať už jste milovníci krásné přírody, historických památek nebo koupání v průzračně čistém moři a odpočinku na pláži, Turecko vás přivítá s otevřenou náručí a splní vaše očekávání, vždyť celé pobřeží dlouhé téměř 8000 km je lemované krásnými plážemi. Atmosféru země s nádechem Orientu dokreslují města plná dlouhých uliček se stánky a bazary, kde se mimo jiné prodává hlavně zlato a pestrobarevné ručně tkané koberce. Přivítají vás tu velice milí a přátelští obchodníci, kteří vám ve svém krámku nabídnou šálek čaje nebo kávy, ukážou vám své zboží a jsou připraveni smlouvat. Nezapomenutelným zážitkem je bezpochyby návštěva některé z mnoha restaurací. Turecké speciality jsou opravdovým kulinářským zážitkem. Posezení se neobejde bez šálku dobrého čaje a všudypřítomné vodní dýmky.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Rozloha: 780 580 km2
Délka pobřeží: cca 8 000 km
Hlavní město: Ankara
Počet obyvatel: cca 69 milionů obyvatel
Nejvyšší vrchol: Starat (5 165 m. n. m.)
Doba letu z Prahy: cca 3 hodiny
Náboženství: Turecko je islámskou zemi, 90 % Turků se hlásí k islámu. Od roku 1923 je demokratickou moderní zemí, její návštěvníky mile překvapí pohostinost, vstřícnost a tolerance tureckých muslimů.

Řeč: turečtina, ve všech turistických oblastech se domluvíte anglicky či německy.

Cestovní pas: Občané ČR potřebují pro cestu do Turecka cestovní pas, který je platný minimálně 6 měsíců nad dobu plánovaného pobytu. Vízová povinnost pro občany ČR byla od 1. 1. 2005 zrušena.

Měna: Turecká lira (TL). Cizincům je povoleno dovážet i vyvážet  ekvivalent částky 5000 USD. Doporučovali bychom vám, abyste si s sebou vzali hotovost v eurech nebo dolarech. Kreditními kartami můžete platit ve většině hotel, obchodů a také je můžete používat při výběru hotovosti z bankomatů. České koruny nelze v Turecku vyměnit.

El. napětí: 220 voltů

Časový rozdíl: + 1 hodiny oproti středoevropskému času

Nákupy: Turecko je pro turisty skutečným nákupním rájem. Nejznámně jším nákupním centrem je 650 let starý Grand Bazar v Istanbulu, který se rozkládá na 64 ulicích s 3500 obchody a krámky. V tureckých obchodech si můžete vybrat z mnoha druhů zboží od stříbrných a zlatých šperků, výrobků tepaných z měděného plechu, kožešinového zboží, keramiky až po koberce a modlitební koberečky. Jen málo cen je pevně stanovených, doporučuje se při nakupování smlouvat. Většinou se dá cena usmlouvat až na polovinu původně stanovené hodnoty.

Turecká kuchyně:  Turecké pokrmy jsou velmi zdravé a chuťově výrazné. Saláty jsou neodmyslitelnou součástí většiny jídel. Typický jídelníček představují denně čerstvé ryby, čerstvá zelenina a bylinky, grilovaná kuřata a jehněčí. K typickým národním pokrmům patří kebab a kefte.Kebab jsou prokořeněné plátky masa nabodnuté na rožeň a opečené. Kefte jsou placičky z mletého masa vynikající kořeněné chuti. Řada z nás má Turecko spojené s kávou, avšak národním nápojem pro Turky je čaj. Podává se v malých skleničkách, je velmi silný a vydatně oslazený.

TABULKA TEPLOT      IV.   V.    VI.   VII.   VIII.   IX.   X.    XI.
Teplota vzduchu °C     21   27   31   34   35    31   27   21
Teplota vody °C           17   22   25    26   26    24   22   20

TURISTICKÉ CÍLE

Turecká riviera 
Tureckou rivierou se obvykle rozumí oblast na pobřeží Středozemního moře mezi městy Antalya a Alanya. Je to vlastně velká část tureckého středomořského pobřeží pověstná svými dlouhými písečnými plážemi, táhnoucí se desítky kilometrů. Jejich pozvolný vstup do moře z nich učinil prázdninový ráj pro rodiny s dětmi. Letní sezona zde trvá víceméně od počátku května do konce října. V tomto období je počasí stálé a teploty dosahují průměru 35 stupňů C. Milovníci teplé vody si zde také přijdou na své, neboť tato část Středozemního moře patří k nejteplejšímu a dokonce také k nejslanějšímu. Avšak nesmíme zapomínat na spoustu historických památek, které tu zanechala antika. Například nejzachovalejší amfiteátr můžeme najít v Aspendosu a nejzajímavější antické město v oblasti je Perge.

Egejská riviéra
Tato oblast tureckého pobřeží je naprosto rozdílná od více známé Turecké riviéry. Egejská riviéra je opravdovým přírodním skvostem. Nabízejí se vám nádherné pláže a především zátoky s tyrkysově průzračným moře, spoustou zeleně a horskými masívy v pozadí. Jakýmsi symbolem Egejské riviery je bezesporu nejfotografovanější pláž na světě ve tvaru jazyka, nacházející se v azurové laguně v letovisku Ölüdeniz. Egejská riviera je také dobrým výchozím bodem mnoha zajímavých fakultativních výletů ať už za poznáním historie Efesu, Pamukkale či skalních hrobek v Tlosu, tak za nádhernou přírodou ve skalním kaňonu Saklikent nebo na známou pláž Iztuzu, kam se pravidelně vrací ohrožená želva kareta obecná naklást svá vajíčka. Pobytem na Egejské rivierě budete jistě nadšeni.

Istanbul
Jediné město na světě rozprostírající se na dvou kontinentech tvoří pomyslný most mezi Evropou a Asií. Právě tady v Istanbulu se nejvíce mísí a prolínají kultury obou tak zdánlivě odlišných světů. V Istanbulu doporučujeme navštívit: jedno z nejnavštěvovanějších muzeí světa sultánský palác Topkali, jedinečnou Modrou mešitu se šesti minarety, nádherný byzantský chrám Hagia Sofia, Velký bazar a Egyptský bazar s kořením, zažít nekrásnější plavbu Evropy po Bosporu, po náročném dni se nechat hýčkat v tureckých lázních, vychutnat si originální tureckou noc ve víru tnce a hudby, poznat kouzlo Princových ostrovů, prožít den v Asii na největším vrchu Istanbulu Camlika. Bez povšimnutí Vás nenechá ani nepřeberné množství obchodů, bazarů a nákupních center, ve kterých za téměř směšné ceny nakoupíte naprosto vše. Velmi výhodné je zde nakupovat hlavně zlato, kůži, textil a úžasné turecké koberce.

 

 

Turecko - popis destinací

Turecko - výběr destinací | výběr země

Pokročilé hledání

Odběr novinek

Zde se můžete přihlásit k emailovému magazínu, kde se dozvíte o nových zájezdech jako první.